U ponedeljak, 12. decembra 2022, službenici Jedinice za istraživanje finansijskih zločina Bahama su na zahtev vlade Sjedinjenih Američkih Država uhapsili „kralja kriptovaluta“ Sema Benkman-Frida u njegovom stambenom kompleksu u glavnom gradu ostrvskog arhipelaga.
Tako je otpočela višegodišnja saga o nekadašnjem multimilijarderu čiju berzu kriptovaluta FTX je u jednom trenutku koristilo više od milion ljudi. Čovek koji je ranije imao nadimak „kralj kriptovaluta“ doživeo je kolaps svoje kompanije, povukao se sa mesta izvršnog direktora, da bi na kraju bio uhapšen i osuđen zbog prevare korisnika i pranja novca u iznosu od osam milijardi dolara.
Šta se zapravo desilo i kako je Benkman-Frid, Forbsov „najbogatiji preduzetnik mlađi od 30 godina“, završio trampeći konzerve skuše u zatvoru Metropoliten u Njujorku?
FTX: moderna tehnologija, staromodna prevara
„FTX Exchange“ je osnovan 2018. godine kao centralizovana berza kriptovaluta od strane mladog diplomca Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) Sema Benkman-Frida. Ova kripto berza ubrzo je postala jedna od najvećih u svetu, vodeći dva trgovinska ogranka: FTX međunarodnu platformu sa sedištem na Bahamima i FTX US, zasebnu američku filijalu u kojoj su samo stanovnici SAD mogli da trguju. U jednom trenutku FTX je bio svuda – reklamirale su ga i svetske zvezde, kao što je teniserka Naomi Osaka i komedijaš Lari Dejvid. Nije bilo potrebno mnogo vremena da bi Benkman-Frid postao poznat kao „kralj kriptovaluta“ i počeo da se druži sa moćnicima – u nekoliko navrata mladi preduzetnik viđen je u društvu bivšeg britanskog premijera Tonija Blera i bivšeg predsednika SAD Bila Klintona.
Benkman-Frid je živeo raskošno, trošeći novac na nekretnine, donacije političarima i druge investicije. To ne bi bio problem, da novac nije pripadao korisnicima njegove berze FTX, od kojih je njihov „kralj“ ukrao oko osam milijardi dolara.
Nakon slavnog početka, FTX je 2022. zahvatio talas potresa koji nije poštedeo ni druge kriptovalute, pre svega Bitkoin. Zbog toga su neke kripto berze bile prinuđene da podnesu zahtev za stečaj. Kružile su glasine o mogućoj nelikvidnosti FTX-a, te su klijenti i investitori masovno počeli da podižu svoje depozite. Berza „kralja kriptovaluta“ i zvanično propada 11. novembra 2022. godine, podnevši zahtev za bankrot.
Kada je prvi šok korisnika FTX-a prošao, usledio je drugi – još veći. U bilansu rada berze FTX ustanovljena je rupa od oko osam milijardi dolara. Tužitelji optužuju Benkman-Frida da je preusmerio milijarde novca svojih klijenata, kako bi nadoknadio gubitke u jednom od svojih hedž fondova. Fond je, zauzvrat, godinama pravio kripto opklade velikih razmera. Da bi, kada je došlo do turbulencija na tržištu kriptovaluta, prokockao novac.
Od bogatstva do dronjaka
Ovaj slučaj se smatra jednom od najvećih finansijskih prevara u američkoj istoriji. Klijenti i investitori širom sveta izgubili su milijarde, a Benkman-Frid negira bilo kakvu krivicu.
Benkman-Frid se probitno izjasnio da nije kriv po svim tačkama optužnice, tvrdeći da je, iako je napravio greške, postupao sa dobrom namerom. Njegovi advokati zatražili su kaznu od šest godina zatvora za bivšeg preduzetnika, uz tvrdnje da će njegovim klijentima veći deo novca biti vraćen.
Advokati američkog Ministarstva pravde tvrdili su da Benkman-Fridov predlog o izricanju kazne pokazuje pokušaje „da se njegovi zločini preformulišu kao puke greške ili nesporazumi“ i da, ako bude pušten na slobodu dok je još uvek mlad, postoji „značajna verovatnoća“ da će počiniti još jednu prevaru.
Američka vlada je htela kaznu od najmanje 40 godina zatvora za 32-godišnjeg Benkman-Frida. Naposletku, našli su se negde na sredini – „kralju kriptovaluta“ izrečena je kazna od 25 godina zatvora, a nekadašnji član prestižne Forbsove liste se pre izricanja presude izvinio svim ljudima koje je razočarao svojim postupcima.
Bez obzira na visinu kazne koju je sudija Luis Kaplan izrekao Benkman-Fridu, stečajni postupak FTX-a postao je sporan koliko i filmsko suđenje njegovom osnivaču i vrlo verovatno će se nastaviti dugo nakon što „kralj kriptovaluta“ bude iza rešetaka.