Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask (njegovo bogatsvo je procenjeno na preko 250 milijardi dolara) saopštio je u ponedeljak 21. oktobra da će do 5. novembra svakog dana poklanjati milion dolara jednom registrovanom glasaču u Pensilvaniji, jednoj od sedam ključnih saveznih država (swing states) koje tradicionalno odlučuju ishod predsedničkih izbora u Sjedinjenim Državama.
Pobednik će svakog dana biti izabran nasumično među onima koji potpišu peticiju Maskove predizborne grupe AmericaPAC, koju je osnovao da podrži republikanskog kandidata Donalda Trampa da se vrati u Belu kuću, prenosi BBC.
Prvi ček na milion dolara dodeljen je na predizbornom skupu u subotu uveče u Gradskoj kući jednom zapanjenom čoveku, čije ime je izvučeno na lutriji.
U prošlom izbornom ciklusu pobeda Džoa Bajdena u Pensilvaniji je bila ključna za poraz Donalda Trampa u predsedničkoj trci.
Da li je Maskova lutrija legalna?
Maskova odluka je odmah pokrenula debatu o legalnosti, a istaknuti stručnjak za izborno pravo i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu (UCLA) Rik Hasen napisao je na svom blogu da misli da je ona „očigledno nezakonita“.
Federalni zakon kaže da se svako ko „plati, ponudi da plati ili prihvati plaćanje bilo za registraciju za glasanje ili za glasanje“ suočava sa potencijalnom novčanom kaznom od 10.000 dolara ili kaznom zatvora od pet godina. Iako Mask traži od glasača Pensilvanije samo da potpišu peticiju, Hasen je doveo u pitanje nameru koja se iza toga krije.
„Peticiju mogu da potpišu samo registrovani birači u neopredeljenim državama, što taj postupak čini nezakonitim“, tvrdi Hasen.
Oni koji potpišu peticiju, kojom podržaju slobodu govora i pravo na oružje, moraće da daju svoje kontakt podatke, što potencijalno omogućava Maskovoj predizvornoj grupi AmericaPAC da ih kontaktira u vezi sa glasanjem.
Kampanje i komiteti za političke akcije i do sada su se oslanjali na taktike kao što su potpisivanje peticija, zahtevi za anketiranje ili kupovinu robe, da bi izgradili ogromne baze podataka sa informacijama o glasačima, a ti podaci se zatim mogu koristiti za preciznije ciljanje birača ili prikupljanje sredstava od pristalica.
Mask je ranije rekao da će dati 47 dolara svakome ko u neopredeljenim državama dovede registrovanog glasača da potpiše peticiju.
„Duboko zabrinjavajuća strategija”
Ta strategija je izazvala nezadovoljstvo stručnjaka, poput Hansena, ali bi moglo da se kaže da je reč o rupi u izbornom zakonu, jer tom ponudom niko nije direktno plaćen da glasa, bez obzira što se radi o uvođenju novca u proces koji bi mogao da identifikuje verovatne Trampove glasače.
Guverner Pensilvanije Džoš Šapiro, demokrata koji podržava Kamalu Haris, Maskovu strategiju je ocenio kao „duboko zabrinjavajuću“.
Mask, koji se poslednjih godina pojavio kao ključni Trampov pristalica, pokrenuo je grupu AmericaPAC u julu sa ciljem da podrži kampanju bivšeg predsednika, kojoj je do sada donirao 75 miliona dolara.
Na veb stranici grupe piše da je AmericaPAC kreirana da podrži “ključne vrednosti”: sigurne granice, sigurne gradove, razumnu potrošnju, pravičan pravosudni sistem, slobodu govora i pravo na samozaštitu.
Savezne države u kojima se odlučuju predsednički izbori
Mask je rekao da je cilj da se pridobije „više od milion, a možda i dva miliona birača u ključnim državama da potpišu peticiju za podršku Prvom i Drugom amandmanu“.
Očekuje se da će izborna trka biti odlučena u Pensilvaniji, Viskonsinu, Severnoj Karolini, Džordžiji, Mičigenu, Arizoni i Nevadi.
Mask je trenutno najbogatiji čovek na svetu, sa procenjenom neto vrednošću imovine od 248 milijardi dolara, prema američkom poslovnom magazinu Forbs.
Mask, koji je rekao da je u prošlosti glasao za demokratske predsedničke kandidate, na ovim je izborima oštro skrenuo udesno, u julu je podržao Trampa, a prethodno se pojavio s njim na skupu u Pensilvaniji.
Maskov Iks postaje Trampov megafon
Tramp i Mask imaju neprijatnu prošlost. Mask je svojevremeno nazvao Trampa „prestarim“ da bi se ponovo kandidovao na izborima u nizu tvitova iz 2022. godine, dok je Tramp Maska nazvao „umetnikom prevare“.
Međutim, tokom predsedničke trke 2024. godine, njih dvojica su postali veoma bliski. Mask je u julu najavio svoju punu podršku Trampu, nakon meseci javnog protivljenja Bajdenu i Demokratskoj stranci. Od tada je najbogatiji čovek na svetu posvetio svoj novac i uticaj Trampovoj kampanji.
Tehnološki mogul često ponavlja da će ovo biti „poslednji izbori“ ako Tramp ne pobedi.
Najvidljivija Maskovska podrška Trampu dolazi putem platforme Iks, ranije poznate kao Tvitter, koju je kupio za 44 milijarde dolara 2022. godine. Maskov nalog ima preko 200 miliona pratilaca, a on je naložio inženjerima kompanije da poboljšaju vidljivost njegovih postova koje sada vidi još više ljudi. Upravo je Mask doneo odluku da vrati Trampa na ovu društvenu mrežu krajem 2022. godine.
Kako se izborni dan približava, Maskov Iks je postao konstantan tok pohvala za Trampa i napada na Kamlu Haris. Veliki procenat njegovih tvitova širi lažne ili obmanjujuće informacije, a korisnici s kojima Mask komunicira na platformi često su desničarski nalozi s istorijom širenja dezinformacija.
Maskov generator slika zasnovan na veštačkoj inteligenciji, takođe je postao jedan od najistaknutijih izvora političkih dipfejkova koji su prodrli u izbore.
Musk je koristio Iks kako ne samo da bi pomogao Trampovoj kampanji ponavljajući nebrojeno puta njegove stavove, već i sprečavanjem širenja materijala koji bi za njega mogli da budi štetni.