img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Zaboravljeni

Čarobnjak za kamen

27. oktobar 2021, 19:59 Sonja Ćirić
fotografije: iz privatne arhive
Copied

Beograd su stvarali nebrojeni malo kome poznati umetnici, majstori, stručnjaci. Ovo je priča o jednom od njih

Kad su se Nemci, Česi, Škoti, Italijani, Francuzi i Rusi krajem 19. i početkom 20. veka doselili u Beograd, doneli su i svoje znanje, umeće i novac, usmeravajući ih ka nekim drugačijim promenama nego što su to činili stranci koji su tada već bili Beograđani. Njihovi tragovi su i dan-danas prisutni u gradu, a njihova imena većinom nisu.

Đuzepe Pino Grasi je jedan od njih. Bio je jugoslovenski vajar i, sme se reći, najtraženiji i najcenjeniji umetnik u prenošenju vajarskih dela u kamen. Uradio je tri karijatide na Spomeniku Neznanom junaku na Avali, reljefe i kapitele Hrama Svetog Save, Spomenik braniocima Beograda, skulpture Atlasa na zgradi u Kolarčevoj broj 1, i niz drugih poznatih umetničkih dela pored kojih svakog dana prolazimo i zbog kojih je Beograd lep grad.

foto: iz privatne arhive
…i pored kapitela za Hram Svetog Save

Porodica u kojoj je Đuzepe Pino Grasi rođen 1902. godine u Splitu, generacijama je čuvala i razvijala vajarsko-klesarski zanat. Njegov otac Zefirino je iz rodnog kantona Tićino u italijanskom delu Švajcarske otišao u Milano na akademiju Brera i postao izuzetno tražen vajar. Posle završenih studija na akademiji dve godine je usavršavao znanja u ateljeu svog profesora, čuvenog italijanskog vajara, švajcarskog porekla, Vićenca Vele. Kad su ga pozvali da obnovi zvonik Katedrale Svetog Duje u Splitu, odazvao se, i – zauvek ostao u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Oženio se Đovaninom Pavacom, devojkom iz jedne od četiri najstarije splitske porodice koja se tu doselila još početkom 15. veka. Sa njom je dobio četiri kćerke i sina, i otvorio vajarsko-klesarsku radionicu u kojoj je iškolovao mnoge vajare Dalmacije, pa i Tomu Rosandića. Sve svoje znanje prenosio je sinu. Tako su Grasijevi, otac i sin, postali neizostavni u izradi tamošnjih važnih spomenika.

foto: iz privatne arhive

Godine 1921, Ivan Meštrović, tada već poznat vajar i jedan od čestih gostiju radionice Grasijevih u Splitu, počeo je da radi mauzolej porodice Račić u Cavtatu i uposlio je Grasijeve. Po Meštrovićevim nacrtima, Đuzepe Pino je izradio sve skulpture u kamenu. Kad je završio, Pino je uklesao svoj potpis na zidu mauzoleja. Pokazaće se da više niko nikad nije stavio svoj potpis na Meštrovićev rad, to je jedini put kad je Meštrović tako nešto dozvolio.

Pino je u Beograd prvi put došao 1924, pozvao ga je Toma Rosandić da u kamenu izradi skulpturu Umorni borac, onu čiji se odlivak nalazi na Kalemegdanu a mermerni original u Narodnom muzeju. Nakon završenog posla Grasi se vratio u Dalmaciju, u Supetar na Braču, kako bi po Rosandovićevim nacrtima sa ocem izradio mauzolej porodice Petrinović. Pino je bio zadužen za kamene skulpture. Naredne dve godine proveo je u Parizu u ateljeima poznatih vajara Burdela, Sudbinjina i svog zemljaka Karla Sarabezola, a zatim i u Milanu, u ateljeu velikog italijanskog vajara Adolfa Vilda.

Kad ga je 1928. godine Karlo Sarabezol pozvao da izvede skulptorske radove na budućoj zgradi ambasade Francuske u Beogradu, Pino se odazvao i – zauvek ostao u Beogradu. Malo vremena je trebalo da se njegovo umeće pročuje. Prozvali su ga „čarobnjakom za obradu kamena“. Skulpture koje je po modelima i nacrtima najpoznatijih vajara uradio Đuzepe Pino Grasi i koje su na spisku najpoznatijih dela našeg vajarstva, samo najupućeniji u njegov rad povezuju sa njegovim imenom, a možda jedino mesto gde se nalazi njihov delimičan spisak jeste knjiga Beogradski stranci, koju je priredila Vesna Aleksić, a objavila Turistička organizacija Beograda.

Najpoznatije su već pomenute karijatide na Spomeniku Neznanom junaku na Avali – Makedonka, Dalmatinka i Srpkinja, po nacrtu Ivana Meštrovića. Za ovog vajara Grasi je uradio i skulpturu u kararskom mermeru, torzo Banović Strahinje koju čuva Narodni muzej u Beogradu, i jednu verziju reljefa Kosovka devojka za Vidovdanski hram koja je izgubljena, a postojeća verzija koju je uradio sam Meštrović nalazi se u zgradi Narodne banke. U Narodnom muzeju se nalazi i skulptura Mediteranka francuskog vajara Aristida Majola, koju je Grasi uradio na predlog Lazara Trifunovića, tadašnjeg direktora ovog muzeja, dozvola za tu realizaciju dobijena je od francuske vlade.

Među prvim njegovim beogradskim radovima su skulpture i reljefi na zdanju Starog dvora na Dedinju. Pred početak Drugog svetskog rata, po nacrtima Aleksandra Deroka, uradio je za Hram Svetog Save sedam malih i dva velika kapitela i dva reljefa. Na nekadašnjoj zgradi Elektroprivrede izradio je u kamenu dve skulpture Elektromontera vajara Radete Stankovića, a na zgradi današnjeg Železničkog muzeja u Nemanjinoj 6 su dve figure u kamenu – Atlete po modelu Riste Stijovića i grifoni Petra Palavičinija. U centru Beograda, na zgradi nekadašnje Jugoslovenske banke u Kolarčevoj 1, nalaze se dve Grasijeve kompozicije Atlasa. Sa Živojinom Lukićem modelovao je i izveo u kamenu Spomenik braniocima Beograda po projektu ruskog arhitekte Romana Verhovskog. Sa Antunom Augustinčićem modelovao je skulpture na Spomeniku Crvenoj armiji u Batinoj Skeli, gde su u završnim operacijama u Drugom svetskom ratu u našu zemlju ušle sovjetske jedinice. U Šumaricama kraj Kragujevca, na mestu streljanja stanovništva u Drugom svetskom ratu, uradio je Spomenik bola i prkosa po modelu vajara Ante Gržetića.

Osim već pomenute skulpture Umorni borac na Kalemegdanu, po nacrtu Tome Rosandića isklesao je i bistu Nikole Pašića koja se nalazi u Domu Narodne skupštine,

kao i velika figura Karađorđa izrađena po modelu Frana Kršinića i bista Stjepana Radića po modelu Sretena Stojanovića. Za Petra Ubavkića je izradio skulpturu Žena pod velom, a za Đorđa Jovanovića nekoliko skulptura devojaka pod velovima koje se nalaze na Novom groblju. Po njegovim modelima izradio je i sve skulptorske radove u kamenu za baštu Francuske ambasade, i biste Rastka Petrovića i Jovana Dučića. Veliki broj skulptura životinja u mermeru i oniksu po modelima vajara Riste Stijovića uradio je na zahtev tadašnjeg Maršalata. Tito ih je poklanjao stranim državnicima, pa su one rasute po celom svetu. Poslednji rad Đuzepea Pina Grasija bila je skulptura Sedeći akt Angeline Gatalice.

Bio je profesor Škole za primenjenu umetnost a potom i Akademije za primenjenu umetnost, od njihovog osnivanja. Sada, osim profesora Ajdina Puteša, Grasijevih studenata uglavnom više nema među živima. Neki od njih upisani su u istoriju naše umetnosti: Nebojša Mitrić, Oskar Berbelja, Miodrag Živković, Oto Logo, Nandor Glid… Studentima je voleo da prepričava iskustva i dogodovštine u radu sa velikim svetskim imenima iz umetničkog sveta, ističući suštinu svog shvatanja umetnosti u jednoj rečenici: „J…š priču u kojoj nema priče, umetničku vazu koja pušta vodu i skulpturu kojoj ne vidiš šta znači.“ Preminuo je iznenada, 1962. godine, na letovanju u Supetru na Braču.

