img
Loader
Beograd, 20°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Velika Britanija i EU

Da li da odem ili ne

08. јул 2014, 22:22 Petra Živić
foto: reuters
Copied

Poraz koji je britanski premijer Dejvid Kameron doživeo nakon imenovanja Žan-Kloda Junkera za predsednika Evropske komisije učinio je da izlazak Britanije iz Evropske unije postane realnija opcija. Pred opšte izbore koji će u Velikoj Britaniji biti održani za manje od godinu dana izgleda da su se stvari malo otrgle kontroli

„Ovo je jako loš dan za Evropu“, izjavio je premijer Dejvid Kameron krajem juna, nakon završetka samita u Briselu na kome je Žan-Klod Junker kandidovan za novog predsednika Evropske komisije. Kameronovo protivljenje kandidaturi Junkera otišlo je toliko daleko da je evropskim liderima pretio momentalnim raspisivanjem referenduma o izlasku ili ostanku Velike Britanije u Evropskoj uniji.

Junker, poznati federalista koji se zalaže za čvršću evropsku integraciju i kandidat Evropske narodne partije, našao se tako na udaru agresivne kampanje britanskog premijera. Kada je 26 evropskih lidera, uprkos Kameronovom protivljenju i lobiranju, izabralo Junkera, „čoveka prošlosti“ i „najopasnijeg čoveka u Evropi“, kako su ga britanski mediji nedeljama opisivali, evropski mediji su Kameronov komentar otpozdravili rečima: „Možda je loš dan za Evropu, ali je đavolski loš dan za premijera Kamerona.“

IZUBLJENA BITKA I POČETAK RATA: Britanska štampa i politički protivnici Kameronov povratak iz Brisela dočekali su na nož, ukazujući da se „posvađao sa Evropom“ i ismevajući njegovu „specijalnu vezu“ sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, čiju podršku nije dobio. „Kameron je pokazao kako se na majstorski način otuđiti od prijatelja“, izjavio je vođa opozicionih laburista Ed Miliband.

Uz premijera su, očekivano, stali najbliži saradnici. Ministra zdravlja Džeremi Hant i ministar odbrane Filip Hamond nazvali su premijere evropskih zemalja koji su se najpre protivili kandidaturi Junkera, a zatim glasali za njega, „kukavicama“, a nastup premijera ocenili kao „pobedu“.

U svojoj kolumni u londonskom „Dejli telegrafu“ Kameron je napisao: „Sada će svi videti da radim ono što kažem, i da se držim toga.“ Torijevci su Kameronov nastup opisali kao „herojski“, ali pritisak euroskeptičnih članova partije nije izostao. Po njima, ovo što se desilo treba da bude samo odskočna daska premijeru da se snažno zauzme za pitanje Britanije. Upitan šta će se desiti ukoliko ne bude uspeo da reformiše položaj Britanije unutar EU, Kameron je odgovorio: „Radiću u nacionalnom interesu.“ Tako je premijer prvi put dao nejasan odgovor na pitanje da li bi pozvao Britance da glasaju za izlazak iz Unije.

Britanski „Independent“ piše da se ovo može tumačiti kao indirektno priznanje da bi Kameron bio spreman da, ukoliko se ne ostvari zadovoljavajući dogovor o reformama unutar EU, pozove Britance da glasaju za izlazak zemlje iz Unije.

PROMENA KLIME: Da bi do referenduma o eventualnom izlasku iz EU došlo 2017. godine, Kameron mora da pobedi sa svojim torijevcima na generalnim izborima koji se održavaju za manje od godinu dana, u maju 2015. Nakon što je Partija za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP) na izborima za Evropski parlament održanim u maju napravila presedan u modernoj britanskoj politici, odnevši više od 28 odsto glasova i ostavila za sobom i Kameronove konzervativce i laburiste, klima na Ostrvu se znatno promenila. Pored pritiska evroskeptika iz svojih redova, premijer počinje borbu za glasove sve evroskeptičnijih birača, kojima je vođa UKIP-a, najglasniji zagovornik Britanije izvan Evropske unije, obećao referendum odmah nakon izbora. Pre dvadeset godina, kada je učestvovao na prvim izborima posle osnivanja, UKIP je osvojio svega jedan procenat glasova. Danas je ta slika drugačija.

