Hilton hoteli i Valdorf Astorija u Los Anđelesu ugradili su IceBrick sistem koji skladišti energiju kroz zamrzavanje vode i tako prepolovili troškove hlađenja i smanjili emisiju ugljen-dioksida za hiljade tona tokom životnog veka sistema
Tokom sve učestalijih žestokih vrućina, mnogi od nas pronalaze spas u klima uređajima i ventilatorima zbog čega trošimo velike količine struje. S obzirom na to da ovo predstavlja rastuće opterećenje za nacionalne elektromreže, problem je inspirisao pronalazače širom sveta da izume nove tehnologije hlađenja koje mogu da skladište energiju, piše portal Klima 101.
Među njima je i kompanija Nostromo Energy. Ona stoji iza jedne upravo takve inovacije koja istovremeno služi i kao baterija (i to na bazi vode) i kao sistem za hlađenje.
U pitanju je modularno rešenje za skladištenje energije IceBrick koje, uslovno rečeno, čine ledene kocke i ogromna posuda za led.
Ali da bismo razumeli kako ono zapravo funkcioniše, najpre moramo da razumemo na koji način se zgrade hlade, stoji na zvaničnom kompanijskom sajtu.
Veliki komercijalni objekti oslanjaju se na rashladne uređaje. Pomoću rashladnih sredstava, oni hlade vodu koju, prema potrebi, distribuiraju po prostorijama gde ona hladi vazduh pre nego što se, zagrejana, vrati u rashladne uređaje. Tamo proces hlađenja vode opet kreće ispočetka.
Ipak, ponovna transformacija vode iz tople u hladnu je izuzetno energetski iscrpna i predstavlja ogroman pritisak za snabdevanje električnom energijom. A povrh toga, potrošači se suočavaju sa skupljim računima.
Foto: Printskrin / NostromoSistem IceBrick
Nepotrebni rashladni uređaji
Sa druge strane, voda u kapsulama u sklopu sistema IceBrick se zamrzava u satima visoke proizvodnje kada je struja jeftina i potiče iz obnovljivih izvora. Tako nastaje ekvivalent baterije. Izolacija drži kapsule zamrznutim sve dok ne dođe vreme da se upotrebe za hlađenje zgrade. „Uskladištena” energija se tada oslobađa stabilnom brzinom, a rashladni uređaji su nepotrebni pošto je voda koja cirkuliše već hladna.
Na taj način izbegava se potrošnja u trenucima kada je ona najveća i najskuplja, ali se takođe smanjuju emisije ugljen-dioksida. Povrh toga, prema navodima iz kompanije Nostromo Energy, ista voda može da se zamrzava, odmrzava i ponovo zamrzava vekovima, a čitav sistem napravljen je od materijala koje je moguće u potpunosti reciklirati.
Kako piše MIT Technology Review, sistem IceBrick može da sadrži na hiljade kapsula u kojima se zamrzava otprilike dva litra vode. Njihov broj prilagođava se energetskim potrebama samog objekta, a moguće je da se postave na krovu, u podrumu, na zidovima, pa čak i kao arhitektonski element.
Spektar primene je širok: od bolnica preko hotela i tržnih centara do škola i univerziteta, a IceBrick može da se nadogradi na postojeće sisteme hlađenja.
Dva luksuzna, američka hotela u okrugu Los Anđeles već su odlučila da instaliraju „ledene kocke”. Sistem od 1,4 megavat-časova, sačinjen od 40 hiljada zamrznutih kapsula, pušten je prošle godine u rad u Hiltonu na Beverli Hilsu, a opsluživaće i susednu Voldorf Astoriju.
Prema procenama, troškovi za energiju za hlađenje biće više nego prepolovljeni, a u toku životnog veka sistema izbeglo bi se oslobađanje preko pet hiljada tona ugljen-dioksida.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Generalni direktor Rio Tinta Jakob Stausholm demantuje tvrdnje aktivista da će voda u dolini biti zagađena teškim metalima, i napominje da se takve „lažne informacije“ šire društvenim mrežama. „Kao kompanija nismo odgovarajuće spremni da se nosimo sa takvim dezinformacijama“, naveo je Stausholm
Da bi se privreda vratila u ravnotežu sa živim svetom, treba se osloboditi nepotrebnog rada, smanjiti radnu nedelju, ulagati u javna dobra. Vraćaj koliko uzimaš, a ne kapitalistički „uzmi više nego što vraćaš”, tvrdi Džejson Hikel u knjizi „Manje je više“ koju je objavio Clio
Pobeda nad Danskom bi Srbiju odvela u krug najboljih evropskih timova u Ligi nacija i na lakši put do Mundijala. Remi i poraz smeštaju Srbiju na treće mesto u četvrtoj grupi, pa bi mlorala u doigravanje za ostanak u A diviziju Lige nacija, kao i teži posao u kvalifikacijama za Svetsko prevenstvo 2026.
Građani Srbije sve češće svoje nezadovoljstvo iskazuju na ulici. DW je istraživao šta je zajedničko protestima, šta mlade motiviše da se bune i kako gledaju na nasilne proteste
Malo je psiholoških svojstava tako intrigantnih kao što je stvaralaštvo. Pitanja su brojna i izuzetno uzbudljiva – otkud potiče, od čega zavisi, može li se uvežbati, da li je (uvek) povezano s ludilom... Ako nam pođe za rukom da napravimo nešto originalno, smatramo to svojim, često ga tako i nazivamo, ponosni što smo u tako nečem uspeli. A ako to isto uspe nekome drugom, lako možemo osetiti zavist. Nešto nas kod stvaralaštva mnogo “golica”
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!