
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Aktivistkinja Ilaria Salis je postala goruće političko pitanje u Italiji nakon što su se pojavile slike na kojima je vezana lisicama u mađarskoj sudnici. Provela je u zatvoru više od godinu dana, odlukom žalbenog suda poslata u kućni pritvor, pa puštena na slobodu kada je izabrana u Evropski parlament i tako stekla imunitet
Italijanska aktivistkinja Ilaria Salis kojoj se sudilo u Mađarskoj, puštena je iz kućnog pritvora u Budimpešti nakon što je izabrana za poslanika u Evropskom parlamentu, što znači da je stekla imunitet od optužbi za navodni napad na neonaciste u februaru 2023.
Salis je postala goruće političko pitanje u Italiji nakon što su se pojavile slike na kojoj je vezana lisicama i okovana u mađarskoj sudnici gde joj je suđeno. Pošto je u zatvoru provela više od godinu dana, odlukom žalbenog suda Italijanka je stavljena u kućni pritvor u maju ove godine, piše „Radio Slobodna Evropa“ (RSE).
Slučaj je bio delikatan za ekstremno desničarsku vladu Đorđe Meloni, koja je uspostavila prijateljske veze sa svojim mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, pišu svetski mediji.
„Kraj noćne more“
Italijanska antifašistkinja Ilaria Salis vratila se je 15. juna u kuću svojih roditelja na sjeveru Italije, nakon što je dan ranije puštena iz kućnog pritvora u Budimpešti, javio je Associated Press.
„Noćna mora je gotova“, rekao je njen otac Roberto Salis novinarima koji su je čekali u njenom domu. „Sada moramo osigurati da ova optužba, za koju Ilaria vjeruje da je nevina, bude odbačena“, dodao je.
Ilaria Salis je puštena na slobodu nakon što je ranije ovog mjeseca izabrana za novog člana Evropskog parlamenta italijanske Zeleno-lijeve alijanse (AVS).
Više od 170.000 birača u Italiji upisalo je njeno ime na glasački listić u, naglašava AP, pokušavajući da je vrate kući iz Mađarske gdje je bila zatočena više od godinu dana.
Izvor: RSE
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve