Šta biste prvo uradili kada biste danas doputovali u SAD? Recimo, ja bih odmah izvadio telefon da isprobam kako radi Gugl AI Overviews, novi pristup pretraživanju interneta baziran na veštačkoj inteligenciji. Predstavljen je pre dve nedelje na Guglovom Kinoutu, godišnjem događaju na kome se prezentuju nove tendencije kompanije i najavljeno je da je od tog dana na raspolaganju korisnicima u Americi. Okej, moguće je to isprobati i preko VPN-a, ali da ne kvarimo ideju kako putovanje i dalje ima smisla.
Većina korisnika interneta pretražuje koristeći Gugl, čak i kada toga nisu svesni. Gugl sada pretrage prebacuje na četbota kojeg su nazvali Džemini (ranije poznat kao Bard), a ideja je da vam taj vaš “blizanac” umesto nuđenja mogućih lokacija na internetu koje bi mogle da vam pomognu, a što je sada slučaj, ponudi konkretan odgovor na vašu potrebu. Recimo, ako vam je procurela česma, dovoljno je da napišete: “Procurela mi je česma, kako da je popravim” i Gugl će vas uputiti na moguća rešenja, od videa na kojima je objašnjenje kako da to uradite sami do adresa vodinstalatera u blizini. Ne jedan, već mnogo koraka dalje u odnosu na sadašnju pretragu, kao da ste se požalili prijatelju, a on se ponudi da vam pomogne svim informacijama kojima raspolaže, a mogu vam značiti. Pritom, sve te informacije prilagođene su vašoj potrebi, nisu tek poređane pa da se vi među njima snalazite.
Ali, to nije najveća promena, odnosno neki cinik lako bi primetio da bi to mogla da bude samo forma da vam Gugl preproda nečije usluge predstavljajući se kao prijatelj, što je njihov biznis model, inače. Dakle, isto kao i do sada, samo lepše spakovano.
Ono što jeste ogromna promena, a što nam omogućuje veštačka inteligencija, to je razumevanje videa. Guglovi kompjuteri sada mogu da analiziraju slike i video-snimke koje im ponudite i nađu način da vam pomognu. Na primer, opcija “zaokruži” (circle) znači da na slici možete da izdvojite neki detalj jednostavnim kružnim potezom prsta po ekranu (sve se demonstrira na mobilnom telefonu, naravno) i zatražite dodatne informacije. Na Kinoutu su primer bile nečije patike koje su vam se dopale na slici i hteli biste da saznate marku i cenu. Gugl ne samo da traži slične slike, to je opcija koju smo i do sada imali, već vam nalazi upravo to što ste hteli, način kako da te patike nabavite, ako vam je to bilo pitanje.
Najveća promena je, ipak, VEO. Analiza videa. Vratimo se na pomenutu česmu sa početka. Umesto da domišljate šta je problem kod nje, samo treba da je snimite (telefonom) i taj snimak ponudite Guglu sa pitanjem: “Kako ovo da popravim?”. VEO prepoznaje problem, kao što bi ga prepoznao vodoinstalater kome biste inače poslali snimak, i nudi vam rešenja. Na primer, video koji objašnjava kako se menja gumica na vašem modelu slavine, najbližu prodavnicu gde se gumice prodaju i kontakt majstora ukoliko biste taj posao radije prepustili nekom iskusnijem.
Overvjuz će se uskoro proširiti po celom svetu, pa i u Srbiji, to najavljuje Gugl. Najverovatnije do kraja ove godine. Budu li efikasni kao na prezentaciji, promeniće sve u našim životima, baš kao što je Gugl promenio korišćenje interneta. Opasno će biti ako Gugl ne prepoznaje vaš biznis, ako ne “savetuje” korisnike da ga koriste. Ako je do sada bilo neophodno da se nađete visoko na listi ponuđenih odgovora kod neke pretrage, sada je to dignuto na još viši nivo. Dobra vest je da ćete tamo moći da se nađete ako Guglu platite reklamu. Loša vest je da vam druga reklama neće biti potrebna.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Generalni direktor Rio Tinta Jakob Stausholm demantuje tvrdnje aktivista da će voda u dolini biti zagađena teškim metalima, i napominje da se takve „lažne informacije“ šire društvenim mrežama. „Kao kompanija nismo odgovarajuće spremni da se nosimo sa takvim dezinformacijama“, naveo je Stausholm
Da bi se privreda vratila u ravnotežu sa živim svetom, treba se osloboditi nepotrebnog rada, smanjiti radnu nedelju, ulagati u javna dobra. Vraćaj koliko uzimaš, a ne kapitalistički „uzmi više nego što vraćaš”, tvrdi Džejson Hikel u knjizi „Manje je više“ koju je objavio Clio
Pobeda nad Danskom bi Srbiju odvela u krug najboljih evropskih timova u Ligi nacija i na lakši put do Mundijala. Remi i poraz smeštaju Srbiju na treće mesto u četvrtoj grupi, pa bi mlorala u doigravanje za ostanak u A diviziju Lige nacija, kao i teži posao u kvalifikacijama za Svetsko prevenstvo 2026.
Građani Srbije sve češće svoje nezadovoljstvo iskazuju na ulici. DW je istraživao šta je zajedničko protestima, šta mlade motiviše da se bune i kako gledaju na nasilne proteste
Malo je psiholoških svojstava tako intrigantnih kao što je stvaralaštvo. Pitanja su brojna i izuzetno uzbudljiva – otkud potiče, od čega zavisi, može li se uvežbati, da li je (uvek) povezano s ludilom... Ako nam pođe za rukom da napravimo nešto originalno, smatramo to svojim, često ga tako i nazivamo, ponosni što smo u tako nečem uspeli. A ako to isto uspe nekome drugom, lako možemo osetiti zavist. Nešto nas kod stvaralaštva mnogo “golica”
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!