Od Nove godine do Svetog Jovana se u Srbiji praznuje. I često prejeda, kaže nutricionista Ljubiša Knežević. Sarma, pečenje, ruska salta i druge đakonije, dosta alkohola i pića mogu voditi tegobama.
„Najčešće tegobe kod prejedanja su osećaj težine, a često i bol u želucu, mučnina, gorušica, podrigivanje“, rekao je Knežević za naš njuzleter „Međuvreme“.
Kako je dodao, zdravi ljudi to nekako svare, ali oni sa hroničnim oboljenjima rizikuju svašta, od hipertenzije do čira na želucu. „Osobe koje boluju od dijabetesa naročito treba da obrate pažnju na unos hrane.“
I preporučuje da se ne preteruje sa hranom i pićem, da večeru ne čekate gladni, ne dosipate hranu, pojačate salatu, a smanjite masno.
Šta ako ipak nismo odoleli?
Ko nije odoleo, primetiće da mu organizam ulazi u svojevrsno stanje „mamurluka“, baš kao kada se pretera sa alkoholom.
„Ukoliko niste mogli da odolite đakonijama, naredni obroci neka budu blagi – supa ili čorba sa povrćem i nemasnim mesom, salate“, rekao je nutricionista Knežević.
„Unosite dovoljnu količinu vode, možete dodati nanu ili đumbir koji delotvorno utiču na želudac“, nastavio je naš sagovornik.
Šetnja je obavezna
Komplikovan je ljudski organizam, ali na kraju i nije baš toliko – kao i bankovni račun, ima prilive i odlive. Ali za razliku od bankovnog računa, dobro je biti na nuli.
Zato, upozorava Knežević, ne treba paziti samo šta unosimo, nego i da dovoljno trošimo kalorije. „Neophodno je ići u duže šetnje ili se baviti laganijim fizičkim aktivnostima.“
„Najvažnije je pronaći pravu meru i biti u balansu između unosa i potrošnje. Balans će doprineti poboljšanju metabolizma, a tada će organizam koristiti svoje prirodne resurse za pravilno funkcionisanje“, zaključio je on.