![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2023/04/36-31.jpg)
Komplikacije sa plućima
Papa Franja u teškom stanju
Vatikan je saopštio da Papa Franja boluje od obostrane upale pluća, što dodatno otežava njegovo zdravstveno stanje
Apelacioni sud u Novom Sadu je 8. januara ukinuo rešenje Višeg suda kojim je prethdono bio odbijen predlog za određivanje pritvora bivšem ministru građavinartstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću
Optužnicu zbog obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu Više javno tužilaštvo (VJT) u Novom Sadu podiglo je 30. decembra prošle godine.
Tužilaštvo je tražilo pritvor za bivšeg ministra građavinartstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića i ostale optužene.
Međutim, već narednog, poslednjeg dana u 2024. godini, a u okviru zakonskog roka, Кrivično vanpretresno veće Višeg suda odbilo je predlog za određivanje pritvora Vesiću, njegovoj pomoćnici Aniti Dimoski i bivšoj ministarki Jeleni Tanasković.
„Okrivljenima Dimoski i Tanasković je produženo trajanje mera zabrane napuštanja stana. U odnosu na okrivljene Nebojšu Šurlana, Slobodana Naumovića, Ljiljanu Milić Marković, Marinu Gavrilović, Dejana Todorovića, Milana Jelkića, Zoricu Slavković Marjanović, Dušana Jankovića, Milana Spremića i Jasnu Stojiljković Milić usvojen je predlog VJT i produžen pritvor“, navedeno je tada u saopštenju Višeg suda.
Onda su došli novogodišnji i božićni praznici, ali je već prvog radnog dana nakon jednonedeljne pauze u radu državnih institucija usledio novi preokret u slučaju.
Apelacioni sud u Novom Sadu je 8. januara ove godine ukinuo je rešenje Višeg suda kojim je prethodno odbijen predlog za određivanje pritvora Vesiću.
Taj sud je uvažio žalbu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i vratio predmet prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.
Optužbe za teška krivična dela
Optužnica je podignuta protiv ukupno 13 osoba, među kojima su i Vesić, Jelena Tanasković i Anita Dimoski. Pored njih optužnicom je obuhvaćen i bivši generalni direktor „Infrastrukture železnice Srbije“ Nebojša Šurlan.
Oni su osumnjičeni da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti.
Optužnica je podignuta i protiv okrivljenih: S. N, odgovornog projektanta građevinske konstrukcije, M. J, glavnog projektanta idejnog projekta, Lj. M. M, glavnog projektanta projekta za građevinsku dozvolu, M. S, izvestioca za konstrukcije Republičke revizione komisije, J. S. M, lica odgovornog za tehničku kontrolu, Z. S. M. i D. J, lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M. G. i D. T, odgovornih za stručni nadzor, zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo – teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Optužnica je podignuta nakon što je okončana istražna faza krivičnog postupka donošenjem Naredbe o završetku istrage.
Iako nadležni u Srbiji tvrde da je uz optužnicu dostavljena celokupna dokumentacija prikupljena tokom predistražnog i istražnog postupka, ali i svi ostali dokazi koji potkrepljuju postojanje opravdane sumnje za podizanje optužnice, veliki deo javnosti smatra da i dalje nije objavljena sva dokumentacija.
Zahtev da celokupna dokumentacija bude u potpunosti objavljenja i dostupna javnosti jedan je od zahteva studenata koji blokiraju fakultete.
Vatikan je saopštio da Papa Franja boluje od obostrane upale pluća, što dodatno otežava njegovo zdravstveno stanje
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da Ukrajina nikada nije trebalo da započne rat sa Ukrajinom. On hoće da bilateralno sa Vladimirom Putinom dogovori mirovne uslove, mimo Zelenskog i potpuno zatečene Evrope
Privremena procena štete koju su objavili UN, EU i Svetska banka pokazuje da će za obnovu Gaze u narednoj deceniji biti potrebno 53,2 milijarde dolara. Samo u prve tri godine biće neophodno 20 milijardi dolara za rekonstrukciju osnovne infrastrukture i sanaciju posledica rata
Uoči parlamentarnih izbora u Nemačkoj, obaveštajne službe i političari upozoravaju na porast hibridnih napada. Dezinformacione kampanje, sabotaže infrastrukture i ruski pokušaji uticaja na birače prete demokratskom procesu. Da li su nemačke institucije spremne da odgovore na ove probleme
Zbog Naftne industrije Srbije koja je u ruskom vlasništvu, Beograd strahuje od sankcija prethodne američke administracija. O tome piše ugledni nemački list „Frankfurter algemajne cajtung“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve