img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Uoči konferencije pakta stabilnosti

Bure baruta ili bure bez dna

24. oktobar 2001, 23:39 Dušan Reljić
Copied

Spoljna politika Srbije suočiće se sa novim izazovima posle regionalne konferencije Pakta stabilnosti 25. i 26. oktobra u Bukureštu

Berlin

Upoznavajući se sa tek postavljenim koordinatorom Pakta stabilnosti Jugoistočne Evrope Bodom Hombahom, slovenački predsednik Milan Kučan odveo je gosta do geografske karte na zidu da mu objasni kako se Ljubljana nalazi više desetina kilometara zapadnije od Beča. Nemački političar učtivo se zahvalio i priznao domaćinu da dok nije krenuo za Ljubljanu nije ni znao gde se tačno Slovenija nalazi ni kakav je njen položaj u odnosu na zapad, a nije bilo ni razloga da ga zanima.

Geografske i druge pouke su u međuvremenu uglavnom savladane. Tokom protekle dve godine slovenačke vlasti, koje na početku postojanja Pakta stabilnosti nikako nisu želele da budu dovedene u vezu sa ostatkom Balkana, postale su aktivniji učesnik političkog i ekonomskog povezivanja u regionu podstaknutog Paktom. Shvatile su da je regionalna politička i ekonomska saradnja preduslov povezivanja sa Evropskom unijom i drugim zapadnim integracijama. Hombah je u međuvremenu spoznao da je lakše ubediti Slovence i Srbe ili Rumune i Mađare da međusobno sarađuju, nego podstaći birokratiju Evropske unije, glavnog finansijera Pakta, i druge međunarodne mega organizacije da brzo i pravolinijski rade svoj posao.

ODLAZAK HOMBAHA: Hombahov „parfors“ na Balkanu završava se krajem godine odlaskom korpulentnog Nemca na čelo najveće nemačke regionalne novinske grupe – WAZ u Esenu. Ukoliko je zamor od posla uzrok njegovog odlaska, onda je nastao prvenstveno zbog stalne borbe protiv birokratske učmalosti i ravnodušnosti u Briselu i drugim međunarodnim ustanovama, kao i u zapadnim vladama od čije volje i novca sve zavisi. Hombahov odnos sa regionalnim političkim igračima postajao je u međuvremenu sve opušteniji jer se svuda, pa i u Zagrebu, proširilo saznanje da regionalna saradnja ne znači vaskrs SFRJ. Čak i ako „Feral tribjun“ šefa nemačke diplomatije Jozefa Jošku Fišera redovno naziva Josipom Brozom Fišerom zbog navodnog nastojanja Berlina da satera bivše jugoslovenske republike u neku vrstu regionalne zajednice.

Hombahova teškoća sastoji se u tome što političko zaleđe Pakta popušta. Aparat Evropske unije ionako nikad nije do kraja „svario“ činjenicu da neko sa strane treba da je nagoni da radi svoj posao brže i drugačije nego što je ustaljeno. Uz to, francusko-italijansko-britanska procena je da Pakt zapravo jača nemački uticaj na jugoistoku Evrope na uštrb političkog i ekonomskog dometa ostalih evropskih „srednjih sila“. Vašington je svojevremeno, reklo bi se reda radi, pokrenuo SECI, inicijativu za saradnju na jugoistoku Evrope, čije se zamisli prepliću i sapliću sa projektima Pakta. Uprkos tome što ta američka inicijativa ne daje mnogo glasa od sebe, izgleda da Pakt stabilnosti ni u Vašingtonu nije među zamislima u čiji se uspeh veruje.

Na regionalnoj konferenciji Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu 25. i 26.oktobra u Bukureštu Evropska unija namerava da obelodani strategiju nastavljanja tog poduhvata. Gungula oko Hombahovog mesta je prilična, ali bez obzira na to ko se bude izborio da ga nasledi već sada je obeležen „mekim znakom“. Zanimanje Evropske unije i Zapada u celini za prostor bivše Jugoslavije i jugoistočne Evrope splasnuo je u međuvremenu – i to je prirodno. Svi su zamoreni dugogodišnjim naizgled nerešivim sukobima tako da je već i odsustvo rata, kao sada u Makedoniji, dovoljno da izmakne spoljna pažnja. Niko ne želi da daje još novca u bure bez dna, naročito u trenutku nazadovanja svetske privrede i nagoveštaja većih vojnih izdataka zemalja Evropske unije u sklopu solidarnosti sa SAD.

ZAMRZAVANJE: Na jugoistoku Evrope kao da nastupa neka vrsta „kiparskog stanja“ čije je obeležje da je sukob zamrznut i stavljen pod međunarodnu stegu, ali da njegovi uzroci ni približno nisu prevaziđeni. Nijedna strana u post jugoslovenskim ratovima, pa ni albanski nacionalisti, nije dovoljno snažna za konačan obračun , a na Zapadu ne postoji dovoljno interesa da se iznudi neko dalekosežno rešenje. Uz to, svi bitniji politički i vojni sporazumi od početka raspada SFRJ do sada bili su, u krajnjem ishodu, izraz američkog presuđivanja. Za SAD je, međutim, nastupilo novo doba posle 11. septembra i malo je verovatno da će se u dogledno vreme pažnja američke spoljne politike ponovo usredsrediti na jugoistok Evrope.

Za Srbiju se time stvaraju nove teškoće, ali i nova prilika. Najozbiljniji problem može da postane nedostatak spoljne finansijske podrške i, zbog slabljenja obavezujućeg političkog okvira za regionalnu i širu saradnju, kao što je Pakt stabilnosti, dugoročno slabljenje ekonomskih interesa Zapada, naročito Evropske unije, za jugoistočnu Evropu. Uz to, opadanje političkog interesa SAD i Zapada pogoduje odlaganju u nedogled rešavanja kriznih žarišta u Bosni, na Kosovu i u Makedoniji i time onemogućava i postojanu unutrašnju stabilizaciju Srbije.

Šansa se sastoji u tome da vlasti u Srbiji pokušaju da se izbore za aktivnu ulogu subjekta međunarodne politike u regionu, umesto da opstaju u položaju objekta koji uglavnom kaska pravcima utvrđenim u Beču (OEBS), Briselu (NATO, EU) ili Vašingtonu.

Osnovna prepreka takvom spoljnopolitičkom preobražaju još su opterećenja iz prošlosti, oličena u Milanu Milutinoviću, Nebojši Pavkoviću i drugim „živim fosilima“ iz prethodne vlasti. Dokle god ljudi sa međunarodnih poternica slove za srpske zvaničnike, pothranjuju se spoljne sumnje u demokratsku opredeljenost novih vlasti u Beogradu. Umesto da se na međunarodnoj sceni samosvesno zalaže za interese države, nova vlast i dalje prečesto mora da se pravda i da izvrdava pritiske i zahteve, ne samo iz Haga.

Ne manja prepreka unošenju novih podsticaja u spoljnu politiku je postojanje primetnih razlika u pristupu šefa savezne države, saveznog ministra spoljnih poslova i premijera Srbije. Troglasje uslovljava i to što savezna i republička skupština ne ispunjavaju svoje ustavne obaveze usmeravanja i nadgledanja spoljnopolitičkih izvšilaca. Isto tako, uticaj naučnoistraživačkih instituta, nevladinih organizacija i medija (građanskog društva) na spoljnu politiku Srbije jedva da se nazire.

Promišljena, jednoobrazna i odlučna spoljna politika sada je neophodna Srbiji u istoj meri kao i brze i temeljne unutrašnje reforme. Odlazak Hombaha pouzdan je pokazatelj da jenjava interes Zapada za jugoistočnu Evropu. Države tog područja moraće sada da pokažu da li su sposobne, posle decenije tutorstva i klijentelizma u odnosu prema spoljnim silama, da svesne svojih interesa utiču na oblikovanje regionalnih političkih, ekonomskih i sigurnosnih struktura. To posebno važi za Srbiju, koja i dalje ima najviše da izgubi.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Bliski istok

26.jun 2025. Kersten Knip / DW

Trampov mir: Vidimo se u sledećem ratu

Deluje da se primirje između Izraele i Irana stabilizuje, ali dok u regionu raste nada u smirivanje tenzija, mnoge države i dalje zauzimaju podeljene stavove prema Teheranu

Železnica

26.jun 2025. I.M.

Najduža železnička linija: Moskva – Pjongjang za osam dana

Voz je krenuo iz Pjongjanga 17. juna, a osam dana mu je trebalo da stigne na Jaroslavsku stanicu u Moskvi

Donald Tramp u Kongresu

SAD

26.jun 2025. M. L. J.

VOA: Tramp zatvorio nezvanični javni servis Amerike

Administracija predsednika Amerike Donalda Trampa otpustila je stotine novinara Glasa Amerike (VOA). Tako je zatvoren nezvanični javni servis SAD osnovan još 1942. godine

SAD

25.jun 2025. B. B.

Tramp: Neverovatna demonstracija američke snage utrla put prekidu vatre

Američki predsednik Donald Tramp je na NATO samitu Hagu naglasio svoju ulogu u posredovanju o prekidu vatre između Izraela i Irana

Samit u Hagu

25.jun 2025. Novak Marković

NATO povećao potrošnju za odbranu: Bićemo pravedniji i smrtonosniji

Lideri NATO podržali su u sredu veliko povećanje potrošnje za odbranu koje je tražio predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, i ponovo potvrdili posvećenost međusobnoj odbrani u slučaju napada

Komentar

Pregled nedelje

Ekspo kao Surčinski klan

Ekspo je za naprednjačku elitu razlog da dobro potegne. Pogotovo što sluti da će im to čerupanje narode i države biti poslednji valcer. Posle kud koji mili moji

Filip Švarm

Komentar

Vidovdanski protest: Posve u duhu kneza Lazara

Lazar Hrebeljanović nije samo vojnik i vladar, već svetitelj koji svedoči da Carstvo Božije nije u suprotnosti sa borbom za pravdu

Jelena Jorgačević

Komentar

Vučić, vojska, obmane i laži

U svojim obmanama po pitanju Vojske Srbije, u koje se upliće kao pile u kučine, Aleksandar Vučić je otišao korak dalje ne bi li ispeglao one prethodne

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1799
Poslednje izdanje

Vojska i municija

Muke “vrhovnog komandanta” Pretplati se
Kulturna politika

Čitajte ratne i druge zločince

Košarka

Skupocena pojačanja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure