
Rat u Ukrajini
Najmanje 12 poginulih u Kijevu u ruskom napadu dronovima
Moskva i Kijev razmenili su masivne napade dronovima samo nekoliko sati nakon što razmenili zarobljenike
Naftna industrija Srbije teško će moći da posluje pod zapadnim sankcijama, kaže za „Vreme“ ekonomista Saša Đogović. Zato, dodaje, Srbija treba da preuzme NIS
Sjedinjene Države bi od januara trebalo da uvedu kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije, zbog ruskog vlasništva, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Sankcijama će se pridružiti i Britanci.
Ekonomista Saša Đogović kaže za „Vreme“ da ovo je idealna prilika da se promeni vlasništvo u kompaniji.
„Država može sama ili sa drugim partnerom da dođe u većinski posed akcija NIS-a. Verovatno će se sa ruskim partnerom na političkoj ravni to dogovarati“, kaže Đogović.
NIS je u ruskim rukama otkako je 51 odsto kompanije prodato Gazprom Njeftu 2008. godine. Govorilo se tada da je to ne samo šansa za NIS, već i neka vrsta kupovine ruske podrške nakon proglašenja nezavisnosti Kosova.
Jasan signal Zapada
Sagovornik „Vremena“ dodaje da je neophodno da se promeni vlasnička struktura NIS-a, da bismo došli do nafte.
„Na koji način će to uraditi Vlada Republike Srbije biće predmet razgovora sa ruskim partnerima. Očigledno je ovo jasan signal Zapada Srbiji da ima priliku da napravi potpuni energetski otklon od Rusa. Kroz gasnu diversifikaciju što se već čini“, kaže Đogović.
Srbija ni sada ne uvozi naftu iz Ruske Federacije, objašnjava – preko Jadranskog naftovoda (Janaf) se ne može uvoziti.
„Bez većinskog vlasničkog udela Srbije, ne vidim na koji na koji način bi NIS mogla dalje normalno da posluje i da dolazi do kapitala na međunarodnom finansijskom tržištu“, dodaje Đogović.
„Ona treba da snabdeva i tržište regiona sa naftnim derivatima, tu je i pančevačka rafinerija i ona neće imati sirovinu za preradu, prema tome, neophodno je odmah krenuti u pregovore sa ruskim partnerima i naći rešenje za koje bi Brisel i Vašington dali zeleno svetlo“, kaže Đogović.
Povratak na benzin u flašama?
Predsednik je najavio da se zbog najavljenih sankcija očekuju „teške posledice“.
Mnogima se vraćaju prizori iz devedesetih, kada se benzin prodavao i pretakao iz flaša od dve litre, ali Đogović veruje da bi dogovor mogao da se pravi i u drugom pravcu.
„Tu su Vlada i predsednik koji moraju zbog privrede i stanovništa u zemlji da nađu rešenje koje će biti prihvatljivo za sve strane. Mora se biti proaktivan. Možda misle i da se oslanjaju na dolazak Trampa na vlast, da budu pasivni i čekaju da se nešto dogodi, ali to nije dobro“, kaže Đogović.
Prema mišljenju našeg sagovornika je pak ovo idealna prilika za Srbiju, ukoliko je strateški opredeljena ka Zapadu i EU, da iz svog interesa dođe u posed NIS-a, koji je, podseća, po izuzetno niskoj ceni prodat ruskom partneru.
„Ja bih išao na tvrđu varijantu, da se i formalno i suštinski vlasništvo NIS-a vrati Srbiji, a ne samo formalno kako bi se na neki način podilazilo zapadnom faktoru, a on opet zažmurio na jedno oko“, kaže Đogović.
Moskva i Kijev razmenili su masivne napade dronovima samo nekoliko sati nakon što razmenili zarobljenike
Policajac mu je devet i po minuta stajao kolenom na vratu, dok ga nije ubio. Smrt Džordža Flojda pokrenula je masovne proteste protiv rasizma. Šta je od toga ostalo posle pet godina?
Titula najjače košarkaške lige na svetu opet se seli, verovatno tamo gde nikad nije bila. Prsten će se naći na ruci jednog od četvorice osporavanih – Džejlen Branson, Tajris Halibarton, Šaj Gildžus-Aleksander ili Entoni Edvards
Evropski komesar za trgovinu Maroš izjavio je da je trgovina između EU i SAD „bez premca“ i da mora da se zasniva „na međusobnom poštovanju, a ne na pretnjama“
Istaknuti venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa uhapšen je u petak pod optužbom da je planirao sabotažu predstojećih parlamentarnih i regionalnih izbora koje je opozicija obećala da će bojkotovati. Među uhapšenima navodno i Srbi
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve