U parku na Zvezdari (na slici) plaćena je stavka “Zasnivanje travnjaka na površini nasutog humusa za nivelisanje terena oko igrališta. U cenu uračunati nabavku, sejanje trave i valjanje posle zasejavanja”, tričavih 912.000 dinara. Odete u park i skapirate da zelene površine jedva da ima
Išao sam da snimim i pokažem vaskolikoj javnosti na društvenim mrežama kako izgleda parkić u Beogradu koji je koštao 23 miliona dinara. Da – dobro ste pročitali. Neko je na ovome namlatio dobru lovu.
foto: s. simić…
I sad to, nažalost, nije ništa čudno. Kada vidite kakve se mahinacije dešavaju na dnevnom nivou, ovo mu dođe kao neka “sića”. Ali sića po sića i nakupi se. Ko zna koliko je ovakvih mahinacija trenutno u gradu i koliko njih nikada nećemo otkriti? Lično se nadam da će posle smene gradske vlasti tužilaštvo ući u gradsku upravu i svako javno preduzeće. Posla ima ko hoće da radi, tako da gde god budu zagrebali, naći će kršenje zakona.
Mnogo toga ne može lako da se otkrije. Do papira da dokažemo koliko park košta jedva smo došli. Jelena Baštrica i Mladen Krstić, moje kolege iz Pokreta slobodnih građana, analizirali su stavku po stavku i upoređivali cene mobilijara u parku sa tržišnim cenama. Dakle iza ovog otkrića ne stoji jedan čovek nego tim.
Tek kada sam postao odbornik, postao sam svestan kakva je ovo borba. Paradiranje i govorancija u Skupštini predstavljaju jedan odsto posla. Sve ostalo je ono što je važno: pijete kafu sa raznim ljudima, jurite informacije o tome šta se nezakonito ili nedovoljno radi, koje poslove je potrebno uraditi… Onda zovete institucije, tražite da reaguju ili jurite dokaze o kršenju zakona. Oni vam, naravno, ne daju informacije na koje imate prava, pa ih onda pritiskate, tražite drugim kanalima. Tek kad priču sklopite, predstavljate je javnosti.
Glavni problem je šta ide posle toga. Trenutno stanje u državi Srbiji takvo je da lokalni problemi ne izazivaju dovoljno pažnje, osim kod onih koje direktno pogađaju. Ako se javnost dovoljno ne uključi i ne izvrši pritisak, rešenje neće doći. Rupa na putu, curi kanalizacija, nemate grejanje, uvećan račun za struju, nebezbedan javni prevoz… Sve se to u današnjem Beogradu rešava samo na pritisak javnosti jer su institucije izgubile osećaj za građane. Imamo sreće da neke od ovih stvari mogu da se reše jer im je lakše da neku rupu poprave ili izađu na teren da poprave grejanje nego da ih neki “ludak” od odbornika zove sto puta ili širi paniku po društvenim mrežama.
Međutim, situacija sa parkom od 23 miliona dinara neće se rešiti pre smene vlasti – da ne živimo u zabludi. Možemo moje kolege i ja da hučemo i bučemo do mile volje, pare su uzete i ko zna do koga su sve stigle. Kad su se svi utalili i uzeli svoj deo, povratka nema. Ruka ruku mije, ćuti i pravi se lud. Korpucije ima u milijardama, ko će da se bavi nekim parkićem na Zvedari. Što je najgore, ima mnogo većih primera krađe kojima bi policija i tužilaštvo morali da se bave.
E sad, mi smo očigledno navikli na krađu, pa ove vesti prolaze kao na traci. U Evropskoj uniji, ili bar onom delu koji smatramo razvijenim, neko bi išao na robiju i gradonačenik bi podneo ostavku. Ovde nema ama baš nikakve šanse da se to desi.
Kao klinac smejao sam se na onu izjavu Velje Ilića “da kraduckate po malo, pa i da vas tolerišemo”. Više mi nije smešno, jer ovi se čak i ne kriju. Klepaj dok može, cepaj duplu cenu. Čak mogu i da zamislim taj sastanak uz kafu dok pregovaraju koliko će šta platiti i gde je prostor da se uzme više.
Na primer, u parku na Zvezdari plaćena je stavka “Zasnivanje travnjaka na površini nasutog humusa za nivelisanje terena oko igrališta. U cenu uračunati nabavku, sejanje trave i valjanje posle zasejavanja”, tričavih 912.000,00 dinara. Odete u park i skapirate da zelene površine jedva da ima.
Ili šta reći za gumenu podlogu, takozvani tartan, koja košta četiri miliona dinara, a podloga za to još skoro milion. Na ovoj stavci su se ugradili bar duplo. Na prvoj sledećoj sednici Skupštine opštine Zvezdara odbornice Pokreta slobodnih građana postaviće pitanje zbog čega su preplatili ovaj park? Siguran sam da neće odgovoriti ili će smisliti neki “zanimljiv” odgovor, da nam kažu kako radimo protiv Srbije.
Šta ide posle ovoga? Samo borba da dokažete ljudima u Beogradu da ste vredni njihovog poverenja. S pravom su nepoverljivi i uvek ide ono pitanje, “a ti kao ne bi krao da možeš” ili ono “krali su i oni pre njih”. Razumem pitanja i strepnju, ali bez promena nema ni iskorenjavanja ovakvih pojava. Hajde da od Beograda konačno napravimo metropolu kakva treba da bude. Najveći grad Zapadnog Balkana, kulturna i ekonomska prestonica ovog dela Evrope zaslužuje bolje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Električnu energiju plaćamo bezmalo duplo skuplje nego 2012. godine, a dug Elektrodistribucije je u odnosu na 2023. šest puta veći. Zašto EDS sve više propada
Policija, maskirana i tetovirana, bije i hapsi, pa sledećeg dana samo legitimiše studente i građane, pa opet bije, hapsi i za bolničke krevete veže uhapšene i povređene “teroriste”, uprkos tome “Kadinjača nije pala”
Zbunjuje kolektivna frustracija Tompsonove desno i ultradesno opredeljene publike. Pogotovo što su hrvatski nacionalisti ispunili sve istorijske planove – od nezavisne države, preko članstva u EU i NATO do smanjenja broja Srba na nivo statističke greške
Od apologeta režima ne treba očekivati prosvećivanje. Ali od opozicione humanističke inteligencije bi valjalo očekivati razmađijavanje prinude moralizma. Na pendreke odgovarati i časom anatomije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!