Nepunih mesec dana do početka godine u kojoj će Novi Sad nositi titulu Evropske prestonice kulture, sve je već spremno za spektakularnu proslavu velikog datuma u istoriji ovog grada
Kad ovih dana u Novom Sadu kažu “Nova godina”, misle na 13. januar, na dan kad će zvanično početi da teče godina Evropske prestonice kulture – Novog Sada. A do tada ima nešto manje od mesec dana.
Istini za volju, 13. januar nije nov datum u novosadskom kulturnom kalendaru. Naime, program pod imenom Doček postoji već petu godinu da slavi najlepše vrednosti Novog Sada poput interkulturalnosti, dva pisma, dva kalendara, dva računanja vremena, pa tako i dve Nove godine, 31. decembra i 13. januara – jasno je da je opravdano i zasluženo prošlog meseca dobio nagradu za najbolji evropski trend brend (vidi okvir).
Nagrade
Novi Sad je dobio dve evropske nagrade i pre titularne godine. U novembru, stigla je Nagrada za najbolji evropski trend brend u oblasti kulture i to za Doček, Kaleidoskop kulture i mrežu kulturnih stanica, a početkom decembra i Nagrada “Melina Merkuri” koja je potvrda iz Evrope da je Novi Sad jedna od najuspešnijih Evropskih prestonica kulture.
Upravo u okviru Dočeka, kao specifičnog umetničko-produkcijskog poduhvata, 13. januara će se desiti svečano otvaranje Evropske prestonice kulture, konkretno u okviru predstave Zeniteum :: 2022, projekta koji je već sada najavljen kao nešto što će u Srbiji, na način kako sa realizuje, biti realizovano prvi put.
U režiji slovenačkog avangardnog i postgravitacionog umetnika Dragana Živadinova, ova predstava slaviće sinergiju kulture, umetnosti i nauke, a za glavne likove ima upravo srpske naučnike koji su dosegnuli svet – matematičare Milevu Marić Ajnštajn i Milutina Milankovića. “Bez akta znanosti i umetnosti, svet ne postoji. To je vertikalizacija duha, uzdizanje prema zenitu. Sa dvoje glavnih protagonista mi kroz umetnost slavimo matematiku, fiziku i astronomiju”, rekao je reditelj Dragan Živadinov.
Lazar JovanovLazar Jovanov
Ideju za predstavu dobio je u vizuelnom identitetu Zenitizmu, jugoslovenskom avangardnom pokretu s početka 20. veka, koji je odjeknuo u Evropi i svetu. Lazar Jovanov, koji će biti domaćin svečanog otvaranja Evropske prestonice kulture na predstavi Zeniteum :: 2022, ističe “podatak da se upravo 2021. obeležava sto godina od nastanka Zenitizma. Neki bi to nazvali pravac, neki pokret, nekim našim modernim jezikom moglo bi se reći i platforma koja je okupljala ne samo značajne domaće, jugoslovenske umetnike, već i značajne umetnike evropske scene. Tako da je i ta ideja Zenitizma zapravo uzeta kao estetski metod, odnosno govorni jezik reditelja Dragana Živadinova.”
Glavne likove svečanog otvaranja Evropske prestonice kulture interpretiraće dva velika imena srpske glumačke scene – Anita Mančić i Boris Isaković. “Meni je velika čast što me je Novi Sad pozvao da budem deo svečanog otvaranja i mislim da bi svako od nas trebalo da ima svest o tome da to nije samo trenutak, već se nadam da će taj trenutak koji će okupiti Evropu u Novom Sadu, u vremenu koje je pred nama, imati težinu i da mi moramo da budemo odgovorni da ta kultura koju predstavljamo ima budućnost”, rekla je Anita Mančić.