Ljubinka Savić Grasi

U ŠETNJI: Pino i Ljubinka Grasi

Đuzepe Pino se ženio dva puta. Prvi put Vilmom Gesek iz Celja, a drugi put vajarkom Ljubinkom Savić. Ljubinka je 1951. godine upisala magistarske studije vajarstva na Akademiji primenjenih umetnosti i tu upoznala Pina Grasija, svog profesora. Iduće godine su se venčali, a zatim dobili sina Zefirina. Na početku karijere vajala je velike spomenike posvećene ratu i revoluciji u Starim Banovcima, Batajnici, Lipljanu na Kosovu i u Krivelju. To su skulpture visoke oko 3,5 metara i ona je prva naša vajarka koja je imala znanja i hrabrosti da se prihvati takvih poduhvata. Portrete naših poznatih ličnosti počela je da radi već pri kraju magistarskih studija – dva iz tog vremena, Dimitrija Sabova i patrijarha Anđelića, nalaze se u Gimnaziji u Sremskim Karlovcima. Kasnije je uradila veliki broj portreta, pa i portret Đure Jakšića za beogradsku Skadarliju, kao i bistu profesora Koste Todorovića koja se nalazi u krugu Infektivne klinike u Beogradu. Poslednjih dvadeset godina života, zbog neizlečive bolesti, posvetila je izradi sitne plastike i medalja. Danas su njene medalje u Narodnom i Istorijskom muzeju, a medalja sa likom Vladislava Petkovića Disa je u Britanskom muzeju u Londonu. Njena medalja sa likom Vladimira Bulatovića Viba dodeljuje se najboljem mladom aforističaru kao deo Vibove nagrade.

U njenom rodnom Ilinu, selu kod Boljevca, stara kuća njenih predaka izgrađena početkom 19. veka preuređena je u izvorni izgled, i 2009. godine postala je Zavičajna kuća Ljubinke Savić Grasi sa postavkom o životu i stvaralaštvu umetnice.


DIV I VAJARKA: Ljubinka Savić Grasi

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Tenis

23.maj 2025. Novak Marković

Stota titula: Nova prilika za novi rekord Novaka Đokovića

Samo dva koraka dele Novaka Đokovića od osvajanja 100. titule u karijeri. Srpski teniser ima priliku da u subotu, u Ženevi, postane tek treći teniser koji je došao do trocifrenog broja trofeja

Nova pravila Evrolige

23.maj 2025. I.M.

Evroliga menja format: Crvena zvezda i Partizan korak od sigurne pozivnice?

Sudbina formata Evrolige i učesnika naredne sezone biće poznata sledećeg četvrtka, kada će akcionari ovog takmičenja glasati o ključnim promenama. Sve upućuje na proširenje na 20 timova, što bi praktično garantovalo mesta za oba beogradska kluba

Vakcinacija protiv gonoreje

23.maj 2025. I.M.

Stiže prva vakcina protiv gonoreje: Prekretnica u borbi protiv seksualno prenosivih infekcija

U Engleskoj će od avgusta početi primena prve rutinske vakcine protiv gonoreje na svetu, saopštili su zdravstveni zvaničnici. Ova odluka dolazi usred rekordnog porasta slučajeva ove bakterijske infekcije, kao i rastuće zabrinutosti zbog otpornosti na antibiotike

Plazma keks

Fabrika „Bambi“

22.maj 2025. M.S.

Treba ti veza za plazmu: Zašto i dalje nema dovoljno omiljenog keksa?

Reporteri „Vremena“ u više prodavnica nisu pronašli plazma keks. Iz kompanije zvanično ćute, a nezvanično se čuje da još nisu uspeli da vrate proizvodnju u punom obimu

Bijenale u Veneciji

21.maj 2025. Ivan Šuletić

Rasplitanje – film pušten sa kraja ka početku

Po izboru globalnog sajta za arhitekturu ArchiDaily, Srpski paviljon izabran je među pet najboljih na Bijenalu arhitekture u Veneciji, a u okviru tog izbora naš paviljon je naveden na prvom mestu

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr