Ovde nije postojala reč antisemitizam, to je bio Dorćol, gde je moja baba živela, kaže Stefan Sablić reditelj prve predstave Jevrejskog kulturnog centra čiji autor nije Jevrejin
Jedan od centralnih segmenata rada Jevrejskog kulturnog centra je jevrejsko pozorište, s ciljem da očuva bogato nasleđe jevrejske kulture i dramske književnosti i, naravno, da ga promoviše u Srbiji.
Prvi put od kako je 2023. godine otvoren, Jevrejski kulturni centar postavlja na scenu delo pisca koji nije jevrejin. Biće to jednočinke A.P.Čehova Prosidba i Medved u režiji Stefana Sablića. Premijera je 20. februara, a igraju Anja Josifovski, Ivan Jevtović, Branislav Zeremski, i Sara Gizelj.
Čehov
„Iako je tačno da je to prva produkcija koja nije vezana za jevrejsku tematiku ili pisca, ona je prosto nastavak našeg teatarskog puta i ona podrazumeva da uključimo veličanstvenog Čehova koji je neprevaziđen i večit. Mislim da smo uspeli da izbegnemo stereotip koji uvek prati realizaciju njegovih dela a to je neka ljudska drama, bol, seta. Mislim i skoro sam siguran da smo dostigli realistične likove prepoznatljive za večita vremena i uspeli da postignemo ono o čemu je Čehov govorio, pisao i naglašavao ’igrati kao komediju’ “ , objašnjava Stefan Sablić.
Foto: PromoIz predstave „Prosidba – Medved“
Jevrejski kulturni centar ima veoma odgovornu ulogu da ovdašnju publiku upozna sa jevrejskom kulturom. Stefan Sablić kaže da je u toj misiji najvažnije da imaju „publiku i da ona dobije naviku da dolazi u JKC“.
„Dramska literatura je prepuna dela iza kojih stoje ’jevrejski’ pisci, ako tako nešto postoji. Ja izabiram tekst a onda mi je vrlo drago ako iza toga stoji pisac koji je jevrejin. Stalo nam je da ljudi ne misle da ovo mesto pripada samo ljudima koje imaju veze sa jevrejstvom. Beograđani su oduvek rado dolazili u ovaj centar koji ima svoju bogatu istoriju. Ovde nije postojala reč antisemitizam, to je bio Dorćol, gde je moja baba živela. Jevrejska opština je osnivač JKC-a i stoji za ovog mesta kulture i veliki je zadatak da privučemo široku publiku.“
Važne teme
Sablić kaže da „jevrejsko pozorište kroz svoje predstave istražuje i stavlja u fokus mnoge važne i aktuelne teme u našem društvu kao što su rasizam, antisemitizam, ksenofobija, netrpeljivost prema manjinama, nasilje i druge“, što dokazuje i postojećim repertoarom JKC-a.
Foto: Promoiz predstave „Prosidba – Medved“
„Predstave poput Tajbele i njen demon Isaka Baševiša Singera, koja je gostovala na Singer festivalu u Varšavi, kao i Gospođa Roza po romanu Romana Garija, privukle su pažnju domaće i međunarodne publike i izvodile se širom regiona.
Mjuzikl Violinista na krovu je, pored brojnih izvođenja u Srbiji, izveden i u Hrvatskoj, gde je naišao na izuzetne reakcije. Priču o ljubavi, dirljivim rastancima, o ljubavnim nesporazumima, a sve u vihoru jednog lošeg istorijskog momenta donose glumci, pevači i orkestar Shira Utfila.“
Stefan Sablić podseća da su „pre formalnog uspostavljanja Jevrejskog kulturnog centra, u ovom specifičnom ambijentu jednog od tek nekolicine preostalih zdanja nekada mnogobrojne jevrejske zajednice, predstave jevrejskog pozorišta izvođene u Sali Jevrejske opštine Beograd“ i navodi da su tu „nastale predstave kao što je Plava Jevrejka (Isak Samokovlija) bosanska verzija priče Romea i Julije, Adresat nepoznat (Katrin Kresman Tejlor) uzbudljiva priča o dva velika prijatelja u strašnim danima Holokausta koja neočekivanim obrtom vidovito ukazuje na stvaranje jevrejske države i pobedu žrtve kao i Hindus hoće u Bronks drama koja govori o tinejdžerskom nasilju i želi da pokaže lice i mehanizam nasilja. To su sve angažovane priče koje su svojim temama i izvedbama ostavile snažan utisak na publiku“.
Neki od glumci koji su igrali u pomenutim naslovima su: Predrag Ejdus, Mladen Andrejević, Jelisaveta Seka Sablić, Vanja Ejdus, Srđan Timarov, Bojan Dimitrijević, Nebojša Ljubišić, Miloš Timotijević, Branislava Podrumac, Ivan Jevtović, Marko Janketić.
Saradnja sa drugima
Stefan Sablić je reditelj većine ovih predstava, autor dramatizacije, a često i kompozitor i izvođač na tradicionalnim instrumentima. Na pitanje zašto je preuzeo toliki posao, odgovara lakonski: „Sa velikim zadovoljstvom sam sve to radio“.
Jevrejski kulturni centar ima razvijenu saradnju sa centrima po svetu.
„Sve naše predstave kao i muzički projekti gostuju na godišnjem nivou na jevrejskim festivalima u Zagrebu, Osijeku, nekada često a sada ređe u Sarajevu. Takođe smo gostovali nedavno u Beču, Budimpešti, Temišvaru, Varšavi i mnogim drugim gradovima. Pored toga zahvaljujući njihovom interesovanju često sarađujemo sa stranim kulturnim centrima u Beogradu.“
A kako sarađuju sa Sekretarijatom za kulturu Grada Beograda i sa Ministarstvom kulture?
„Nikako. Nemamo saradnju. Pokušavali smo ponešto ali oni nisu pokazivali da su zainteresovani za nas“, kaže Stefan Sablić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako saznaje portal „Vremena“, sednica Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije sa Čedomirom Antićem na čelu jeste održana, ali na njoj nije odlučeno o konkursu za naslednika Vladimira Pištala kao što se očekivalo. Moguće je da se čeka odluka Vlade Srbije
Najnovije promene na čelu Narodne biblioteke Srbije, Narodnog pozorišta, Beogradskog sajma i NIS-a ukazuju da SNS hoće da čvrsto zavlada srpskim ustanovama
Uprkos vidljivom naporu da makar koliko uozbilji stvar, Džejms Gan ne odoleva nepotrebnom i usiljenom podsećanju na značaj ljudske dobrote, uvek i svugde, pa ubacuje reference na izraelsko-palestinski sukob, ali ga smešta u postjugoslovenski kontekst, te jedan od zlikovaca govori ekavicom i slepi je sledbenik zapadnog krupnog kapitala. Upravo taj momenat u priču vraća infantilizaciju na velika vrata
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!