Zdravlje
Kako preživeti navijanje
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Ne zna se tačan datum kada je Međunarodni olimpijski komitet u svoje članove upisao i Srbiju – negde u prvoj polovini jula 1912. – a ta država, jedva nešto veća od Beogradskog pašaluka, bila je osamnaesti član tog elitnog sportskog društva. Retka tradicija
Počelo je sa Srpskim olimpijskim klubom, koji je 23. februara 1910. godine osnovalo odabrano društvo oficira i entuzijasta pokreta izvesnog francuskog barona Pjera od Kubertena. Posle se to zvalo Središna savezna uprava ili Centralni olimpijski klub, a 17. jula 1912. menja ime u Srpski olimpijski komitet. Pa šalje delegaciju na Olimpijske igre u Stokholm. Svetomir Đukić, jedan od osnivača Srpskog olimpijskog kluba, 1920. godine postaje član MOK-a – sad kao „delegat“ tek osnovanog Jugoslovenskog olimpijskog odbora (1919). Posle SOK-a, nasleđe će preuzimati JOK (dva puta) i OKSCG, da se cela priča – posle 100 godina – vrati na staro.
Sticajem retkih istorijskih i – ne manje – administrativnih okolnosti, današnji Olimpijski komitet Srbije je baštinik onog prvog, koliko god se olimpijski komiteti država nastalih iz Jugoslavije trudili da dokažu „svoje“ učešće u tom olimpijskom poslu još pre nego što je počeo. Čine to, da se ne lažemo, i „prijatelji“ srpskog olimpizma (dvojica „naših“ učestvovala su na prvim modernim igrama 1896. u Atini, da kralja Aleksandra u publici sad ne pominjemo).
Kako god bilo, učinak je jasan. Učešće na 21 letnjoj i 17 zimskih olimpijada, 1258 sportista i 134 nosioca zlatne, 172 srebrne i 102 bronzane medalje. Ili, malo drukčije: za 100 godina osvojeno je 98 medalja: 28 zlatnih, 35 srebrnih i 35 bronzanih. A videli smo ovde, u Jugoslaviji, Zimsku olimpijadu 1984. u Sarajevu, Mediteranske igre 1979. u Splitu, Svetske studentske sportske igre 1987. u Zagrebu.
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Godišnje se oko 4000 kvadratnih metara nelegalno priključuje na sistem daljinskog grejanje. “Ilegalce” sada jure dronovi sa termovizijskim kamerama
Raspisan konkurs za programsko-prostorni koncept za urbanu i pejzažnu revitalizaciju područja između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve