
Blokade ulica
Mlaćenje i hapšenja: Šta se događalo u noći na četvrtak
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Građanska akcija „Oslobađenje mosta" u organizaciji Inicijative „Most ostaje" održana je u subotu u podne. Na skupu je bilo oko 100 učesnika, a na mostu više od 100 interventnih jedinica sa opremom za razbijanje demonstracija, više desetina policajaca u civilu i Žandarmerija
Kod Starog savskog mosta u subotu u podne održana je građanska akcija „Oslobađenje mosta“ u organizaciji Inicijative Most ostaje. Poručeno je da je most simbol slobode, a njegovo rušenje, simbol korupcije i bezakonja. Na mostu se tokom performansa nalazio i veliki broj policijskih snaga u opremi za razbijanje demonstracija. Incidenatata nije bilo, osim verbalnih dobacivanja.
Akcija je počela oko 12 sati, prethodno su građani u 11.52 odali poštu stradalima u Novom Sadu.
Na skupu su govorili studenti, profesori, novinari, sportisci, pisci i drudge uvažene ličnosti.
Profesor univerziteta u penziji Vladeta Janković ocenio je da će teške uvrede koje je izrekao na račun studenata skupo koštati predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
On je, na protestu inicijative za odbranu starog Savskog mosta, poručio studentima da ne smeju da pristanu na razgovor sa Vučićem bez prisustva televizijskih kamera, i da to ne bude u njegovoj rezidenciji, nego na neutralnom mestu.
Janković je podsetio da je i Slobodan Milošević poklekao pred studentima i „došao im na noge“ da razgovara, u prisustvu kamera.
On je ocenio da je Srbija na presudnoj tački – ili će se povući pravi potezi, ili će se pristati na truli kompromis i nepristojne ponude koje će vlast ponuditi, a one su opasne, kao i potkupljivanje, „a to ne rade ni pijačni nakupci“.
On je inicijativi „Most ostaje“ rekao da im „skida kapu“, jer su premostili strah i uspeli da ujedine građane i političke stranke.
Led je krenuo, završio je svoje izlaganje Janković.
„Režim se utronjao“
Pisac Dejan Atanacković rekao je da je policija, pored onih 50 pripadnika interventnih jedinica koji stalno dežuraju na mostu, poslala i dodatne snage, Žandarmeriju i SAJ sa vozilima „hamer“.
„Utronjao se ovaj režim, onaj koji sebe smatra državom, koji kao pacov beži od građana i studenata. Ni dan danas nije ukapirao kojiko je svakim svojim postupkom unazadio državu”, istakao je Atanacković, uz poruku da je prvi i osnovni zahtev protesta smena Vučića i suđenje.
On je poučio policajcima u kordonu da dobro razmisle na kojoj strani će da budu i ne mogu da se opravdavaju da su samo radili svoj posao, „dosta je takvih floskula“.
Studenti ne odustaju
Studentkinja arhitekture Lara Gođevac naglasila je da se ne sme odustati od odbrane mosta, Sajma, zgrade Generalštaba i hotela „Jugoslavija“, jer su to sve simboli grada i braniće se „duhom i energijom“.
Novinar Rade Radovanović konstatovao je da je Vučić pre dva dana polagao „državni ispit“ pred komisijom – studentima i građanima koji su opkolili zgradu gde je držao konferenciju za novinare.
Vučić mrzi Beograd iskreno i iz dubine svoje duše, jer je na izborima za gradonačelnika dva puta izgubio i rešio je da se osveti, objasnio je Radovanović.
Košarkaš Vladimir Štimac poručio je da svi treba da se ugledaju na studente, koji su pokazali da su političari infantilni i „šta je zajedništvo i jedinstvo“.
Na skupu je bilo oko 100 učesnika, a na mostu više od 100 policajaca interventnih jedinica sa opremom za razbijanje demonstracija, kao i više desetina policajaca u civilu raspoređenih okolo, a ispod mosta je bila i Žandarmerija.
Izvor: FoNet
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Zašto Vučić samo još u Ćacilendu može biti svoj sa svojima? Zbog čega ne može više vladati bez pendreka, marice i vašljive zatvorske ćelije? Ko u Srbiji ruši pravni poredak, a ko ga uspostavlja? Kuda vodi hapšenje studenata? I šta su dokazale blokade i građanska neposlušnost
Simbol protesta građana prethodnih dana postao je ovaj deo urbanog mobilijara. U drami Duška Kovačevića on ima pet zvezdica, služi kao menza, prinudni smeštaj i peć na čvrsto gorivo, tako reći ložište. Kontejner je pored toga, simbol odbacivanja nepotrebnih stvari, društvene nejednakosti, a odnedavno je glavno sredstvo privremene regulacije saobraćaja tokom blokada. Tokom studentskih protesta veoma se vodi računa o opštoj higijeni, pa je završetak svakog okupljanja bilo simbolično i bukvalno čišćenje javnih površina. Nasuprot tome, pristalice vlasti su komunalnim službama ostavljale brda đubreta.
Autentično i delatno socijalno nezadovoljstvo ne nose u svom životnom prtljagu penzioneri nego mladi, jer im preti duga budućnost socijalnog beznađa. Ne preti profesorima nego studentima. Svest o oporoj socijalnoj budućnosti istinski je detonator progresivnih promena, a ne nostalgična prošlost. Njeni akteri jesu studenti neopterećeni iskustvom i starom praksom. Nemaju u sećanju ni građanski rat ni međunarodnu izolaciju Srbije, nego samo dugu koruptivnu noć SNS vlasti
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistribucije Srbije demantuje pisanje “Vremena” o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve