Lični stav
Studentski protesti: Kasno je za pričam ti priču
Nijedna „viđenija“ strana ambasada i njihove vlade ne podržavaju studentske proteste. Naprotiv, njima bi više odgovaralo da se sve vrati u „normalne“ tokove
“Poslanici ‘Srbije protiv nasilja’ učestvovaće u radu pokrajinskog parlamenta isključivo kako bi doprli do što više građana. Nećemo imati potpredsednike i nećemo učestvovati na onim sastancima na kojima bi treblalo da se o bilo čemu dogovaramo sa SNS, SPS ili SVM", kaže za “Vreme” predsednica Pokrajinskog odbora PSG-a Ana Oreg
Vojvođanska skupština konstituisana je juče bez prisustva najveće opozicione liste „Srbija protiv nasilja“, koja je bojkotovala uvodnu sesiju novog saziva parlamenta. Na sednici su, međutim, verifikovani mandati svih 120 poslanika: naprednjaci sa koalicionim partnerima imaju 66 mesta u pokrajinskom parlamentu, „Srbija protiv nasilja“ – 30, Savez vojvođanskih Mađara – devet, SPS i NADA osvojile su po sedam, a Ruska stranka – jedan mandat.
Vlast, to jest skupštinsku većinu činiće, bez sumnje, kao i do sada, SNS, SPS i SVM. Ali, još nije jasno ni ko će biti predsednik novog saziva parlamenta, ni ko će biti premijer. Otvoreno je pitanje da li će se održati sada već tradicija da skupštinom rukovodi SVM. Podsetimo da je u poslednja tri mandata šef parlamenta bio Ištvan Pastor, koji je preminuo krajem oktobra prošle godine. Pre njega, četiri godine skupštinu je vodio takođe kadar ove stranke, Šandor Egereši.
Ukoliko mesto pripadne SVM-u, funkciju će obnašati najverovatnije Balint Juhas, visoki funkcioner SVM-a i dugogodišnji direktor Fondacije „Prosperitati“, koja je donirala nekoliko stotina miliona evra državnih mađarskih, „orbanovskih“ novaca za projekte pre svega Mađara u Vojvodini.
Postoje brojne kontroverze o načinu upravljanja ovom fondacijom, a u javnosti se tvrdilo da se novac delio partijskim poslušnicima. Novcem je, tvrdilo se takođe, kupovana naklonost birača i za SVM, i za FIDES Viktora Orbana u Mađarskoj (vojođanski Mađari u velikom procentu imaju pravo glasa na mađarskim izborima).
Struja Zvonka Veselinovića
Kako saznajemo, u samom SVM-u trenutno traje borba za poziciju prvog čoveka stranke, posle odlaska Ištvana Pastora. Navodno, žestoka utakmica se vodi između Juhasa i Balinta Pastora, sina preminulog predsednika.
Poznavaoci prilika pouzdano tvrde da novi premijer Vojvodine neće biti dosadašnji prvi čovek pokrajinske vlade Igor Mirović, koji je očevidno izgubio unutarpartijsku utakmicu protiv sadašjeg formalnog predsednik SNS-a Miloša Vučevića i Andreja Vučića, predsednikovog brata. Potonji dvojac će na mesto premijera verovatno postaviti „čoveka od poverenja“, manje poznatog Damira Zobenicu. Pobednička naprednjačka struja je, po tvrdnjama u javnosti, povezana sa kontroverznim kosovsko-vojvođanskim biznismenom Zvonkom Veselinovićem, građevinskom mafijom i drugim kriminalnim grupama.
„Srbija protiv nasilja“ ne priznaje izborne rezultate
Predsednica Pokrajinskog odbora Pokreta slobodnih građana Ana Oreg kaže da „Srbija protiv nasilja“ ne priznaje izborne rezultate ni na jednom nivou, s obzirom da je „rezolucijom Evropskog parlmenta zatražena istraga oko izbora u Srbiji na svim nivoima“.
„U skladu sa tim ćemo se i ophoditi. To znači da ćemo biti glasni oko te teme i u pokrajinskoj skupštini i učestvovaćemo u radu isključivo kako bi doprli do što više građana. Nećemo imati potpredsednike i nećemo učestvovati na onim sastancima gde se bilo šta dogovaramo sa SNS, SPS ili SVM“, kaže Oreg u razgovoru za portal „Vremena“.
Ona kaže da će „Srbija protiv nasilja“ imati više poslaničkih grupa, s obzirom da na taj način može obezbediti više vremena za raspravu. Poslaničku grupu u kojoj će biti PSG, činiće i poslanici Demokratske stranke i stranke „Zajedno“.
„Teme će biti raznolike, ali naša poslanička grupa će se prvenstveno baviti položajom Vojvodine. SNS, SPS i SVM su na žalost unizile parlament Vojvodine i svele su ovu instituciju na pustu zgradu koja služi samo da bi uhlebilo što više svojih partijskih vojnika“, kaže Oreg.
„Naš rad u toj zgradi će biti obeležen zalaganjem za modernu, evropsku, bogatu i građansku Vojvodinu“, kaže ona i podseća da se PSG od osnivanja zalaže za suštinsku decentralizaciju i donošenje zakona o više nadležnosti i finansiranju Vojvodine.
Nijedna „viđenija“ strana ambasada i njihove vlade ne podržavaju studentske proteste. Naprotiv, njima bi više odgovaralo da se sve vrati u „normalne“ tokove
Uspeh protesta valja odmeravati ne prema onome šta bismo sve želeli da se kroz njih postigne nego prema onome što su već postigli. A to što je postignuto ogromno je. Sve i kad bi protesti bili smesta obustavljeni, njihov trag ne bi se izgubio nego bi, naprotiv, delovao kao važna činjenica naše političke budućnosti i ovoj bi vlasti zasigurno skratio životni vek. Protesti mogu da dođu i prođu, ali njihov trag i učinak ostaje kao trajno političko dostignuće
Crvenim srednjim prstom je kao putokazima praktično ocrtan povratak u škole i na fakultete. Bilo je potrebno manje od par dana da se ova kampanja zaustavi, jer je ona praktično političko samoubistvo
Strah je nestao, nema prostora za manipulaciju organizacijom protesta, propaganda dopire do sve manjeg broja ljudi i ostavlja sve slabiji utisak. Ako jedan psihološki faktor može igrati važnu ulogu, to su zrelost ličnosti i snaga da se poraz prizna pre nego što budu uništeni i poslednji ostaci nezavisnih institucija i bude došlo do još masovnijeg prolivanja krvi
Dok građani Srbije masovno izlaze na ulice i dok se studenti brutalno prebijaju, zemlja je ostala bez dva ključna stuba vlasti – vlade i Regulatornog tela za elektronske medije (REM). U isto vreme, proces izbora novih članova REM-a, tela koje bi trebalo da obezbedi nezavisnost medijskog prostora, potpuno se raspao zbog nepravilnosti i političkih manipulacija koje su dovele do povlačenja kandidata iz većine predlagačkih oblasti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve