Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Sve više poslodavaca u Nemačkoj nudi premije kako bi privukli kvalifikovane radnike. Poslodavci obećavaju premije - od 300 do 4.000 evra
Procenjuje se da Srbiju godišnje napusti više od 1.000 lekara, a nema naznaka da bi taj trened mogao da se promeni. I dok je Vlada Srbije donela novu uredbu kojom se ograničenje zapošljavanja u javnom sektoru, samim tim i u zdravstvu, produžava do 2026. godine, u Nemačkoj su poslodavci počeli da, pored platte, nude i premije
Negovatelji, medicinsko osoblje, radnici u laboratorijama: lista oglasa za posao u bolnici Agaplesion u Gisenu u Nemačkoj je duga. Oni koji budu odabrani ne dobiju samo radno mesto, već i solidnu premiju, piše Doče vele. Reč je o 2.000 evra za mesto u laboratoriji za kardiološke katetere, za koje je upravo objavljen oglas.
Ideja je – učiniti radno mesto atraktivnijim. Poslovi u zdravstvu imaju lošu reputaciju, kaže Ina Junga, koja vodi sektor za ljudske resurse u toj bolnici. „Uslovi rada ovde nisu tako loši kako to znaju da prikažu u medijima.“ Zbog toga su, kaže, uveli i premije.
Premije su u trendu
Mnoge nemačke kompanije, poput ove klinike,bore se da privuku radnike. Od tehničara automehatronike do montera kuhinja, poslodavci obećavaju premije – od 300 do 4.000 evra.
Analiza platforme za zapošljavanje Indeed pokazuje da su premije prilikom promene posla značajno porasle. U 2019. godini, od milion oglasa za posao na ovoj platformi, u 3.050 oglasa je obećavana premija. 2023. je takvih oglasa bilo 7.129, što je više nego dvostruko. Čak i ako njihov udeo ostaje nizak, taj trend se jasno može prepoznati.
Promene na tržištu rada
To se može objasniti uvidom u stanje na tržištu rada koje je nastavilo da se razvija u korist zaposlenih. Prema podacima Instituta za tržište rada i istraživanja zanimanja, u Nemačkoj trenutno postoji oko 1,7 miliona slobodnih radnih mesta. A oko 2,6 miliona ljudi je u potrazi za poslom.
To znači da na jedno slobodno radno mesto dolazi 1,5 osoba. Pre deset godina taj odnos je otprilike iznosio četiri osobe po jednom otvorenom radnom mestu, konkurencija je bila veća. Danas su poslodavci ti koji moraju da privuku radnu snagu.
Premije se pokazale kao uspešne
Da su premije dobre za privlačenje radne snage pokazalo se tamo gde je nedostatak kvalifikovanih radnika posebno veliki: na aerodromu u Frankfurtu (Fraport). Tamo se premije za novozaposlene isplaćuju od 2022. Personal koji se zaposli na poslovima u zgradi aerodorma dobija 1.000 evra premije.
Fraport je od uvođenja premija privukao 4.000 novih zaposlenih. Premije, zajedno s drugim pogodnostima kao što je mesčna karta za prevoz, jedan su od faktora da se neko odluči za ovog poslodavca.
No, poslodavci ne žele samo da im dođu novi radnici, već i da oni ostanu na tom radnom mestu. Zbog čega se onda ne isplaćuju veće plate na mestima gde su kvalifikovani radnici očajnički potrebni?
Razlog za to je ekonomska računica, kaže Mihael Nojgart, ekonomski stručnjak sa Univerziteta u Darmštatu. Ukoliko bi kompanije povećale bruto mesečnu platu za 100 ili 200 evra, one bi taj iznos morale plaćati tokom celog perioda zaposlenja. Jednokratna isplata predstavlja finansijski podsticaj za zaposlene, ali poslodavci ne moraju da se obavezuju na duge staze – i ostaju u okviru svojih finansijskih mogućnosti.
Dobra godina za radnike
Bolnica Agaplesion u Gisenu mogla bi da poveća plate, kaže šefica za ljudske resurse Junga. U negovateljskom sektoru bi, međutim, to značilo da bi se ukupno moglo zaposliti manje osoblja, jer, finansijska sredstva su ograničena.
„Nikome ne bi pomoglo da dajemo veće plate, pa da zbog toga moramo da ograničimo broj osoblja do te mere da više ne možemo obavljati svoj posao“, kaže Junga. Veće plate stoga nisu rešenje za kliniku Giesen.
Pa ipak, kao i prethodna ,i 2024. ostaje dobra godina za one koji traže posao. Posebno oni koji su kvalifikovani za radna mesta koja se najviše traže mogu se nadati premijama zbog promene poslodavca i u dobroj su pregovaračkoj poziciji.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve