Nemačka
Da li je Grinč ukrao Božić u Nemačkoj?
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Najpre je „vojnu vežbu“ pomorskog gađanja izvršila Severna, potom i Južna Koreja. Stručnjaci to vide kao novo zatezanje odnosa u svetlu izjave Kima Džong Una da se odustaje od pomirenja i ujedinjenja
Severna Koreja je u petak ispalila dve stotine artiljerijskih projektila koji su pali u pomorsku tampon-zonu između dve Koreje, saopštio je južnokorejski Generalštab.
Nije bilo štete niti povređenih.
Kao odgovor na tu „provokaciju“, Južna Koreja je hitno održala sopstvenu „vojnu vežbu“ pomorskog gađanja pre koje su stanovnici ostrvca Jeonpjeong pozvani da odu u skloništa ili ne izlaze iz kuća.
Jeonpjeong u Žutom moru ima svega osam kvadratnih kilometara i oko dve hiljade stanovnika. To je jedno od najsevernijih ostrva Južne Koreje, nadomak linije razdvajanja.
Kako javlja CNN, i u prošlosti je Severna Koreja obavljala „vežbe“ u ovom području, ali takvi postupci uvek dižu napetosti na poluostrvu.
Agencija AP ocenjuje da je u pitanju kršenje krhkog vojnog sporazuma iz 2018. godine, iz kojeg se Pjongjang bio povukao.
Nove provokacije
Portparol vojnih štabova Južne Koreje rekao je na televizijskom brifingu da je artiljerijska paljba bila „čin provokacije koji ugrožava mir i povećava tenzije na Korejskom poluostrvu.“
Stručnjaci to vide kao zatezanje uoči parlamentarnih izbora u Južnoj Koreji koji će biti održani u aprilu i predsedničkih izbora u Sjedinjenim Državama u novembru.
„Nije neuobičajeno za Severnu Koreju da vrši artiljerijska gađanja u Žutom moru tokom zimskih vojnih vežbi“, rekao je Lef-Erik Izli, profesor na Univerzitetu u Seulu.
„Ove godine je drukčije to što su dve Koreje nedavno napustile sporazum o izgradnji vojnog poverenja i što je Kim Džong Un javno odbacio pomirenje i ujedinjenje sa Jugom“, prenosi CNN Izlijeve reči.
Decenijski krhki mir
U nedelju je severnokorejska novinska agencija citirala diktatora Kima Džong Una koji je rekao da odustaje od pomirenja sa Južnom Korejom. On je odnose nazvao „odnosom dve neprijateljske zemlje i zaraćene strane“.
Tako se, posle nekoliko godina otopljavanja odnosa, ponovo gazi u fazu tenzija.
Dve Koreje su podeljene nakon rata koji je prekinut 1953. godine, ali posle kojeg nikad nije potpisan mirovni sporazum.
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Ruski napad krstarećim raketama i dronovima, jedan od najžešćih od početka rata, bio je usmeren na ukrajinske trafostanice i gasnu infrastrukturu
Rudarenje litijuma u Nemačkoj zavisi od mnogobrojnih odobrenja. Koliko je Saksonija daleko od prvog rudnika litijuma o kom su razgovarali Šolc i Vučić? Šta je potrebno za dobijanje dozvole za rad? I koliko će to uticati na životnu sredinu? Dojče vele donosi odgovore
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Asadov pad loše je uticao na saveznike Sirije, kao što su Iran i Hezbolah. Dok pobunjenici slave, sirisjkim izbeglicama Evropa zatvara vrata uz lažno obećanje da su bezbedni
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve