Studenti su podsetili da je Urgentni centar demantovao informacije da su građani prijavljivali otkazivanje rada uređaja za kontrolu srčanog ritma što odgovara dejstvu sredstva za emitovanje zvučnih talasa
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu protestovali su najpre ispred Urgentnog centra, i pozvali građane da im se pridruže na protestu „Urgentno ispred Urgentnog“, navodeći da zdravstvena delatnost nije blokirana i da pacijenti nisu ugroženi, a zatim su se uputili i došli do Ministarstva zdravlja, uz povike „pumpaj“ i duvanje u pištajke.
Studenti traže informacije o broju pacijenata koji su se javili sa tegobama posle incidenta tokom protesta 15. marta.
Oni prave buku ispred Ministarstva zdravlja i viču „Studenti ne ćute“, „Ko ne skače, taj je Ćaci“ i „Ostavke, pa robija“.
Studenti su naveli u saopštenju da je nakon protesta u subotu, 15. marta, veliki broj studenata i građana osetio tegobe poput mučnine, povraćanja, vrtoglavice, glavobolje i zujanja u ušima zbog kojih su pomoć potražili u dežurnim ustanovama Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Navedeno je i da su građani prijavljivali otkazivanje rada uređaja za kontrolu srčanog ritma, kao i da je veliki broj građana zadobio ortopedske povrede prilikom stampeda u Ulici kralja Milana.
„Pometnja građana i stampedo bili su uzrokovani sredstvom čiji efekti odgovaraju dejstvu sredstva za emitovanje zvučnih talasa – oružja koje je u Srbiji zabranjeno članom 106. Zakona o Policiji“, navedeno u saopštenju studenata u blokadi beogradskog Medicinskog fakulteta.
Foto: Marko Dragoslavić/FoNetProtest studenata ispred Ministarstva zdravlja
Napomenuli su da je Urgentni centar demantovao te informacije i osudio „širenje panike“, navodeći da rade uobičajeno i da ambulante nisu „preplavljene“ pacijentima sa simptomima „zvučnog udara“.
„U popodnevnim časovima, u nedelju, 16. marta, građani su nam se obratili, navodeći da su bili meta targetiranja u Urgentnom centru, obeležavanjem prijemnih listova na kojima je pisalo PROTEST. Obavešteni su da ne mogu biti pregledani u slučaju da se žale na pomenute tegobe, zadobijene tokom protesta“, navedeno u saopštenju studenata.
„Uskraćivanje medicinske pomoći je neprihvatljiv čin“
Vlasti su odbacile navode o upotrebi zvučnog topa tokom 15 minuta tišine na protestu 15. marta u Beogradu kada se začuo za sada neidentifikovani zvuk koji je izazvao pometnju u masi. Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju okupljenih.
„Uskraćivanje medicinske pomoći smatramo neprihvatljivim činom. Svesni smo da većina zaposlenih UC nije deo ovih sramnih dešavanja“, piše u saopštenju studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Oni zahtevaju da Univerzitetski klinički centar Srbije objavi tačne informacije o broju pacijenata koji su se javili u Urgentni centar sa navedenim tegobama nakon protesta.
Takođe zahtevaju od Lekarske komore Srbije da svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u „targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke“.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu naložilo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da formira predmet i identifikuje ljude koji su u javnosti širili informacije da je Urgentni centar u subotu zbrinuo na desetine građana sa tegobama koje bi mogao da izazove udar takozvanog „zvučnog topa“.
U saopštenju VJT navodi se da su reagovali nakon što je Urgentni centar Univerzitetskog kliničkog centra Srbije demantovao ove navode koji su se pojavili na društvenim mrežama.
Nevladina organizacija Beogradski centar za ljudska prava saopštila je 16. marta da im se javio veliki broj građana koji je osetio dejstvo zvučnog topa na subotnjem protestu.
Navodi se i da su građani osetili jak vruć talas, huk i nešto što liči na zvuk aviona ili automobila koji ide velikom brzinom i zatim „kao neki vetar koji ih pomera i obara, kao da je prošla raketa“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Više od 70 odsto policijskih službenika izjavilo je da trpi političke pritiske, dok se čak 92 odsto ne oseća bezbedno na terenu. Ovo su porazni nalazi ankete Strukovnog udruženja policije "Dr Rajs", koje u otvorenom pismu Ivici Dačiću zahteva hitnu depolitizaciju i reformu MUP-a
Prošlo je pet meseci od kada su u Srbiji počele blokade fakulteta. Vlast im je već odsvirala kraj, a kao krajnji rok za uspostavljanje nastave pominjao se 15. april. Kako Vučić misli da „studentima koji žele da uče“ usliši želju
Na prvi pogled, teško je uopšte reći da je reč o televizoru. Zahvaljujući svom minimalističkom, ultra-tankom dizajnu i pažljivo osmišljenim detaljima, Samsung The Frame se diskretno uklapa u enterijer poput pravog umetničkog dela
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!