Od Sjedinjenih Američkih Država, preko Evrope do Azije, berze širom sveta poslednjih nedelja beleže padove. Dve najveće ekonomije sveta, SAD i Kina, uveliko su u trgovinskom ratu.
Da li je sve ovo zapravo posledica učenja izmišljenog eksperta?
Trampov čovek
Jedan od glavnih zagovornika Trampove politike carina je Piter Navaro, savetnik za trgovinu i proizvodnju u administraciji američkog predsednika. On je preko noći postao jedan od najpoznatijih ekonomista u SAD-u zbog svog snažnog uticaja na uvođenje visokih carina i ekonomskih strategija koje su oblikovale Trampovu trgovinsku politiku.
Njegov uticaj na politiku seže do njegovih pisanih dela, uključujući 30-strani rad pod nazivom „The Case for Fair Trade”, u kojem je pozvao na primenu visokih tarifa prema zemljama poput Kine, Indije, EU, Vijetnama, Tajvana i Japana.
Međutim, ako je Navaro Trampov „čovek za carine“, i Navaro ima svog čoveka – izvesnog Rona Varu, koga često citira u svojim knjigama i autorskim tekstovima.
Problem je u tome što Ron Vara ne postoji.
Navarov čovek
Piter Navaro je u Trampovu orbitu ušao još 2016. godine, nakon što je Džared Kušner naišao na njegovu knjigu „Death by China“ iz 2011.
Navaro je bio direktno uključen u trgovinske bitke tokom prvog Trampovog mandata kao direktor Kancelarije za trgovinu i proizvodnu politiku. Iako su mnogi kritikovali njegove ekstremne pristupe, Navaro je ostao ključni savetnik u Trampovoj strategiji, čak i nakon što je bio optužen i osuđen za nepoštovanje Kongresa, nakon što je odbio da sarađuje u istrazi napada na Kapitol 2021. godine, zbog čega je proveo četiri meseca u zatvoru.
Kako piše „Njujork tajms“, Navaro je poznat po tome što uporno Trampu nameće anti-kineske ideje.
Da bi dao kredibilitet svojim idejama, Navaro je koristio izmišljenog eksperta Rona Varu, objašnjava američka novinarka Rejčel Medou. Isto je potvrdio i „Njujork tajms“, a prema podacima portala „Snopes“, Navaro je „citirao“ Varu u najmanje šest knjiga, počev od 2001. godine.
U stvarnosti, ime „Ron Vara“ je samo anagram reči „Navaro“ (Navarro).
Vara: Carinama do pobede
Medou kaže da je Navaro čak i memorandum u prilog carinama potpisao pseudonimom Ron Vara — što je potvrdio i „Njujork tajms“.
„U jednom trenutku, Ron Vara je u tom memorandumu napisao da Tramp može, citiram, ‘jahati na carinama do pobede’“, rekla je Medou.
Vara se u Navarovim knjigama obično pojavljuje kao „epigraf pre poglavlja“.
„Samo Kinezi mogu da pretvore kožnu sofu u kadu s kiselinom, dečji krevetac u smrtonosno oružje i bateriju za mobilni telefon u šrapnel koji probija srce“, navodi se u jednom od citata Rona Vare u Navarovoj knjizi, prenosi NPR.
Krajem 2019. godine otkriveno je da je Piter Navaro falsifikovao Varu, na kog se do tada često pozivao. Nakon tog otkrića, izdavačka kuća najavila je da planira da u naredna izdanja Navarove knjige uključi napomenu čitaocima.
„Zabavan književni trik“
I sam Navaro je priznao da je reč o izmišljenom liku, opisujući ga kao „zabavan književni trik“.
U jednom mejlu naveo je da lik nikada nije zloupotrebljen kao izvor informacija.
Pored toga, Harvard ne poseduje nikakve podatke o postojanju osobe po imenu Ron Vara, iako se u jednoj od Navarovih knjiga tvrdi da je Vara odbranio doktorsku disertaciju na tom univerzitet, baš kao i sam Navaro.
Greg Autri, koautor knjige „Death By China“, kasnije je priznao da je Navaro izmislio taj lik.
„Osvežavajuće je što je neko konačno shvatio unutrašnju šalu koja je godinama bila skrivena pred očima“, izjavio je Navaro u mejlu, prema navodima NPR-a.
Izvori: NPR/Njujork tajms