Više požara izbilo je u ponedlejak uveče u Beogradu.
U požaru u Kapetan Mišinoj ulici 15 muškarac starosti oko 35 godina izgubio je život, potrvđeno je u Hitnoj pomoći.
Drugi požar, koji još uvek nije ugašen, izbio je u Surčinu.
Vatrogasci su i dalje na terenu, obrušio se zidni deo krova i deo zida sa zgrade, javila je reporterka N1.
Oni su nakon lokalizovanja požara, upozoravali na opasnost da će se zgrada srušiti, što se i desilo.
Sinoć je vatra zahvatila i zgradu „Borbe“ u Kosovskoj ulici.
Od početka godine vatrogasno-spasilačke jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova intervenisale su na više od 1.300 požara, od kojih je 755 bilo na građevinskim objektima, a načelnik u odeljenju Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Milorad Spasojević rekao je juče medijima da je ukupan broj požara veći za 10 odsto u odnosu na prethodni period.
Prošle nedelje, u sredu, izgoreo je deo Kineskog tržnog centra u Beogradu.
Tek što je požar u Kineskom tržnom centru u Bloku 70 bio do kraja ugašen, izbio je požar i u banji Bezdan kod Sombora. Zatim je u subotu u tržnom centru „Enjub“ u novobeogradskom Bloku 45 izbio manji požar.
Pre dva dana je izbio požar u Specijalizovanoj bolnici „Čigota“ na Zlatiboru.
U tim požarima niko nije nastradao ni povređen, a šteta je velika.
Devedeset odsto požara u stanovima
Devedeset odsto požara se dešava u stambenim objektima. Nenad Jocić, načelnik Uprave za zaštitu od požara Sektora za vanredne situacije, rekao je za RTS da se svaki objekat kontroliše u zavisnosti od kategorije.
„Postoje objekti koji su najugroženiji od požara i to su objekti prve kategorije – skladišta nafte i gasa. Objekti druge kategorije su škole, vrtići, bolnice, tržni centri. Ostali objekti, ne svi, poput stambenih spadaju u treću kategoriju ugroženosti od požara“, naveo je Jocić.
Prema njegovim rečima, objekti prve kategorije kontrolišu se jednom godišnje, objekti druge kategorije dva puta godišnje, a treće jednom u pet godina.
Jocić kaže da se prošle godine dogodilo 22.000 požara, a na objektima koji su u nadzoru Uprave za zaštitu od požara bilo je 190 požara, što je manje od jednog procenta i nije bilo poginulih. Kako kaže, ostalo su požari u domaćinstvima koji se dešavaju iz najbanalnijih razloga.
On je naglasio i da Beograd nema dovoljan broj inspekora.
Iz sektora za vanredne situacije najavljena je i akciju koja će trajati mesec dana u kojoj će se kontrolisati bolnice i restorani brze hrane.
Osiguranje pokriva i štetu nastalu kod komšije
Član izvršnog odbora kompanije Dunav osiguranje Milo Marković kaže paket osiguranja od požara može da pokrije i štetu nastalu kod komšije.
Broj predmeta osiguranja koji se mogu uključiti u polisu je veliki, rekao je Marković za Tanjug, odnosno pored objekata koji podrazumevaju stanove i kuće, mogu se osigurati i pomoćne prostorije kao što su magacini, garaže, vikendice i poslovne prostore.
„Možemo osigurati i robu koja se nalazi u tim objektima, stvari u domaćinstvu koje čak uključuju i vrednosti kao što je nakit“, rekao je Marković.
Nakon što se izvrši uviđaj, osiguranici mogu da očekuju novac na račun u zakonskom roku od 14 dana.
Premije i do 5 miliona dinara
U zavisnosti od paketa usluga, osiguranje može ponuditi premiju koja dostiže i do 5 miliona dinara.
Postoje brojne opasnosti koje se uzmmaju u obzir prilikom odabira osiguranja, kao što su požar, proklizavanje tla, poplave, oluje i sličnno…
U proseku osiguranje domaćinstva košta oko 600 dinara na mesečnom niovu, a mogu se pronaći i povoljnije varijante, sa mesečnom naknadom od 150 dinara.
Visina premije zavisi od rizika koji Osiguravač preuzima i za svakog osiguranika se određuje u skladu sa tarifnim sistemom Osiguravača. Premija može biti plaćena mesečno, godišnje ili jednokratno.