Fotografije međunarodnih fotoreportera biće pokazane na izložni „Ukrajina: Ljubav i rat“, kako bi svedočile o posledicama desetogodišnjeg rata u Ukrajini
Fotografije, koje se pre svega doživljavaju kao svedočanstva o posledicama ruske invazije na Ukrajinu, biće izložene od ovog petka u Evropskoj kući u Beogradu.
Na izložbi „Ukraine: Love + War (2014-2024)“ pokazano je 240 fotografija koje je snimilo 95 međunarodnih fotoreportera tokom deset godina rata u Ukrajini. Svaka je priča o nadi, žrtvovanju, odlučnosti i ljubavi.
Lynsey Addario
Izložba je inspirisana istoimenom knjigom. U knjizi je prikazana svakodnevnica ukrajinskih civila, njihovo raseljavanje, smrt i destrukcija.
Kustoski ja izložbe je Svetlana Bačevanova, bugarsko-američka fotoreporterka i izvršna direktorka udruženja FotoEvidence. Fotografski projekti na kojima radi nastoje da osvetle nepravdu, pruže nepobitne dokaze o kršenju ljudskih prava i inspirišu pozitivne društvene promene.
Finbarr O’Reilly
Jedan od autora izložbe je Evgenij Maloletka. priznati ukrajinski ratni fotograf, novinar, dobitnik dve Pulicerove nagrade i nagrade World Press Photo of the Year za 2023. godinu. Bio je među malobrojnim fotoreporterima koji su izveštavali tokom opsade Mariupolja i član tima koji je nagrađen Oskarom za dokumentarni film „20 dana u Mariupolju“.
Film „20 dana u Mariupolju“ biće prikazan u sredu 13. novembra u 19h u Sali „Vlada Divljan“.
Ovaj film je video dnevnik o prvih dvadeset dana sukoba ruskih i ukrajinskih snaga u tom lučkom gradu na obali Azovskog mora, koji je bio pod opsadom 86 dana. Autor filma Mstislav Černov je uspeo da dokumentuje dešavanja iz zone sukoba, zbog čega je ovaj film dragoceno istorijsko i dokumentarističko svedočanstvo.
Prosidba, Carol Guzy
Na izložbi će biti i fotografije Gael Žirb, koja se vratila u Ukrajiu iz Rima gde je radila na početku rata, kako bi beležila događanja u svojoj zemlji. Njene fotografije su objavljivane u međunarodnim medijima, objavljene su u knjizi, i dobile su više nagrada.
Celokupan program organizuje Fondacija za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, u saradnji sa FotoEvidence i Hartefaktom, kao izvršnim producentom. Ulaz na izložbu je besplatan, a otvorena je do 23. novembra.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Zagrebu je, u okviru izložbe o plesu za vreme i nakon Jugoslavije, predstavljen digitalni arhiv savremenog plesa u ovom delu Evrope. Koordinator ovog četvorogodišnjeg projekta je Stanica Servis za savremeni ples iz Beograda
Vlada Srbije je prekršila Ustav, upozorava Evropa Nostra i traži hitnu zaštitu Dobrovićevog kompleksa Generalštaba. Isti zahtev upućen je i iz Društva konzervatora Srbije
Peticiju sa 10.500 potpisa predalo je Bibliotekarsko društvo Srbije nadležnima, nadajući se brzom rešenju koje će ih osloboditi nezakonite odluke po kojoj biblioteke treba da plaćaju nadoknadu za izdate knjige organizaciji OORP
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!