Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Kakva je to bila trka! Ako niste gledali, mnogo ste propustili
Dakle, krenu oni da se trkaju za startna mesta. Subota, zvanični trening. Gledam ja, ništa mi nije jasno, mada sam sva nova pravila pomno proučio… Hm… Dušane, kažem sebi, možda si ipak nešto propustio. Kad ono, ne samo da nisam ništa propustio, već sam bio u pravu kada sam u prošlonedeljnom tekstu u „Vremenu“ napisao da će se u ovoj sezoni pokazati – vozači!
I onda, nedelja, cik zore, a posle starta trke – haos!!!
Ali, idemo polako… Natenane…
Pogledao sam statistiku (mada mrzim to da radim), ali u poslednjih petnaest godina se nije desilo da samo osam bolida završi trku… A na startu ih je bilo dva’es jedan. Pa šta se onda desilo u međuvremenu? Pa… haos, rekoh već.
Dakle, krenu oni sa starta. Počnu da se trkaju, ali… nema više kompjuterske podrške, bar ne onoliko koliko su (neki) vozači navikli i, naravno, da su tako nesvikli olako upropastili sve šanse da se dokopaju bodića, a o podijumu i da ne govorim. I tako prođe čitava trka. He, he, he, da se hvalim da sam predvideo neću, mator sam za tu priču. Mada…Trka je bila sjajna! Ko je umeo da je vidi kao takvu, posebno ko je „vidi“ u perspektivi, kao ono što sledi u narednih sedamnaest GP-ova koliko ih ima do kraja sezone, onda je prva trka mnogo toga pokazala. Jer, ako autsajder može da postavlja „metu“ favoritima u poslednjih desetak krugova, kao što je to učinio Sebastijan Burde (Toro Roso), dok je Luis Hamilton (Meklaren), dete sreće, lagodno išao do prve pobede u ovogodišnjem šampionatu, onda je sigurno da će sezona biti praznik za sve koji vole trkanje.
Da krenemo redom…
Start… Ma, fantastično… Mnogi od vozača zaboravili su šta znači pravo trkanje. Felipe Masa (Ferari) se na drastičan način podsetio da „dupe“ bolida može da se zanese ako ranije doda gas u krivini pa se, malo, ali ipak dovoljno, zaneo… Tek toliko da polomi prednje stabilizatore zakucavši se u zaštitnu ogradu. A svi su mislili da je favorit, jer je Kimi Raikonen startovao, uh, daleko otpozadi. Pa je forsirao, pa je obilazio, pa je jurcao, pa se zaigrao… I izleteo sa staze… Jednom, pa se vratio, a onda ponovo i… Doviđenja, srećan put… Odustao. Ferarijeva katastrofa!!! U uvodnom tekstu pred sezonu sam napisao da imaju postojanu ekipu, „kano klisurine“, priznajem – demantovali su me! Ja ništa više o tome neću reći, dovoljno je pogledati šta im je rekla ‘talijanska štampa. Mada, kad bolje razmislim, pa niko od tvoraca njihovog uspeha nije više u timu. Ni Žan Tod, ni Ros Bron. Ni leva, ni desna ruka, bez obzira na to što para vrti gde burgija neće! Izraženo u jenima, onim dolarskim, zelenim. He, he, he…
Pa ko je još polzovao? Alonso, naravno, mada ću o Hajdfeldu i malom Rozbergu posle…
Dakle, Fernando… Rekoh onomad (a računam na vas, stalne čitaoce) da neće ispustiti priliku da se dokopa dobrog mesta bez obzira na to što šef tima Reno, Flavio Brijatore, metaniše kako nemaju šanse za dobar plasman. Ali, kad se gomila bolida pokrši, delom iz sopstvene gluposti, a delom iz objektivnih okolnosti, onda treba biti iskusan šmeker pa iskoristiti šansu, baš kao što je to učinio Katalonac, osvojivši četvrto mesto. Ako je Karibijac, prva pobeda u ovoj sezoni, igrom slučaja izbegao haotično/histerične događaje na otvaranju sezone u Melburnu, Alonso je to uradio veštinom. I to ne samo na startu! Pisao bih još o tome, ali… Znam koliko imam prostora… Sad ću malo o Kimiju…
Neki kažu da je sam sebe zzzzz… Ja tako ne mislim, naravno. Dakle, startovao je sa začelja, mislio je da ima dobar bolid i krenuo je u jurnjavu. Posle dva kruga napredovao je osam mesta, mogu samo misliti koliko mu se to dopalo, pa je onda nastavio da se trka, pa je obilazio, obilazio, obilazio… pa se trkao, trkao, trkao… pa se malo-malo zaneo (mislim ja), zaboravio na potrošene gume, pa je izleteo sa staze, pa se vratio, pa je opet ‘teo da se trka i… puć-puć-puruć… ode motor ko da ga nikad nije ni bilo! Meni žao, ali šta je tu je. Luis uze pehar!
Drugi je na cilj stigao Nik Hajdfeld (BMW Zauber), onaj što je prošle godine skoro uvek bio četvrti (ili uglavnom na tom mestu, kako vam drago). Najbolje se (u skladu sa mojom prošlonedeljnom pričom), plasirao Niko Rozberg (Vilijams) koji je stigao treći na cilj. He, rekoh da će nova pravila izbaciti klince na površinu. A, u stvari, nadam se da ste uživali u novom načinu vožnje, da ste videli kako je Kovalainen (Meklaren) braneći se pred kraj trke od „malog“ Rozberga, fantastično plesao u krivinama, onako postrance, pa mu opraštam sto je pritisnuo pogrešno dugme i na pravcu „promašio brzinu“ pa izgubio mesto na podijumu. Rečju, malo je ovo teksta za sve ono sto se dešavalo na prvoj trci ove sezone. U poslednjih petnaest godina nije se desilo da se dve trećine bolida skrše ili prolupaju u jednoj trci! Zato…
Već sad u nedelju u osam sati po našem vremenu je trka za Veliku nagradu Malezije. Direktan prenos možete gledati ako imate na satelitu ili kablu signal HTV2. Svi ovi naši „TV moguli“ (prošle godine je to radio RTVB92), nisu otkupili prava, valjda štite kragujevačku Zastavu…
1. Hamilton (Meklaren)…………….10
2. Hajdfeld (Zauber BMW)…………….8
3. Rozberg (Vilijams)…………….6
4. Alonso (Reno)…………….5
1. Meklaren…………….14
2. Vilijams…………….9
3. BMW Zauber…………….8
4. Reno…………….5
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve