Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Coldplay je na ovogodišnjoj svetskoj turneji smanjio direktnu emisija ugljen-dioksida za čak 59 odsto. Tome doprinose i fanovi koji koji sami proizvode električnu energiju potrebnu za koncerte
Kada je u pitanju dekarbonizacija muzičke industrije, popularni rok bend iz Londona, Coldplay, podigao je lestvicu naviše: tokom aktuelne svetske turneje, muzičari su smanjili direktne emisije ugljen-dioksida za 59 odsto u poređenju sa prethodnom svetskom turnejom (2016/17), piše klima 101.
Ali ne samo da su dali primer ostalim kolegama, već su nadmašili i sopstvena očekivanja: naime, kada su 2021. najavili turneju Music of the Spheres, obećali su da će karbonski otisak smanjiti za najmanje 50 odsto.
Brojke, koje je proverio i prestižni Masačusetski institut za tehnologiju (MIT), zapravo se odnose na smanjenje emisija ugljen-dioksida kada je u pitanju produkcija koncerata, transport opreme i putovanje čitave ekipe.
Kako je Coldplay uopšte postigao tako impresivne rezultate?
Ključ je u različitim kreativnim rešenjima koje su koristili.
Ne samo da su se u napajanju koncerata oslanjali na solarnu energiju, već i na energiju samih fanova: đuskajući na kinetičkom plesnom podijumu i vozeći posebne, statične bicikle, posetioci koncerata su punili baterije čija je energija napajala telefon, laptop i alate produkcionog tima.
Coldplay se u ovoj svetskoj turneji oslonio i na cirkularnu ekonomiju, obezbedivši fanovima česme sa vodom i pozivajući ih da ponesu višekratne flaše. Pored toga, čak 86 odsto posetilaca vratilo je LED narukvice koje su koristili na reciklažu.
Kako se navodi na zvaničnom sajtu, bend je takođe donirao skoro 10 hiljada obroka od keteringa beskućnicima. A 72 odsto proizvedenog otpada nije otišlo na deponije, već je prosleđeno za ponovnu upotrebu, kompostiranje i reciklažu.
Upotreba održivog goriva
Međutim, nisu samo lokacije za održavanje koncerata bile zelenije, nego i putovanje do njih…
Kupovinom održivog goriva za avione, proizvedenog od otpada koji uključuje i ulje od kuvanja, Coldplay je izbegao oslobađanje preko tri hiljade tona ekvivalenta ugljen-dioksida. U ovom poduhvatu podržali su ih i fanovi na koje je bend apelovao da na koncerte dolaze peške, biciklom, javnim prevozom ili međusobno deleći vožnju.
Posetiocima je na raspolaganju i besplatna aplikacija pomoću koje su mogli da izračunaju lični karbonski otisak (karbonski otisak predstavlja ukupnu količinu emitovanih gasova staklene bašte proizvedenih direktno ili indirektno od strane pojedinca, organizacije, događaja ili proizvoda), a oni koji su posebno posvećeni naporima da doprinesu što manjim štetnim emisijama nagrađuju se popustom u prodavnici za fanove. Artikli koji se prodaju napravljeni su od prirodnih vlakana i materijala koji mogu ponovo da se upotrebe i upakovani su u reciklirani papir ili kese koje je moguće kompostirati.
Naposletku, kroz inicijativu One Tree Planted za svakog posetioca biće posađeno po drvo.
Do sada je posađeno sedam miliona stabala čime je obnovljeno oko 10 hiljada hektara zemljišta u ukupno 24 zemlje, od Engleske preko Brazila do Malavija, saopštio je Coldplay.
Premda su štetne emisije muzičke industrije mahom zanemarene, ovaj bend nas uči da ih prepoznamo. Ali i dalje od toga: svojim primerom demonstrira kako muzičari mogu da smanje karbonski otisak.
U tome nisu usamljeni, elektronski sastav Massive Attack najavio je za avgust ove godine koncert koji će se napajati isključivo obnovljivim izvorima.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve