
Pop kultura
Ušuškan svet porodice Mumin
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Fotografije međunarodnih fotoreportera biće pokazane na izložni „Ukrajina: Ljubav i rat“, kako bi svedočile o posledicama desetogodišnjeg rata u Ukrajini
Fotografije, koje se pre svega doživljavaju kao svedočanstva o posledicama ruske invazije na Ukrajinu, biće izložene od ovog petka u Evropskoj kući u Beogradu.
Na izložbi „Ukraine: Love + War (2014-2024)“ pokazano je 240 fotografija koje je snimilo 95 međunarodnih fotoreportera tokom deset godina rata u Ukrajini. Svaka je priča o nadi, žrtvovanju, odlučnosti i ljubavi.
Izložba je inspirisana istoimenom knjigom. U knjizi je prikazana svakodnevnica ukrajinskih civila, njihovo raseljavanje, smrt i destrukcija.
Kustoski ja izložbe je Svetlana Bačevanova, bugarsko-američka fotoreporterka i izvršna direktorka udruženja FotoEvidence. Fotografski projekti na kojima radi nastoje da osvetle nepravdu, pruže nepobitne dokaze o kršenju ljudskih prava i inspirišu pozitivne društvene promene.
Jedan od autora izložbe je Evgenij Maloletka. priznati ukrajinski ratni fotograf, novinar, dobitnik dve Pulicerove nagrade i nagrade World Press Photo of the Year za 2023. godinu. Bio je među malobrojnim fotoreporterima koji su izveštavali tokom opsade Mariupolja i član tima koji je nagrađen Oskarom za dokumentarni film „20 dana u Mariupolju“.
Film „20 dana u Mariupolju“ biće prikazan u sredu 13. novembra u 19h u Sali „Vlada Divljan“.
Ovaj film je video dnevnik o prvih dvadeset dana sukoba ruskih i ukrajinskih snaga u tom lučkom gradu na obali Azovskog mora, koji je bio pod opsadom 86 dana. Autor filma Mstislav Černov je uspeo da dokumentuje dešavanja iz zone sukoba, zbog čega je ovaj film dragoceno istorijsko i dokumentarističko svedočanstvo.
Na izložbi će biti i fotografije Gael Žirb, koja se vratila u Ukrajiu iz Rima gde je radila na početku rata, kako bi beležila događanja u svojoj zemlji. Njene fotografije su objavljivane u međunarodnim medijima, objavljene su u knjizi, i dobile su više nagrada.
Celokupan program organizuje Fondacija za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, u saradnji sa FotoEvidence i Hartefaktom, kao izvršnim producentom. Ulaz na izložbu je besplatan, a otvorena je do 23. novembra.
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve