Umro je Franc Bekenbauer (78) zvani Kajzer, jedan od najboljih fudbalera svih vremena, prvak sveta sa Nemačkom kao igrač i trener, čovek na kojeg svi ljubitelji fudbala pomisle kad se kaže "centarhalf". Njegovom legendarnom sportskom imidžu ništa nisu naudile ni afere pod stare dane
Bekenbauer je kao junior došao u Bajern iz Minhena. Veoma brzo je postao okosnica tima, osvojio četiri nacionalne titule, tri titule Lige šampiona i Svetski kup, sa reprezentacijom Nemačke bio je evropski i svetski prvak. Bio je prototip centarhalfa, lakoćom i elegancijom kojom je igrao nanovo je definisao ulogu libera, piše nemački „Špigel“.
I nastavlja: „Saveznu Republiku Nemačku je obeležio kao Konrad Adenuer ili Vili Brant.
Bio je oličenje svetla, šarma, lakoće postojanja, monsinjor nonšalantnost. Dečak iz radničkog predgrađa Gizing, sin poštarskog službenika čiji se lik kasnije našao na poštanskoj marki. Kajzer u helikopteru iznad Nemčke tokom SP 2006, nema pogodnije slike: Franc Bekenbauer lebdi iznad svih stvari ovog sveta.
Obit Franz Beckenbauer SoccerSvetski prvak: Minhen, 7. juli 1974. / Foto: AP Photo
Nemački mediji „cara“ posle smrti kuju u zvezde. Sa 18 je postao reprezentativac, učesnik Svetskog prvenstva, osvajač srebrne medalje. U finalu na Vembliju 1966. sreo se kao dolazeći princ sa njegovim fudbalskim visočanstvom Bobijem Čarltonom. Već četiri godine kasnije, kada su se ponovo sreli na terenu u četvrtfinalu u Meksiku, slika se promenila.
Na zalasku karijere, kao i mnogi veliki evropski fudbaleri, igrao je u njujorškom Kosmosu u legendarnom timu zajedno sa Peleom. Tamo se nije ponašao kao fudbalski penzioner, već kao plejboj. Endi Vorhol je naslikao njegov portret, u Cetral parku je ćaskao sa Lajzom Mineli, slavio u Studiju 54. Kako se duh vremena menjao, menjao se i Bekenbauer.
U Nemačku se vratio 1982. i još jednom, ovog puta sa FK Hamburgom, osvojio nacionalnu titulu.
Selektor nemačke reprezentacije je postao 1984, i to bez trenerske licence, i dve godine ksnije, 1986, odveo je do finala Svetskog prvenstva u kojem je Nemačka izgubila od Argentine. Četiri godine kasnije kao trener je u Rimu osvojio svetsku titulu. Posle toga se povukao sa mesta selektora.
Obit Franz Beckenbauer SoccerFoto: AP Photo
Kao trener radio je još jednom sredinom 1990-tih, pritekao je u pomoć svom Bajernu koji je bio u krizi.
Harizmu i međunarodni ugled Bekenbaura Fudbalski savez Nemačke je iskoristio kada je konkurisao za domaćina Svetskog prvenstva 2006. „Letnja bajka“ bila je njegova funkcionerska majstorija – koja ga je koštala reputacije i mnogobrojnih sudskih procesa. U javnost su tada isplivali sumnjivi milionski iznosi koji su se dovodili u vezu sa Bekenbauerom. U Švajcarskoj se protiv njega vodio proces zbog sumnje na prevaru, pranje novca i proneveru. Senka tih sumnji ga je pratila do kraja života.
U to doba strefio ga je i najstrašniji mogući udrac sudbine: rana smrt njegovsina Štefana. Čovek koji je u dokumentarcu koji je javni servis ARD pravio o njemu rekao „ja sam od onih, koji uvek moraju da izlaze u javnost“, bio se povukao u svoju kuću u Zalcburgu i nije se nigde više pojavljivao.
Obit Franz Beckenbauer SoccerFoto: AP Photo/Jan Bauer
Na leto 2019. švajcarsko tužilaštvo je proces protiv Bekenbauera odvojilo od trojice drugih osumunjičenih. Na kraju je proces protiv sve četvorice obustavljen zbog zastarevanja.
Za Nemce on će, uprkos svemu, prosto ostati „Kajzer“, legenda, čovek koji je proslavio i usrećio naciju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Zvezdana kapija” je inicijativa Trampove administracije da pomeri granice tehnološkog razvoja SAD otvarajući vrata novih mogućnosti u svetu veštačke inteligencije i inovacija. Isto to bi hteli i Kinezi sa svojim “Dipsikom”
Da muzeji nisu nedostupni lopovima i da lopovi muzeja nisu dostupni policiji, odnosno da su neprocenjive ukradene vrednosti najverovatnije zauvek izgubljene, ukazuje nekoliko primera još uvek nerazjašnjenih muzejskih pljački
Sa približno istim brojem stanovnika kao Beograd, Porto godišnje poseti trostruko više turista nego srpsku prestonicu. Prosečne plate su im dva puta veće od naših, a cene u restoranima i prodavnicama – dvostruko niže
Osnivač Majkrosofta, Bil Gejts, objavio je prvi deo svojih memoara pod nazivom „Izvorni kod: Moji počeci“. U ovoj knjizi otkriva kako je od radoznalog dečaka iz bogate porodice postao jedan od najuticajnijih tehnoloških lidera
Što duže traje studentska i narodna buna, to se više nameće pitanje da li će zahtevi postati „političkiji“ – recimo, prelazna vlada i pošteni izbori. Ali rastu i šanse za međusobice i zađevice, koje su siguran recept za kraj protesta
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!