Britanska štampa primećuje da su se najglasniji kritičari Kameronove politike iz njegove stranke ućutali i da u poslednje vreme poput papagaja ponavljaju izjave iz Dauning strita. U susret izborima, svi postaju svesni da, ukoliko ostanu na vlasti sa Kameronom na čelu, treba izvući najviše od premijerovog diplomatskog fijaska. Analitičari, međutim, upozoravaju da su oni samo strpljivi, ali ne i lojalni i da će pritisak na premijera samo rasti.

POSLEDICE JUNKER EFEKTA: Napor torijevaca da se Kameronov diplomatski fijasko u britanskoj javnosti predstavi kao pobeda i „zauzimanje stava“ u Evropi, donela je blagi porast popularnosti Konzervativnoj partiji. Prema istraživanjima javnog mnjenja, nekoliko dana nakon završetka samita, torijevci su pretekli laburiste za dva procenta. Britanska štampa je ovo nazvala „Junker efektom“.

Dalekosežne posledice afere Junker premijer tek treba da oseti. Dok Žan-Klod Junker ne preuzme fotelju predsednika Komisije u novembru ove godine, evropske lidere očekuje deljenje komesarskih funkcija unutar Evropske komisije na samitu 16. jula. Nakon što je Kameron čestitao Junkeru na novom poslu, a nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da će pomoći Britaniji da rekonstruiše Evropsku uniju i svoj položaj u njoj, strasti su se stišale.

U satiričnoj kolumni Roberta Šrimsija, nedavno objavljenoj u „Fajnenšel tajmsu“, napisanoj u obliku telefonskog razgovora između Kamerona i Junkera, autor ironično nagađa koje bi uloge unutar Komisije mogle pripasti Britaniji.

Kameron: „Angela Merkel me je uverila da se Britanija može nadati nekoj od glavnih pozicija.“

Junker: „Razmišljao sam da to bude obrazovanje, kultura, multijezičnost i omladina. Ali onda sam se predomislio.“

Kameron: „O, hvala Bogu. Šta si zapravo imao na umu?“

Junker: „Mislim da bi vam to bilo mnogo. Možda bi trebalo da preuzmete samo multijezičnost i omladinu.“

Na kraju izmišljenog satiričnog razgovora Junker poručuje Kameronu: „Dejvide, imaj u vidu da ću se temeljno baviti Velikom Britanijom. Uradiću sve što mogu da te izvučem iz nereda u kom si sada kada moraš da vodiš kampanju za izlazak iz EU na referendumu koji si obećao. Zapravo, to će mi biti jedan od glavnih prioriteta.“

Žan-Klod Junker je izjavio da će uzeti u obzir potrebe Britanije. Pitanje je na koji način će to izvesti, pošto su im pogledi na budućnost EU potpuno različiti. Ipak, treba imati u vidu i da je Junker u diplomatskim krugovima poznat kao majstor kompromisa, koji sebe naziva „konsenzus mašinom“.

DODATNI PRITISAK: „Skandal Junker“ zatekao je Veliku Britaniju nešto manje od dva meseca pre referenduma o nezavisnosti Škotske. Nakon što je Kameron pozvao Škote da glasaju protiv nezavisnosti, prvi predsednik Škotske Aleks Salmond spremno je dočekao Kameronov povratak iz Brisela. Premijerov diplomatski debakl nazvao je „apsolutnim fijaskom“ i optužio Kamerona da igra „evropski rulet“ sa budućnošću Škotske. Salmond je pozvao pristalice Kamerona da se „osveste“ i shvate da je trend u kome veliki igrači unutar EU uvek pobeđuju – mrtav. Dok se pređašnji predsednik Komisije Žoze Manuel Barozo jasno protivio ulasku nezavisne Škotske u EU, za Salmonda je Junker „napredak“, s obzirom na to da sam Junker, Luksemburžanin, dolazi iz male evropske zemlje.

Dok se septembar približava, a predizborna kampanja za opšte izbore zahuktava, Britaniju potresa pedofilski skandal – 40 bivših i aktuelnih političara, među kojima i Kameronov konzervativac, bivši ministar unutrašnjih poslova Lion Britan, osumnjičeno je za pedofiliju i silovanja tokom šezdesetih i osamdesetih godina XX veka. Britansku javnost razjarilo je i pisanje „Gardijana“ o finansiranju predizbornih kampanja vodećih partija. Konzervativci su na nedavno održanom balu za prikupljanje donatorskih sredstava, bocu šampanjca, koju je potpisala Margaret Tačer, prodali na aukciji za 45.000 funti. Javnost je više naljutio teniski meč između Borisa Džonsona i Dejvida Kamerona prodat supruzi bivšeg zamenika ministra u Putinovoj vladi, i to za tričavih 160.000 funti.

ZVECKANJE REFERENDUMOM: Dok je sedamdesetih godina izgledalo da je Britanija, nakon gubitka imperije, pronašla svoje mesto u svetu, sada deluje izgubljeno. „Britaniji treba spoljna politika“, poručuju londonski analitičari, kritikujući Kameronov nastup u Evropi. Specijalna veza sa Sjedinjenim Američkim Državama nije više ono što je bila – Amerika centar evropske moći vidi u Berlinu, a ne u Londonu. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da broj Britanaca koji bi glasali za izlazak zemlje iz EU raste. Ipak, taj broj je nešto manji kada se u jednačinu ubaci pitanje o tome da li bi ostali u reformisanoj Uniji, u kojoj bi deo ovlašćenja koja ima Brisel bio prent na London i gde bi postojala jača kontrola priliva imigranata.

Ukoliko bi izašla iz EU, Velika Britanija bi izgubila bilo kakav uticaj na evropsku politiku, kojoj bi i dalje morala da se povinuje ako želi pristup slobodnom tržištu. Ulog je visok: reč je o tržištu sa više od 400 miliona potrošača koji sada kupuju više od polovine britanskog izvoza. Dejvid Kameron je toga svestan, kao i biznis lideri koji su kritikovali njegov nastup posle izbora Junkera. Odlazak iz Unije stručnjaci ocenjuju kao fatalan za Britance, ali bi to isto značilo ogroman potres za samu EU. Velika Britanija je treća najveća ekonomija Evropske unije, najveći finansijski centar i najsnažnija vojna i diplomatska snaga.

Britanski mediji već polemišu o tome kako bi se Velika Britanija van EU, sa ili bez Škotske, mogla zvati. Tako je BBC napravio listu potencijalnih imena – „Ostatak Velikog Kraljevstva“, „rUK“ i „Future UK“, skraćeno fUK. Za poslednji naziv, sa malim F koje asocira na ne baš pristojnu „F“ reč u engleskom jeziku, složili su se da nije baš najsrećnije rešenje.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Koncert Marka Perkovića Tompsona na zagrebačkom Hipodromu

Hrvatska

07.јул 2025. Srećko Matić (DW)

Broj ljudi na Tompsonovom koncertu kao broj ustaških žrtava

Broj ljudi na koncertu Marka Perkovića Tompsona sličan je broju žrtava ustaškog režima koji Tompson rehabilituje, piše Frankfurter algemajne cajtung

Granični prelaz

Uvođenje graničnih prelaza u EU

07.јул 2025. Katrin Šmid / DW

Beše nekad Šengen: Granične kontrole u 13 od 29 zemalja

Članice Evropske unije uvode kontrole na granicama. Šengenski sporazum to dopušta, ali oročeno. Pa ipak, Brisel ne preduzima ništa ni kad se svi rokovi probiju

Širenje moći

06.јул 2025. Klaudija Mende / DW

Džamije i geopolitika: Kako Erdogan gradi uticaj Turske na Balkanu

Izgradnjom monumentalnih džamija širom Balkana i šire, Turska ne širi samo veru, već i svoj politički uticaj. Pod rukovodstvom Redžepa Tajipa Erdogana, verski objekti postali su deo šire geopolitičke strategije – u kojoj su minareti visoki 50 metara i političke poruke još više

Marko Perković Tompson

Hrvatska

05.јул 2025. M.S.

Tompsonov koncert: Selfi sa premijerom i ministrom policije i, opasnost od ustaških simbola

Koncert Marka Perkovića Tompsona, koji je prema mišljenju mnogih hrvatskih istoričara i političara trebalo zabraniti, ipak se održava na zagrebačkom Hipodromu. Kakve su reakcije?

Rusija

05.јул 2025. B. B.

Rusija prva zemlja koja je priznala talibansku vladu

„Zvanično priznanje vlade Avganistana daće podsticaj razvoju produktivne bilateralne saradnje između naših zemalja“, navelo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova

Komentar

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure