Zaposleni Srpskom narodnom pozorištu danas su održali drugi štrajk upozorenja, i najavili naredni, za deset dana, nakon koga će, najavljuju, organizovati generalni štrajk.
Njihovi zahtevi su poboljšanje materijalnog i radno-pravnog položaja zaposlenih, popunjavanje radnih mesta i donošenje nove sistematizacije radnih mesta, uz obavezno učešće sindikata, poboljšavanje uslova rada i obezbeđivanje osnovnih sredstava za rad.
Štrajk organizuje Samostalni sindikat SNP.
Podsetimo, 13. marta se oko 70 štrajkača okupilo u holu Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu održavši jednosatni štrajk upozorenja.
Za razliku od prošlog štrajka upozorenja, danas su štrajkači imali priliku da razgovaraju sa predstavnicima Uprave Srpskog narodnog pozorišta i osnivača, Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu. Po Zakonu, kao poslodavac i osnivač, oni su dužni da otpočnu pregovore danom dostavljanja Odluke o stupanju u štrajk, što je bilo još 28. februara.
Zoran Đerić, upravnik SNP, kaže za „Vreme“ da su danas sa štrajkačima razgovarali članovi Uprave pozorišta, pokrajinska sekretarka za kulturu Dragana Milošević, predsednik Upravnog odbora „i svi smo podržali njihove zahteve i dogovorili se da ćemo sve učiniti da se oni ispune. Međutim, predstavnici Štrajkačkog odbora su nastavili sa pritiskom i najavili novi štrajk upozorenja za deset dana. To je prekratak rok da se bilo šta postigne, pogotovo kad nisu formirane ni Republička ni Pokrajinska Vlada. Oni neće da razumeju da se na svakom od njihovih zahteva radi, ali da je to proces koji ne može preko noći da se reši.“
Kaže da je za promenu koji oni zahtevaju neophodno promeniti zakon, što je dug proces.
Slaže se „da treba da se reši materijalni položaj svih zaposlenih a ne samo umetnika, kao i da treba poboljšati uslove rade“. Navodi da od 1981. godine nije rađena celokupna rekonstrukcija zgrade „ali je u toku, koristimo letnju pauzu i svaki period kad pozorište ne radi“ da se promeni sistem klime i grejanja. Napominje da je „druga faza gotova. I kad se sve završi imaćemo regulaciju čistog vazduha i grejanja. Ali sve su to procesi koji zahtevaju vreme“.
Zoran Đerić kaže da je tokom januara SNP zaposlilo 20 ljudi i zato smatra da je primedba štrajkača o nedovoljnom broju zaposlenih „nepravedna, zato što radimo maksimalno u okviru zakonskih mogućnosti“.
„Sekretarka Dragana Milošević je danas javno rekla da će naći način kako da se povećaju platni koeficijenti, da radna grupa koja je tim povodom formirana u Vladi radi na tome, ali da ništa od toga ne može da se desi dok se ne izglasa Vlada“, ponavlja Đerić.
U saopštenju Sindikata piše da „na stotine zaposlenih ostvaruje primanja ispod prosečne republičke zarade, a njih preko sto, u proseku prima oko 45.000,00 dinara, zbog čega je njihova egzistencija kao i egzistencija članova njihove porodice ozbiljno dovedena u pitanje“, naveli su u sindikatu.
Kako ističu, Grad Novi Sad ,,razume i podržava zaposlene,, ali nema ingerencije jer je osnivač Pokrajina. Pokrajina bi isto ,,htela da pomogne, ali nema ingerencije jer se novac obezbeđuje u Republici“. I Republika bi htela da pomogne, ali ,,ne može jer je Pokrajina osnivač“.
„Tako dolazimo do začaranog kruga gde bi svi da pomognu i podržavaju sve, ali ne mogu jer je nadležan neko drugi, a položaj same ustanove, kao i zaposlenih je sve gori i gori. Zbog svega napred navedenog zaposleni su uputili i hitan apel predsedniku Aleksandru Vučiću, kao i Maji Gojković, ministarki kulture, da se uključe u rešavanje nastale situacije“, piše u saopštenju.