Probe ZeniteumProbe Zeniteum
Pored glumačkih velikana, na ovom projektu učestvuje ansambl mladih novosadskih i beogradskih glumaca, ali i renomiranih muzičara koji su evropski poznati, poput Novosađanke Laure Vukobratović. “Svečano otvaranje je veoma kompleksan projekat, što je bio i jedan od razloga što sam prihvatila da učestvujem. Došla sam iz Nemačke samo zbog toga, a naravno i da podržim moj Novi Sad. Mislim da je kombinacija u kojoj su i glumci i plesači i muzičari nešto specifično i drago mi je da se ovaj projekat desio”, rekla je Laura Vukobratović.
Probe Zeniteum 2…
Bina, koja će biti na jednom od glavnih gradskih bulevara, na Bulevaru Mihajla Pupina, kod Banovine, arhitektonskog bisera Novog Sada koje je delo velikog Dragiše Brašovana, biće ambiciozan arhitektonsko-multimedijalni poduhvat kakav u Srbiji do sada još nikada nije rađen.
Dočeku 13. januara prethodi 31. decembar, kada će Novosađani i njihovi gosti osvetliti grad kroz programe inspirisane velikim naučnikom koji je osvetlio ceo svet – Nikolom Teslom, prvim počasnim građaninom Srpske Atine. Kod mosta Duga premijerno će biti izveden deo predstave Tesla, izumetnik u režiji Nebojše Bradića, a u izvedbi Srpskog narodnog pozorišta. Učesnik ove predstave je i publika, koja će formiranjem povorke preko mosta Duga spojiti dve obale Dunava sve do Podgrađa Petrovaradinske tvrđave. Biće to spona sa sloganom projekta “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” koji glasi “Za nove mostove”. U Podgrađu će biti otvorena multimedijalna Teslina svetlosna galerija uz retko viđene svetlosne instalacije i spoj različitih umetnika koji priređuju autentičan audio-vizuelni doživljaj. Među njima su multimedijalni umetnici dr Alberto Novelo iz Italije, Ivan Marušić Klif iz Hrvatske, Petko Tančev iz Bugarske, dr Milica Stojšić sa studentima scenskog dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, i Staša Kukić, zatim muzičari Nipplepeople, Elektro Guzzi, Kanda, Kodža i Nebojša, Đorđe Miljenović, Noise Destruction, kao i Kruder & Dorfmajster i Minilinija, koji će 1. januara svojim nastupima zatvoriti Teslinu svetlosnu galeriju.
Doček 7530
U okviru Dočeka 7530, 13. januara, najavljena je i izložba “Vreme i vaseljena” umetnika dr Dušana Jovovića i profesora filozofije dr Aleksandra Petrovića, ali i nastupi evropskih, regionalnih i domaćih zvezda na više od 40 lokacija u gradu, među kojima su Carminho, Morcheeba, Jimi Tenor, Nouvelle Vague, Damir Urban, Josipa Lisac, Matija Dedić i drugi.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Mundijal 2026. biće prvi na kojem će učestvovati 48 reprezentacija, pa će Evropa umesto dosadašnjih 13 imati 16 predstavnika. Reprezentacija Srbije igraće u grupi K protiv Engleske, Albanije, Letonije i Andore
Da bi se obeležila stogodišnjica prvog Mundijala, koji je organizovan 1930. u Urugvaju, FIFA je odlučila da 2030. godine Argentina, Urugvaj i Paragvaj prve utakmice u grupnoj fazi odigraju kod kuće
Dan nakon otvaranja Notr Dama, u štampi širom sveta više su komentarisali kome se Tramp srdačno javio nego što su analizirani radovi na kamenu, drvetu i staklu u samoj katedrali
U Narodnom muzeju Srbije otvorena je retrospektivna izložba vajara Jovana Kratohvila, čije inovacije u umetnosti njegovi savremenici nisu umeli da vrednuju. Izložba je priređena povodom stote godišnjice umetnikovog rođenja, jedina dosad. Njena autorka je Lidija Ham Milovanović, muzejska savetnica
Dok dezavuiše najbliže saradnike i pokušava da uplaši narod kukanjem na „hibridni rat“ i zazivanjem tajnih službi, u obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića sve više se oseća smrad sumpora iz Šešeljevih dana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!