„Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki“, stoji u saopštenju „Riblje čorbe"
Legendarni roker i frontmen grupe „Riblja čorba“ Bora Đorđveić preminuo je u bolnici u Ljubljani.
Bora Đorđević preminuo je nakon teške bolesti, potvrdili su iz „Riblje čorbe“.
„Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki“, stoji u saopštenju benda.
Đorđević je nakon teške upale pluća bio na lečenju u Kliničko bolničkom centru u Ljubljani.
Ostaće upamćen kao jedan od najplodonosnijih stvaralaca rok muzike i tvorac nekih od najvećih hitova na ovim prostorima, poput „Lutka sa naslovne strane“, „Dobro jutro“, „Pogledaj dom svoj anđele“, „Ostani đubre do kraja“, „Kad padne noć“…
Poznat po nadimku Bora Čorba, rođen je u Čačku 1. novembra 1952. godine. Đorđević je bio glavni vokal i tekstopisac sastava „Riblja čorba“ od osnivanja 1978. godine. Pre toga, bio je član grupa „Suncokreti“ i „Rani mraz“.
Bora Čorba je bio jedan od najpoznatijih muzičara srpske i jugoslovenske rok scene, sa velikim brojem obožavatelja, i upečatljiva i uticajna javna ličnost.
Posle Pete beogradske gimnazije u Beogradu upisuje Pravni fakultet, a posle dve godine studija, pokušava da upiše Fakultet dramskih umetnosti. Nije primljen na glumu, ali je uspeo da upiše pozorišnu organizaciju, gde je dugo bio u statusu apsolventa.
Popularnost grupe „Riblja čorba“ zasnivala se na provokativnim društveno-orijentisanim numerama, a Bora je postao jedan od najkontroverznijih muzičara u Jugoslaviji.
Nakon izdavanja albuma Koza nostra 1990. godine, Đorđević je bio optužen zbog „vređanja radničke klase Jugoslavije“, ali su optužbe odbačene.
Bio je član Gradskog odbora DSS-a u Beogradu, a posle političkih promena u Srbiji, jedno vreme je bio na poziciji savetnika ministra kulture u Vladi Srbije. Posle godinu dana, daje ostavku.
Iz braka sa Draganom Đorđević, ima sina Borisa. Po drugi put se 2009. godine oženio Aleksandrom koju je upoznao na turneji u SAD, ali su se razveli posle četiri godine braka.
Bora Đorđević je dobitnik nagrade Akademije Ivo Andrić za knjigu poezije Pusto ostrvo. Počasni je građanin Čačka od 2022. godine.
Učestvovao je na Beogradskom proleću, Hit paradi, Beogradskom saboru.
Među bezvremenskim albumima „Riblje čorbe“ čiji je Bora bio osnivač, zajedno sa Mišom Aleksićem, Ratkom Kojićem i Miroslavom Milatovićem, su Kost u grlu, Mrtva priroda, Istina, Ujed za dušu, Labudova pesma, Trilogija…
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Raspala se država, raspao se sistem; da li je barem jedno od toga moglo da opstane, makar nauštrb onog drugog? Ili su bili vezani istom bodljikavom žicom?
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Alija Balijagić ne može biti ni junak, ni hajduk, već samo dokaz nemoći države da kontroliše ekstremno nasilje. On je samo do kraja razgolićena slika surove društvene stvarnosti koja razume samo strah
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!