Špansko Ministarstvo unutrašnjih poslova proglasilo je vanredno stanje nakon što je nestanak struje pogodio veći deo Pirinejskog poluostrva.
„Za više od 40 godina koliko radim u ovom sektoru nikada nisam video nešto slično“, rekao je Horhe Fabra, koji je deceniju bio predsednik kompanije Red Electrica.
Portugalska vlada je izdala preporuke za stanovnike pogođene nestankom struje, tražeći od njih da izbegavaju nepotrebna putovanja i da ne šire lažne informacije ili spekulativne objave o uzrocima nestanka struje.
Nacionalni centar za sajber bezbednost nije imao naznake da je nestanak struje uzrokovan sajber-napadom, ali i dalje nema informacija zašto se energetski sistem na celokupnom poluostrvu sunovratio.
Šta kažu nadležni
Španski premijer Pedro Sančez je rekao u ponedeljak oko ponoći da je „skoro 50 odsto snabdevanja električnom energijom obnovljeno i građani mogu i treba da budu sigurni“.
Vlasti tek treba da utvrde šta je izazvalo nestanak struje i ne isključuju nijednu hipotezu – dodao je on u televizijskom obraćanju.
Gradonačelnik Lisabona Karlos Moedas pozvao je u utorak stanovnike da ostanu kod kuće i da decu drže dalje od škole zbog nestanka struje u zemlji.
Kako prenosi CNN Portugal , Moedas je primetio da će i dalje biti „neke abnormalnosti u situaciji sutra (utorak, 29. april), barem do podneva“.
„Oni koji mogu da ostanu kod kuće, neka to urade. Ako možete da sprečite svoju decu da idu u školu, učinite to“, dodao je on.
Portugalski premijer Luis Montenegro napisao je na aplikaciji X: „Nema vremena za gubljenje!“.
On je dodao da je vlada u „stalnom kontaktu sa snagama bezbednosti, civilnom zaštitom, oružanim snagama, bolnicama i kompanijama za snabdevanje gorivom kako bi garantovala kapacitete za reagovanje u osnovnim infrastrukturama i podršku onima kojima je to potrebno“.
Obustavljeni letovi, zarobljeni putnici
Avio-kompanija Iberia morala je da otkaže 23 leta širom Pirinejskog poluostrva, od ukupno 247 planiranih.
„Na aerodromu u Lisabonu, operacije su i dalje ograničene, a strujom se napajaju generatori za hitne slučajeve, sa četiri leta koja dolaze i četiri odlaze u poslednja dva sata“, rekao je menadžer aerodroma u saopštenju koje je preneo Publico.
Na aerodromima Porto i Faro, gde se preusmeravaju letovi iz Lisabona, „operacija se i dalje odvija uz ograničenja koja proizilaze iz situacije“.
Priprema se i logistika podrške za one koji treba da prenoće na terminalu, dodala je ANA.
Špansko ministarstvo saobraćaja saopštilo je da još nije evakuisano 26 vozova koji su bili u saobraćaju u vreme prekida, od kojih je 14 na liniji Madrid-Sevilja i još osam na liniji Madrid-Barselona, prenosi El Pais. Španski železnički operater Renfe evakuiše oko 30.000 putnika iz vozova koji su nasukani zbog nestanka struje, javila je španska novinska agencija EFE.
Šta je uzrok
Glavno pitanje koje i dalje stoji je – šta se desilo.
„Ne odbacujemo nijednu hipotezu“, izjavio je premijer Pedro Sančez na konferenciji za novinare u ponedeljak, 28. aprila, oko 18 časova.
„Ne znamo uzroke“, ponovio je Sančez, dodatno povećavši neizvesnost oko ovog istorijskog energetskog kolapsa.
Zvaničničnici nisu objasnili šta je uzrokovalo ovaj bezpresedanski energetski kolaps. „Nećemo spekulisati“, ističu zvanični izvori Vlade. Sančez je na kratkoj konferenciji za novinare bez pitanja apelovao da se ne širi „informacija sumnjivog porekla“.
Tokom sati tišine o uzrocima nestanka struje, pojavile su se različite hipoteze, neke od njih i demantovane.
Rojters je izvestio da je REN (portugalski operator elektroenergetskog sistema) nagovestio da bi čudan meteorološki fenomen u Španiji mogao biti uzrok. Međutim, izvori iz REN-a su kasnije demantovali tu informaciju, koja je ukazivala na navodnu varijaciju temperature u unutrašnjosti Španije.
Od trenutka kada se dogodio masovni nestanak struje, pojavile su se spekulacije o sajbernapadu. Predsednik Andaluzije, Huan Manuel Moreno, bio je prvi koji je saopštio da, prema informacijama regionalnog centra za sajberbezbednost, „sve ukazuje da nestanak ovih razmera može biti uzrokovan sajbernapadom“.
Priznao je da nije imao potvrdu od Vlade.
Nekoliko sati kasnije, potpredsednica Evropske komisije Tereza Ribera izjavila je u Briselu da, nakon konsultacija sa španskim i portugalskim vlastima, „nema indikacija da je incident izazvan napadom“.
Nacionalni kriptološki centar (CCN), koji pripada Nacionalnoj obaveštajnoj službi (CNI), saopštio je da istražuje mogućnost sajbernapada.
Španija je među zemljama koje godišnje prime stotine kritičnih sajbernapada. Zajedničko komandovanje sajberprostorom, koje je pod Ministarstvom odbrane, takođe istražuje moguće sajber poreklo incidenta.
Izvor: Vreme/Nedeljnik