Građani nemačke pokrajineTiringije ove godine glasaju na lokalnim izborima u maju, evropskim izborima u junu i pokrajinskim izborima u septembru.
Sudeći po poslednjim anketama, desničarska Alternativa za Nemačku je tamo najjača politička snaga i može da računa na oko trideset odsto glasova.
Mediji u Nemačkoj pišu o neobičnoj kampanji pod imenom „92 dana“ koju je pokrenuo univerzitet Bauhaus u Vajmaru i kojoj su se pridružili drugi univerziteti u Tiringiji.
„Kampanja 92 dana prvenstveno je namenjena studentima koji su se preselili u Vajmar. Mnogi studenti teoretski mogu da učestvuju na izborima, ali nisu prijavljeni u mestu gde studiraju“, piše u saopštenju univerziteta iz Vajmara.
Borba protiv AfD
Iako se u pozivu studentima da se registruju onde gde studiraju i glasaju to ne navodi, mediji ocenjuju da je u pitanju namera da se smanji uspeh AfD na izborima.
„Prepoznali smo ovaj neiskorišćeni potencijal glasova i hteli smo da se njime posebno pozabavimo“, rekao je Burkhart fon Ševen, profesor vizuelnih komunikacija na Univerzitetu Bauhaus.
On je pojasnio da je u pitanju „jačanje demokratije“, ali dodao da „vetar u lice“ demokratiji dolazi sa desnice.
Univerziteti čak nude „bonus za obrazovanje“ studentima koji promene prebivalište. Nudi se zapravo novac – u Vajmaru 300 evra, u Jeni do 120, Geri 100 evra godišnje i tako dalje.
Tabolid Bild piše o „triku“ da se spreči pobeda Bjerna Hekea kao i da se glasači „mame“ novcem.
Heke je lider ogranka AfD u Tiringiji i vođa tvrdog krila stranke. Prema ranijim sudskim presudama, Hekea je dozvoljeno nazivati „fašistom“, to jest to se ne smatra uvredom. Sud je odlučio da opis „fašiste“ odgovara Hekeovim stavovima.
„Problematična“ kampanja
Mediji poput nedeljnika Cajt ipak ovakav potez univerziteta ocenjuju kao angažman za demokratiju“.
Za sada lokalne samouprave u Tiringiji nisu primetile bitne promene u broju registrovanih stanovnika.
„Ovakve detinjarije samo pokazuje očaj naših protivnika. Svi ti trikovi neće promeniti činjenicu da će AfD biti daleko najjača snaga posle pokrajinskih izbora“, rekao je Rene Aust, lokalni političar AfD.
Nedeljnik Špigel se zapitao: „Da li univerziteti ovom kampanjom zaista podržavaju demokratiju – ili se nedopustivo mešaju u njeno najveće dobro, izbore?“
Špigel u daljem tekstu citira politikologa Volfganga Merkela koji kaže da tirinšku kampanju vidi „kao problematičnu“, ali ne kao izbornu prevaru.
On takođe kaže da „postoje dobri, demokratski razlozi da se registrujete za glasanje tamo gde studirate“, te da ga ova kampanja podseća na ranije kampanje iz sedamdesetih.
Međutim, „pre 50 godina su takve kampanje organizovale levičarske studentskih grupa. Velika razlika je u tome što danas slična poruka stiže iz državne institucije“.