Mađarska je 1. jula preuzela polugodišnje predsedavanje Evropskoj uniji (EU), a ministar spoljnih poslova te zemlje Peter Sijarto najavio ranije da će tokom njihovog predsedavanja biti otvorena nova poglavlja u pristupnim pregovorima sa Srbijom i da će biti održani međuvladini pregovori sa pet kandidata sa Zapadnog Balkana.
Namere Mađarske u vezi sa predsedavanjem EU možda se najbolje vide u sloganu koje je Mađarska plasirala tim povodom – „Učinimo Evropu ponovo velikom” i po tome da su joj među prioritetima tokom predsedavanja proširenje EU na Zapadni Balkan kroz proceduru koja je „zasnovana na zaslugama“.
U mađarskom programu istaknuto je da je EU dugo bila angažovana na obezbeđivanju evropske perspektive za Zapadni Balkan, „jer zajednica ne može biti potpuna bez pristupanja ovog regiona“.
„Bazični interes“ EU je pridruživanje Zapadnog Balkana
Istaknuto je da integracija regiona donosi korist EU u ekonomskom, bezbednosnom i geopolitičkom smislu i da je u „bazičnom interesu“ EU da se region Zapadnog Balkana pridruži EU u „doglednoj budućnosti“.
U skladu s tim Sijarto je ranije rekao da Mađarska, da bi ubrzala širenje EU na Zapadni Balkan, planira da zatvori bar sedam poglavlja u pregovorima s Crnom Gorom, i da planira da otvori prva poglavlja s Albanijom i usvoji pregovarački okvir sa Bosnom i Hercegovinom.
On je istakao daje integracija tih zemalja u EU privredni kao i politički i bezbednosni interes Mađarske.
Energija važan element integracije zapadnog Balkana
Mađarska smatra i da bi tokom njenog predsedavanja EU trebalo insistirati na pitanju energije koja je važan element integracije zapadnog Balkana.
Navedeno je da će posebna pažnja biti posvećena olakšavanju interkonekcije sa energetskim sistemima regiona, promovisanju energetske tranzicije i saradnje, kako bi bio iskorišćen zeleni energetski potencijal.
Bezbednost i zaštita manjina
Budimpešti će, kada je reč o zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici, u svetlu trenutne bezbednosne situacije, prioritet biti da obezbedi stabilnost Zapadnog Balkana.
Mađarski program predsedavanja EU istakao je i da je važno da se sveobuhvatne aktivnosti civilnih misija prošire i na zaštitu manjina i kulturnog nasleđa.
Po pitanju telekomunikacija istaknuto je da će biti uloženi napori da se Zapadni Balkan i Gruzija približe roming zoni EU, a u programu se, između ostalog, ukazuje i na značaj integracije Zapadnog Balkana u garantovanju bezbednosti Evrope.