Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Imao je 27 godina. Stigao je da objavi samo jednu knjigu, ali se ipak smatra jednim od najboljih pesnika nemačkog jezika – Georg Trakl
Rođen 1887, austrijski pesnik Georg Trakl pripadnik je generacije koja je iz belle epoque uletela u strahote Prvog svetskog rata, s kojim je “lepa epoha” iščezla bez povratka.
Njegova majka nadgledala je obrazovanje svoje dece (imala ih je sedmoro), ali je nežnost prepuštala guvernanti. Najsličniji su bili i najviše su se voleli Georg i njegova mlađa sestra Greta. Govorkalo se i o incestu, ali pisanog traga nema, možda i zato što je porodica uništila njihovu prepisku.
Georg Trakl bio je inteligentan i darovit, ali više je voleo Ničea nego školsku lektiru. Počeo je da piše u trinaestoj, da se opija i uživa opijum u petnaestoj… Sjajno je pisao i poročno živeo.
Otišao je u Beč da stekne akademsko zvanje farmaceuta ‒ jedino za koje nije bila potrebna diploma. Jedno vreme radio je kao apotekar u Insbruku i Salcburgu, ali sebi nije našao leka. Prijatelju piše da je “izgubljen u mraku i opijenosti”, da nema snage ni volje da nešto promeni, ima samo želju da oluja zbriše sve, pa i njega.
U Beču se sretao s avangardnim arhitektom Adolfom Losom i piscem Karlom Krausom, Jevrejinom koga je od logora “spasla smrt na ulici”: udario ga je i smrtno povredio pijani biciklista.
Posećivao je svakodnevno Oskara Kokošku dok je nastajao portret Verenice vetra, “umetnice zavođenja” Alme Maler. U knjizi o svom životu Kokoška otkriva da je ime ovoj slici dao upravo Trakl.
Početkom rata je kao sanitetski poručnik poslat u Galiciju. Gradić Grodek, sada u Ukrajini (tamo gde se opet ratuje!), bio je poprište bespoštedne bitke s ruskom vojskom. Trakl je posle poraza Austrougarske brinuo o stotinak teških ranjenika – u štali, bez lekova i anestetika. Potpuno slomljen, pokušao je da se ubije. Prvi put bezuspešno ‒ spasli su ga ratni drugovi, ali drugi put mu je pošlo za rukom: umro je u vojnoj bolnici u Krakovu, od prevelike doze kokaina.
Imao je 27 godina. Stigao je da objavi samo jednu knjigu, ali se ipak smatra jednim od najboljih pesnika nemačkog jezika. Čitaoci, prevodioci, kritičari, pesnici (među kojima i Rilke) saglasni su u mišljenju da nije lako naći ključ za Traklove hermetičke stihove. Filozof Ludvig Vitgenštajn priznao je da ga oduševljavaju iako ih ne razume – zato što u njima oseća “ton istinskog genija”.
I naš Dušan Vasiljev gazio je u krvi do kolena, ali je ipak želeo “još šaku zraka i malo bele, jutarnje rose”. Traklu se pak činilo da “u crnu trulež svi putevi vode”, da čovečanstvu preti “hod sred krvavoga dima”…, “očaj i noć” – baš kao u Grodeku, njegovoj poslednjoj pesmi. (Uzgred: maja 2014. u Beogradu, na komemorativnoj svečanosti povodom stogodišnjice Velikog rata, tadašnji ambasador Austrije Johan Ajgner govorio je ovu pesmu.)
Na nekoliko mesta u Traklovom rodnom Salcburgu i okolini postavljene su spomen-ploče s njegovim pesmama. U bronzanu tablu na njegovoj rodnoj kući urezan je Divan grad ‒ pogled s pesnikovog prozora na “stara mesta, sunčana i tiha”. Mogao je odatle da vidi i spomenik Mocartu, i kuću u kojoj je umrla Mocartova Konstanca, i gvožđaru svog oca… Ništa od toga u pesmi ne pominje, u prizorima koje posmatra on prepoznaje “čiste senke smrti”.
Tri njegove pesme mogu se videti na Groblju Sv. Petra, za koje u Salcburgu, možda s pravom, tvrde da je najlepše na svetu. Tu je dolazio kao dete, “vođen ozeblom majčinom rukom”. Njegovi stihovi dočekuju šetače i na brdu Menhsberg gde je bežao od porodice i škole, “u hlad jesenjeg bresta, do usnulih pastira”. Voleo je da šeta i pored reke Salcah pa se jedna pesma našla i kod pešačkog mosta koji od 1991. godine nosi njegovo ime. Za fasadu apoteke “Kod belog anđela”, gde je tri godine radio, odabrana je pesma U tami, a Zimsko veče za Evangelističku crkvu, gde je kršten.
U Tri jezerca u Helbrunu Trakl opisuje igrariju s vodom u dvorcu Helbrun koja je nekad zabavljala salcburšku gospodu, a danas zbunjuje i pomalo ljuti turiste ako nagaze na “minu”, aktiviraju vodoskok i budu prinuđeni da obilazak nastave mokri. U Anifu kod Salcburga, gde se nastanio i umro Herbert fon Karajan, kod ulaza u biblioteku još jedna Traklova pesma, posvećena ovom selu.
U bršljanom uramljenu nišu vrta Mirabel ušuškala se Muzika u Mirabelu. I dok u Traklovim stihovima peva fontana i odnekud dopiru zvuci sonate, u času naše posete ‒ neka druga muzika, zvuci harmonike i “Danas, majko, ženiš svoga sina…” Mnogi se parovi ovde venčavaju pa što ne bi i naši, prispeli s balkanskih strana!
U istom vrtu, na ulazu u otvoreno pozorište iz 18. veka, otkrivena je 2017. godine još jedna, zasad poslednja, ploča s Traklovom pesmom, upravo o tom pozorištu.
U novembru će biti 110 godina od Traklove smrti. Ne znam kad su građani salcburški počeli da ga cene, ali sumnjam da je “sićušna ptica u golom granju” (ona iz pesme Sebastijan u snu) budila u njima želju da je prigrle i zaštite – pre će biti da je njegovo delo bilo u senci njegovog lika.
Traklov muzej otvoren je 1973. a prva pesma na spomen-ploči otkrivena 1985. godine.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve