Hilton hoteli i Valdorf Astorija u Los Anđelesu ugradili su IceBrick sistem koji skladišti energiju kroz zamrzavanje vode i tako prepolovili troškove hlađenja i smanjili emisiju ugljen-dioksida za hiljade tona tokom životnog veka sistema
Tokom sve učestalijih žestokih vrućina, mnogi od nas pronalaze spas u klima uređajima i ventilatorima zbog čega trošimo velike količine struje. S obzirom na to da ovo predstavlja rastuće opterećenje za nacionalne elektromreže, problem je inspirisao pronalazače širom sveta da izume nove tehnologije hlađenja koje mogu da skladište energiju, piše portal Klima 101.
Među njima je i kompanija Nostromo Energy. Ona stoji iza jedne upravo takve inovacije koja istovremeno služi i kao baterija (i to na bazi vode) i kao sistem za hlađenje.
U pitanju je modularno rešenje za skladištenje energije IceBrick koje, uslovno rečeno, čine ledene kocke i ogromna posuda za led.
Ali da bismo razumeli kako ono zapravo funkcioniše, najpre moramo da razumemo na koji način se zgrade hlade, stoji na zvaničnom kompanijskom sajtu.
Veliki komercijalni objekti oslanjaju se na rashladne uređaje. Pomoću rashladnih sredstava, oni hlade vodu koju, prema potrebi, distribuiraju po prostorijama gde ona hladi vazduh pre nego što se, zagrejana, vrati u rashladne uređaje. Tamo proces hlađenja vode opet kreće ispočetka.
Ipak, ponovna transformacija vode iz tople u hladnu je izuzetno energetski iscrpna i predstavlja ogroman pritisak za snabdevanje električnom energijom. A povrh toga, potrošači se suočavaju sa skupljim računima.
Foto: Printskrin / NostromoSistem IceBrick
Nepotrebni rashladni uređaji
Sa druge strane, voda u kapsulama u sklopu sistema IceBrick se zamrzava u satima visoke proizvodnje kada je struja jeftina i potiče iz obnovljivih izvora. Tako nastaje ekvivalent baterije. Izolacija drži kapsule zamrznutim sve dok ne dođe vreme da se upotrebe za hlađenje zgrade. „Uskladištena” energija se tada oslobađa stabilnom brzinom, a rashladni uređaji su nepotrebni pošto je voda koja cirkuliše već hladna.
Na taj način izbegava se potrošnja u trenucima kada je ona najveća i najskuplja, ali se takođe smanjuju emisije ugljen-dioksida. Povrh toga, prema navodima iz kompanije Nostromo Energy, ista voda može da se zamrzava, odmrzava i ponovo zamrzava vekovima, a čitav sistem napravljen je od materijala koje je moguće u potpunosti reciklirati.
Kako piše MIT Technology Review, sistem IceBrick može da sadrži na hiljade kapsula u kojima se zamrzava otprilike dva litra vode. Njihov broj prilagođava se energetskim potrebama samog objekta, a moguće je da se postave na krovu, u podrumu, na zidovima, pa čak i kao arhitektonski element.
Spektar primene je širok: od bolnica preko hotela i tržnih centara do škola i univerziteta, a IceBrick može da se nadogradi na postojeće sisteme hlađenja.
Dva luksuzna, američka hotela u okrugu Los Anđeles već su odlučila da instaliraju „ledene kocke”. Sistem od 1,4 megavat-časova, sačinjen od 40 hiljada zamrznutih kapsula, pušten je prošle godine u rad u Hiltonu na Beverli Hilsu, a opsluživaće i susednu Voldorf Astoriju.
Prema procenama, troškovi za energiju za hlađenje biće više nego prepolovljeni, a u toku životnog veka sistema izbeglo bi se oslobađanje preko pet hiljada tona ugljen-dioksida.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Sastanak sa ministrom finansija, ministrom zdravlja i direktorkom RFZO traži Udruženje pacijenata Srbije kako bi pronašli rešenje za stavljanje inovativnih lekova na pozitivnu listu. Šta su inovativni lekovi?
Odbrana univerziteta zaista jeste odbrana države i nacionalnih interesa. Svi prepoznajemo šta su studenti postigli. Sad je došlo vreme da studenti prepoznaju da je trenutak za zajedništvo i izgradnju međusobnog poverenja. Razlike među nama su beznačajne u odnosu na našu različitost od nosilaca autokratske vlasti
Telegrame zvaničnicima pratim od pionirskih dana. Tokom tih gotovo pedeset godina, najlepši je onaj koji je ministarka Sofronijević poslala Vučiću poželevši mu oporavak, pa da onda ponovo “zajedno obilaze neke nove koridore”
Dvoje potpunih stranaca upušta se u dijalog koji bi mogao voditi najvećem stepenu poverenja ikada stečenom, novootkrivenom osećanju pripadanja, prihvaćenosti i podrške, naposletku i prestanku tegoba zbog kojih smo inicijalno došli na terapiju. I tokom svih tih razgovora, za neke ljude najintimnijih koje će ikada imati, nastaje nešto što nije prijateljstvo, nije porodica, nije zaljubljenost, nije saradnja, ali može, za oba učesnika, sadržati tragove svega toga
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!