
Najskromniji predsednik na svetu
Preminuo biši predsednik Urugvaja Hose Muhika
Hose Muhika, koga su često nazivali nadimkom Pepe i koji je bio predsednik Urugvaja od 2010. do 2015. godine, imao je 89 godina
Proizvođač dronova Selčuk Barjaktar sve je uticajnici na turkoj političkoj sceni, a stručnjaci nagađaju da li bi mogao uskoro da nasledi mesto svog tasta, predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana
Spekuliše se da bi proizvođač dronova Selčuk Barjaktar mogao da krene stopama svog tasta Redžepa Tajipa Erdogana i da dospe u vrh turske politike.
Bajraktar je oženjen Sumejom Erdoganom, najmlađom ćerkom turskog predsednika Erdogana, zbog čega mnogi veruju da bi mogao da bude u poziciji da nasledi svog tasta na mestu turskog lidera.
Za 20 godina vladavine Erdogan prvi put ozbiljno strahuje da možda neće biti izabran na izborima 14. maja. Opozicioni kandidat Kemal Kiličdaroglu trenutno vodi, prema svim istraživanjima.
Međutim, bez obzira na ishod izbora, Erdogan je već najavio da će mu ovo biti poslednji put da se kandiduje, a posmatrači veruju da traži naslednika kome može da preda kormilo.
Njegova deca iz raznih razloga nemaju realne šanse da budu izabrana na funkciju, a Berat Albajrak, suprug njegove najstarije ćerke Esre, nije se proslavio kao ministar finansija.
Upravo zbog toga, sada je u fokusu Bajraktar, čije se ime sve češće pominje u raspravi o Erdoganovom nasledniku. Na pitanje o tome u nedavno emitovanoj televizijskoj emisiji, Bajraktar je te spekulacije odbacio kao „tračeve“, pišu crnogorske Vijesti.
Čak i ako Erdogan izgubi izbore, Bajraktarov uspeh učinio ga je toliko popularnim u Turskoj da nijedna vlada neće moći da ignoriše njega i njegovu kompaniju. Njegov uticaj u turskoj politici će verovatno samo rasti, predviđaju stručnjaci.
Najveći izvozik oružja
Za Barjaktara kažu da je promenio način savremenog ratovanja, a neki ga nazivaju turskim Ilonom Maskom.
Nekoliko dana nakon zemljotresa 6. februara, Selčuk Barjaktar je stajao ispred gomile ruševina u zoni katastrofe. Izgledao je iscrpljeno i tužno. Više od pet hiljada ljudi je poginulo u katastrofi, a stotine hiljada je izgubilo svoje domove. Na snimku koji je Bajraktar objavio na Tviteru, on je obećao da će izgraditi 1.000 novih domova i 2.000 smeštajnih objekata za stradale, pišu crnogorske Vijesti.
Barjaktar nije spasilac. Nije čak ni član turske vlade. On je suvlasnik turske odbrambene kompanije Barjaktar.
Letelice na daljinsko upravljanje koje proizvodi kompanija stekle su određeni kultni status u Ukrajini jer su pomogle vojsci zemlje da odbije rusku invaziju na početku rata. Jedan ukrajinski vojnik im je čak posvetio pop pesmu, a kijevski zoološki vrt je bebu lemura nazvao Barjaktar.
Kompanija Barjaktar je 2021. godine postala najveći turski izvoznik oružja, sa godišnjom prodajom od 664 miliona dolara, a kompanija je dodatno rasla zbog rata u Ukrajini. Prošle godine,on je isporučio dronove i drugu tehnologiju u vrednosti od 1,18 milijardi dolara u 18 zemalja.
Vojske su rasporedile bespilotne letelice „bajraktar TB2“ na frontovima u Libiji, Nagorno-Karabahu, kao i u Etiopiji. „To je omogućilo prilično značajnu operativnu revoluciju u načinu na koji vodimo rat“, rekao je Rič Outzen, bivši stručnjak za Tursku u Stejt departmentu, za magazin Njujorker.
Hose Muhika, koga su često nazivali nadimkom Pepe i koji je bio predsednik Urugvaja od 2010. do 2015. godine, imao je 89 godina
„Razgovori o Ukrajini će se održati u Turskoj kasnije ove nedelje i mogli bi da daju dobre rezultate“, rekao je predsednik SAD Donald Tramp
Posetom regionu, američki predsednik Donald Tramp nastoji da ojača poslovne veze, unapredi strateške saveze, te repozicionira SAD na Bliskom istoku, fokusirajući se na investicije, nove tehnologije i prodaju oružja. A ni njegovi lični poslovni interesi nisu ostali po strani
Snažan zemljotres jačine 4.4 po Rihteru pogodio je područje supervulkana kod Napulja. Potres je zabeležen u utorak (13. maj) u 12:07 časova, i kako italijanski mediji prenose, njegov epicentar bio je u moru, ispred luke Pocuoli, na mogućoj dubini od oko tri kilometara
Nakon odluke da migrante vraća već na granici, Nemačka je simbolično zatvorila poglavlje otvoreno 2015. U pokušaju da zaustavi „nepodnošljiv pritisak“ na sistem, Berlin ignoriše kritike iz Brisela i sopstvene koalicije
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve