Korisnici Android telefona imaće uskoro novi nivo zaštite u slučaju krađe ili nekog sličnog neprijatnog događaja zahvaljujući veštačkoj inteligenciji
...Zoran Stanojević
Kad vam ukradu telefon ili kada ga izgubite, nije najstrašnije to što ste ostali bez manje ili više vrednog aparata, već to što osoba koja se nađe u posedu istog ima fantastičan uvid u vaš život i tajne. Mnogi bi platili više nego što sam telefon košta samo da im niko ne viri u podatke, otprilike kao što smo spremni da se odreknemo novca iz ukradenog novčanika, pa i da doplatimo, samo da nam vrate dokumenta.
Korisnici Android telefona imaće uskoro novi nivo zaštite u slučaju krađe ili nekog sličnog neprijatnog događaja zahvaljujući veštačkoj inteligenciji.
Gugl je smislio da iskoristi žiroskop i druge senzore u telefonu koji beleže podatke o kretanju i nauči sistem da predoseti kada ti pokreti mogu da deluju neobično. Recimo, naglo grabljenje telefona i udaljavanje brzim korakom (biciklom, skuterom, automobilom), tipično za lopova koji vam na ulici otima telefon iz ruke, prepoznaje se kao neželjena aktivnost i ekran telefona će se momentalno zaključati. Ta funkcija zove se Theft Detection Lock to jest zaključavanje zbog prepoznate krađe.
Druga situacija je kada lopov vaš telefon ne uključuje na internet da ga ne bi pronašao servis “pronađi moj telefon” (Find my device). Android kažnjava takvo ponašanje zaključavanjem ekrana i to se zove Offline Device Lock.
Treća opcija je Remote Lock koja vam omogućava da zaključate telefon koji takođe ne možete da pronađete pomoću Find my Device davanjem komande na telefonski broj.
Pomenute funkcije mogu se koristiti i u situacijama kada telefon izgubite i zaturite pa vam je potrebno da bude zaključan ako ga pronađe neko u koga nemate poverenje.
Ove funkcije su u fazi testiranja i prvo su puštene na tržište u Brazilu, ali bi uskoro mogle da se pojave i na našim telefonima, samo ih treba redovno apdejtovati i proveravati nove funkcionalnosti.
To nije sve. Android već sada nudi neke fantastične stvari koje se ne koriste u dovoljnoj meri, a takođe su plod veštačke inteligencije. Prva je prevođenje teksta. Ako se nađete pred tekstom na jeziku koji ne razumete, dovoljno je da u tekst uperite kameru i izaberete opciju Translate (prevedi). Telefon će poslušno napraviti snimak teksta, prepoznati jezik i isporučiće ga na ekran na željenom jeziku.
Druga korisna opcija, za one koji su oprezni i telefon stalno drže zaključan, jeste Extend Unlock to jest prošireno otključavanje. Ta opcija vam telefon drži stalno otključan kada se nađete u prostoru u kom se osećate bezbedno. Recimo, ako živite sami, nije potrebno da vam se telefon svaki čas zaključava iako se ne nalazite ni u kakvoj opasnosti da mu neko drugi pristupi. Kada prepozna zadatu bezbednu lokaciju, telefon prestaje da automatski zaključava ekran i možete ga stalno koristiti, što se kaže “kao kod kuće”. Ko voli da kuva ili mora da čisti zna šta znači otključavati telefon musavim rukama.
Daljinsko uključivanje kamere i mikrofona pomoću posebne komande poznate vlasniku bilo bi, možda, još efikasnije rešenje u traženju aparata. Kao i mogućnost da se javi i kada je utišan. Ima nas koji verujemo da takve opcije odavno postoje samo nisu predviđene za opštu upotrebu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U društvu u kojem više od trideset godina vlada zaglušujući muk u odnosu na devedesete, u kojem smo okruženi muškarcima koji nose neobrađene traume sa ratišta, svaka iskrena reč koja doprinosi suočavanju, posebno izrečena u momentu duboke krize i potrage za pravdom, isceliteljska je
Neko uspe da izrazi sebe, svoj život, identitet, usamljenost, na način istovremeno tako samosvojan i tako precizan, da to pisanje može da dodirne neku drugu osobu, nekoga ko, možda, nema dara, ali iz istog tog osećaja neshvaćenosti i usamljenosti guta knjigu za knjigom dok ne naiđe na autora koga nikad neće upoznati, koji nije više živ ili ne želi da napusti rodni Honduras, a koji mu postaje neka vrsta najboljeg prijatelja, jedina osoba s kojom oseća povezanost, razumevanje i sličnost, zahvaljujući kojoj oseća da nije sam na svetu
Dok studenti i građani šesti dan blokiraju ulaz u zgradu RTS-a, Zbor radnika javnog servisa objavio je četiri zahteva i poručio: javni servis suštinski blokiraju institucije koje odbijaju da regulišu medijsku scenu. Konkretno, zatražili su hitno raspisivanje konkursa za Savet REM-a, čiji je rad paralizovan od novembra
RTS je blokiran, univerziteti ne rade, a sa vrha vlasti kuljaju pretnje, uvrede i prozivke tužilaštva i policije da hapse blokadere, te izgrednike i teroriste. Srpska država se pretvorila u farsu
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!