Čini se da Izrael niko i ništa ne može da zaustavi da ognjenim mačem u Pojasu Gaze sprovede u delo, što je naumio – potpuno uništenje Hamasa čak i po cenu da ugrozi odnose sa svojim najvažnijim saveznikom, Sjedinjenim Američkim Državama. Kako raste broj civilnih žrtava i sve se više osećaju posledice humanitarne katastrofe koja je pogodila Pojas Gaze, to više svesrdna podrška jevrejskoj državi u ratu protiv Hamasa postaje teret za američkog predsednika Džoa Bajdena i njegovu izbornu kampanju.
Na pokušaje američke administracije da odvrati Izrael od ofanzive na grad Rafu na jugu palestinske enklave koji je krcat izbeglicama, izraelski ministar za strateška pitanja Ron Dermer je odgovorio:
„Ako ostavimo četiri bataljona (islamističkog Hamasa) u Rafi, mi smo izgubili rat, a Izrael ovaj rata neće izgubiti“, i to „sa ili bez Sjedinjenih Država“ jer Izrael zapravo nema nikakav izbor.
Vašington već nedeljama pokušava da ubedi Izrael da odustane od ofanzive na Rafu koja se nalazi na granici sa Egiptom. Tim povodom će jedna izraelska delegacija predvođena ministrom odbrane Joavom Galanom na poziv Bajdenove administracije naredne sedmice otići u Vašington ne bi li se pronašla „alternativna rešenja“. Očekuje ih američki ministar odbrane Lojd Ostin.
Izrael u Rafi vidi ključ za pobedu
Premijer Izraela Benjamin Netanjaju je, međutim, Bajdenu „nedvosmisleno stavio do znanja“ da njegova Vlada neće odustati od „razbijanja poslednja četiri bataljona Hamasa“ koji se navodno nalaze u Rafi, jer je to jedini put koji vodi ka pobedi.
„To će se desiti, čak i ako Izrael bude bio prinuđen da se bori sam. Čak i ako se čitav svet okrene protiv Izraela, uključujući Sjedinjene Države, mi ćemo se boriti dok bitku ne dobijemo“, rekao je Dermer koji bi takođe trebalo da bude u sastavu izraelske delegacije koja će otputovati u Vašington.
Uprkos svom američkom protivljenju napada na Rafu, piše nemački „Špigel“, ministar obrane Galant u Vašington nosi „dugačku listu želja sa američkim oružjem“ čiju isporuku očekuje što pre. Pozivajući se na dva izraelska i američka službenika, portal Axios prenosi da se ne radi samo o kratkoročnim vojnim potrepštinama, već i borbenim avionima F-35 i F-15.
Kanada je zbog humanitarnih posledica izraelske ofanzive na Gazu obustavila sve isporuke oružja Izraelu, čak i nesmrtonosnog oružja.
Kritika američke politike
Od početka rata u Gazi posle napada Hamasa i drugih palestinskih terorističkih grupa na Izrael 7. oktobra prošle goidine, Izrael je upućen na američko oružje, piše Axions. Upućenost na SAD bi se još više povećala, ukoliko bi se rasplamsao konflikt Izraela sa Hezbolahom u Libanu.
Bajdenova administracija je zbog velikog broja civilnih žrtava u Gazi na udaru kritika što ne obustavlja isporuke oružja Izraelu uz obrazloženje da napadnuta jevrejska država ima pravo na samoodbranu.
Valja podsetiti i da Izrael raspolaže arsenalom nuklearnog oružja.
Poslednje utočište izbeglica
Procenjuje se da u Rafi na veoma uskom prostoru trenutno boravi oko 1,5 od 2,2 miliona stanovnika Pojasa Gaze koji su tu potražili utočište od borbi. U Rafi se nalazi i granični prelaz sa Egiptom preko koga stižu humanitarne isporuke.
Zbog toga SAD smatraju da bi kopnena ofanziva na Rafu bila pogrešna.
Izrael sa svih strana sveta oštro kritikuju i zbog permanentnih okršaja u blizini bolnice Šifa nan severu Gaze. Izraelska vojska je u četvrtak saopštila da je u blizini te bolnice ubila više od 140 militantnih Palestinaca, a privela više od 350.
Lideri Evropske unije su na samitu u Briselu pozvali na trenutnu humanitarnu pauzu u Gazi koja bi dovela do prekida vatre. Nije im bio prvi put.