Međunarodni odnosi
Merkel: Sa Trampom nema ćaskanja – ili ti ili on
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
Kaptagon je davno nastao kao lek, ali je odavno i zabranjen. Omiljen je u Siriji, gde ga koriste vojnici pre borbe. Veruje se da Sirija podržava proizvodnju i rasturanje po svetu, kako bi pribavila svež novac. Sada je i u Nemačkoj zaplenjena veća količina
Nemački carinici su kod Ahena pronašli tovar kaptagona od trista kilograma. Taj tovar droge vredan je oko šezdeset miliona evra na crnom tržištu. To je najveća zaplena kaptagona u Nemačkoj, piše Dojče vele.
Kaptagon, poznat još i kao „kokain za sirotinju“, jedna je od droga koju koriste mladi širom Bliskog istoka i severne Afrike. Nekada izdavan kao lek, kaptagon je u većini zemalja postao ilegalan 1986. godine i povučen je iz medicinske upotrebe.
Međutim, njegova nedozvoljena verzija pojavila se ponovo u istočnoj Evropi i na Bliskom istoku početkom milenijuma.
Šta je uopšte kaptagon?
Kaptagon je naziv psihoaktivnog leka koji je prvobitno proizveden u Nemačkoj, gde su ga doktori uglavnom prepisivali kao lek za ljude s poremećajem pažnje.
Njegova današnja upotreba sasvim je drugačija. Mladi na Bliskom istoku najčešće ga koriste kao drogu koja se konzumira na žurkama. Postoje podaci da tu sintetičku drogu koriste i vojnici u ratu u Siriji kako bi smanjili umor i poboljšali borbene performanse.
Tableta kaptagona sadrži fenetilin, sintetički amfetamin, kofein, kao i druge stimulanse.
Koliku zavisnost stvara kaptagon?
Njegovi efekti na nervni sistem slični su onima koje stvara amfetamin. Euforija, poboljšane fizičke i mentalne sposobnosti, kao i povećana budnost.
Međutim, intenzivna upotreba nosi rizik od srčanih problema i oštećenja kognitivnih funkcija. Takođe stvara i efekat zavisnosti.
Glavni problem je što neke od tableta koje se proizvode u nelegalnim laboratorijama sadrže velike količine fenetilina, sintetičke droge iz porodice kojoj pripada i amfetamin.
Gde se proizvodi kaptagon?
Tokom poslednje decenije, Sirija je postala najveći proizvođač i izvoznik kaptagona, zbog čega je često nazivaju i „narko-državom“ Bliskog istoka. Vlada Velike Britanije procenjuje da se oko 80 odsto kaptagona u svetu proizvede u toj zemlji.
Popularnost te droge u Siriji naglo je porasla posle talasa demonstracija 2011. godine u okviru tzv. „Arapskog proleća“.
Mnogi svetski mediji navode da sirijska farmaceutska industrija olakšava sve faze proizvodnje i krijumčarenja kaptagona. Predsednik Sirije Bašar al Asad negira da njegova vlada ima bilo kakvu vrstu profita od te droge.
Mnogi tvrde da je kaptagon postao ekonomska slamka spasa za sirijsku vladu koja je pod međunarodnim sankcijama još od izbijanja rata 2011. godine. Procenjuje se da je samo u 2021. trgovina kaptagonom u Siriji dostigla vrednost od 5,3 milijarde evra. Droga se pretežno izvozi u zemlje Persijskog zaliva skrivena u proizvodima poput žitarica i voća.
Gde se sve kaptagon izvozi?
Iako sve zemlje u neposrednoj blizini Sirije imaju stroge zakone i oštre kazne po pitanju krijumčarenja droge, kaptagon se i dalje švercuje u velikim količinama.
Jedna od zemalja koja je odlučna da stane na put ilegalnoj trgovini je Jordan. Ministar spoljnih poslova te zemlje izjavio je u julu ove godine da je tokom poslednje dve godine zaplenjeno više od 65 miliona tableta kaptagona.
Glavni razlog tako efikasne zaplene jeste to što jordanska vojska protiv krijumčara droge duž granice sa Sirijom sprovodi politiku „pucaj da ubiješ“.
Da li se kaptagon širi i na druga mesta?
Pouzdani statistički podaci o rasprostranjenosti kaptagona širom sveta ne postoje. Međutim, vlada zabrinutost da on postaje sve veći problem i u evropskim zemljama.
Novi izveštaj Evropskog centra za praćenje droga i narkomanije sugeriše da bi Evropa mogla da postane ključna tranzitna zona za kaptagon koji je namenjen Bliskom istoku.
Članice Evropske unije su u periodu od 2018. do 2023. godine zaplenile oko 127 miliona tableta (1.7 tona). Više od polovine te količine zaplenjeno je odjednom u Italiji 2020. godine. Sa novom zaplenom u Nemačkoj, ukupna količina prešla je dve tone.
Dodatni problem je to što se kaptagon proizvodi i u EU, uglavnom u nelegalnim laboratorijama u Holandiji.
B.G./DW
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
U subotu uveče u zgradi u Kninu eksplodirala je ručna bomba M-75. Jedna osoba je poginula, a četiri su ranjene
Erdogan podržava odluku Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje Benjamina Netanjahua, Žozep Borelj takođe, dok Viktor Orban zove u goste izraelskog premijera i garantuje mu bezbednost
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena, saopštio je mađarski ministar unutrašnjih poslova. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Premijer Izraela zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda u Hagu svakako neće putovati ni u jednu od 124 zemlje potpisnice Rimskog statuta, ali se to ne odnosi na Sjedinjene Američke Države, odakle je već dobio veliku podršku, ukazao je spoljnopolitički komentator Boško Jakšić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve