
Blokade ulica
Mlaćenje i hapšenja: Šta se događalo u noći na četvrtak
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Stanari Bežanijske kose bune se zbog planirane gradnje divovske zgrade u njihovom naselju. Kažu, narušiće naselje koje je predviđeno za niske zgrade, ne bi bilo ni parkinga, ni zelenila, nema ni potrebne infrastrukture
Gradnji oblakodera od 120 metara između Bulevara Arsenija Čarnojevića, kompleksa studentskog sportskog centra i ulica Blagoja Marjanovića Moše i Partizanske avijacije ponovo se protive žitelji tog dela Novog Beograda okupljeni oko Inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“.
Umesto tri kule koje su planirane na Bežanijskoj kosi prekoputa „Okova“ i SRC „11. april“, biće samo jedna. Ali ni takvim izmenama plana stanari sa Bežanije nisu zadovoljni.
„Mi ne znamo ko tačno planira da gradi. Znamo da je u pitanju privatni investitor. Što se tiče dozvole, u novembru je izašlo u ‘Službenom glasniku’ da je taj plan prihvaćen i da je sve legalno. Ne znamo da li je odobrena i građevinska dozvola“, kažu za „Vreme“ iz Inicijative.
Prema izmenjenom planu detaljne regulacije (PDR), kažu, visina najvišeg solitera je smanjena. „Kaskadno će se spuštati do kuća, tako da je to isto, samo u drugačijoj formi. Klasično mazanje očiju“, kažu iz Inicijative.
Građani okupljeni oko ove inicijative su išli na javnu raspravu, predali su preko 100 primebdi, nakon čega su im poslali saopštenje da je većina primedbi prihvaćena.
Ozbiljne posledice
„Ljudi nisu svesni koje su posledice ovakve gradnje. Nama ne preostaju više nikakvi pravni koraci“, ponavljaju.
Iz perspektive stanara, problem je što je promenjen zakon o visini gradnje, prema nečijim interesima.
„To je naselje gde je planirana maksimalna visina zgrada do šest spratova. Sada će neko iz solitera da vam gleda u stan. Estetski nije lepo, narušava mirnoću naselja… A mi već sada od saobraćajnih gužvi ne možemo da siđemo sa Bežanijske kose“, kažu iz Inicijative.
Oni upozoravaju da treba imati na umu i još barem 1000 novih automobila koji će tu morati da se parkiraju.
„Nama svaka veća kiša poplavi podrume i automobile. Mi već sada nemamo pritisak vode, a na ovu infrastrukturu treba da se priključi 3.000 novih stanara. Oni će da stave pumpe i izgrade sve što treba, ali šta će biti sa nama?“, pitaju se.
Kako navode, zbog parkinga postoji i problem sa sportskim terenima, na kojima su Grad Beograd i Kancelarija za javno ulaganje predvideli 500 parking mesta.
„Ukinuli su svaku zelenu površinu, samo su između svakog mesta za parking posadili drvo. Tek kada smo predali 80 primedbi, taj proces je blokiran“, kažu za „Vreme“ iz Inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“.
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Zašto Vučić samo još u Ćacilendu može biti svoj sa svojima? Zbog čega ne može više vladati bez pendreka, marice i vašljive zatvorske ćelije? Ko u Srbiji ruši pravni poredak, a ko ga uspostavlja? Kuda vodi hapšenje studenata? I šta su dokazale blokade i građanska neposlušnost
Simbol protesta građana prethodnih dana postao je ovaj deo urbanog mobilijara. U drami Duška Kovačevića on ima pet zvezdica, služi kao menza, prinudni smeštaj i peć na čvrsto gorivo, tako reći ložište. Kontejner je pored toga, simbol odbacivanja nepotrebnih stvari, društvene nejednakosti, a odnedavno je glavno sredstvo privremene regulacije saobraćaja tokom blokada. Tokom studentskih protesta veoma se vodi računa o opštoj higijeni, pa je završetak svakog okupljanja bilo simbolično i bukvalno čišćenje javnih površina. Nasuprot tome, pristalice vlasti su komunalnim službama ostavljale brda đubreta.
Autentično i delatno socijalno nezadovoljstvo ne nose u svom životnom prtljagu penzioneri nego mladi, jer im preti duga budućnost socijalnog beznađa. Ne preti profesorima nego studentima. Svest o oporoj socijalnoj budućnosti istinski je detonator progresivnih promena, a ne nostalgična prošlost. Njeni akteri jesu studenti neopterećeni iskustvom i starom praksom. Nemaju u sećanju ni građanski rat ni međunarodnu izolaciju Srbije, nego samo dugu koruptivnu noć SNS vlasti
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistribucije Srbije demantuje pisanje “Vremena” o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve