Nakon što je direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture dr Dubravka Đukanović odbila da Generalštabu skine status kulturnog dobra, Vlada Srbije je 27. juna 2024. imenovala Gorana Vasića za v.d. direktora RZZSK-a. On je do tada bio direktor Narodnog muzeja Kruševac i nije imao položen stručni konzervatorski ispit, što je zakonski uslov za novu funkciju na kojoj se obreo.
Nekoliko dana nakon toga, Goran Vasić je Ministarstvu kulture predao Predlog da se Generalštabu oduzme status zaštite.
Taj dokument je napisao u ime RZZSK-a iako se ni sa kim iz kolektiva nije o tome konsultovao, niti je ikoga obavestio da će to učiniti. Predao je dokument koji je bio napisan kao kraći školski zadatak, a ne kao studiju.
Falsifikovao ga je, dakle, što je priznao nakon što ga je po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminaln privela policija.
Istraga ide dalje
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas sada u svom podkastu “Dežurni krivac” tvrdi da su povodom slučaja “Generalštab” u Tužilaštvu za organizovani kriminal saslušavani i ministri Nikola Selaković i Siniša Mali.
“Mi iz Stranke slobode i pravde saznali smo u vezi sa slučajem Generalštab da je Selaković dao izjavu u tužilaštvu i da je, navodno, i on bio na spisku onih koje je trebalo privesti. Izjavu je u tužilaštvu dao i Mali, što je posebno interesantno”, rekao je Đilas.
Tvrdi da je direktor Zavoda za zaštitu spomenika Goran Vasić postavljen na tu funkciju da bi uradio to što je uradio i da zato nije jasno šta se desilo.
„On je delo priznao, ali je Aleksandar Vučić rekao da tu nema faslifikata. Vučić sigurno bolje zna od tužilaštva šta je kršenje zakona, a šta ne, a naravno da zna bolje i od samog Vasića šta je on radio. Pa i rođenu majku je ispravljao koliko je bio težak kad se rodio. Navodno je policija odbila da postupi po nalogu Tužilaštva i uhapsi osumnjičene”, istakao je Đilas.
Prema njegovim rečima, nikome, ili skoro nikome, nije jasno šta se desilo i odakle to da Tužilaštvo za organzovani kriminila ovako postupa.
„Da li je u pitanju izolovani incident ili je šef Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić odlučio da zaista radi po zakonu, videćemo u mesecima koji su pred nama”, kazao je Đilas.
Po čijem nalogu je radio Goran Vasić
Sud nije odredio pritvor Goranu Vasiću iako je Tužilaštvo za organizovani kriminal to predložilo, i iako je on priznao da je kriv, da jeste falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba.
Sud je odlučio da Vasić bude na slobodi, a jedino mu je uskraćeno da se približava svedocima koji treba da budu saslušani u postupku.
Sva je prilika da je Goran Vasić napisao taj Predlog po nečijem nalogu, da je samo oruđe, a Generalštab je hteo da sruši i proda firmi Trampovog zeta neko drugi. Vasić je kriv zato što je pristao da to uradi, što je i sam priznao. Sud je, sva je prilika, zbog toga odlučio da može da se brani sa slobode, ali da ne sme da se približava svedocima koji bi trebalo da budu saslušani u postupku.
Tačno pre godinu dana u medijima se pojavila vest da je Goran Vesić, tada ministar građevinarstva, potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO) sa kompanijom „Affinity Global Development“ u vlasništvu Džareda Kušnera, zeta američkog predsednika Donalda Trampa.
Vesić je saopštio da Vlada Srbija nije prodala ovo zemljište, već da ga je iznajmila na 99 godina.
Ultimatum Siniše Malog
Tri dana kasnije, „Njujork tajms“ je objavio da je investicija vredna 500 miliona dolara i da bi država Srbija, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.
Zatim je 3. Juna 2024. dr Dubravka Đukanović, prethodna direktorka RZZSK-a, arhitekta-konzervator i redovna profesorka Akademije umetnosti u Novom Sadu, podnela ostavku, zato što nije prihvatila ultimatum ministra finansija Siniše Malog da skine zaštitu kulturnog nasleđa na zgradi Generalštaba ili da se povuče sa funkcije.
Izvor: FoNet