Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Prvi put posle pedeset godina organizatori kanskog filmskog festivala dozvolili su jednom animiranom filmu da konkuriše za Zlatnu palmu. Avanturistički animirani film Shrek (Šrek) po romanu Vilijama Stajga a u produkciji Spilbergovog studija Drimvorks, doživeće svoju svetsku premijeru sledećeg meseca na Filmskom festivalu u Kanu.
Petar Pan Volta Diznija iz 1953. godine smatra se poslednjim animiranim filmom koji je konkurisao za glavnu nagradu kanskog festivala.
Šrek, u režiji Endrua Adamsona i Viktorije Dženson, okarakterisan je kao „nemilosrdna moderna bajka sa zapletom“, a junacima su glasove pozajmile neke od najvećih holivudskih zvezda: Majk Majers (sa škotskim akcentom u ulozi Šreka), Edi Marfi, Kameron Dijaz, Džon Litgou, Linda Hant.
Šrek je, inače, zelena neman ogromnih ušiju čiji samotnjački život u močvari koju on smatra svojim domom uzdrmava najezda bajkovitih likova koji su proterani iz svog carstva. Film je napravljen pomoću najsavremenije kompjuterske tehnologije i na hiljade likova kreirani su sa naglašenim realizmom. Na filmu je gotovo tri godine radilo više od 275 umetnika, komjuterskih animatora, stručnjaka za softver i inženjera. „Animatori su kreirali ono što se zove Sveti gral kompjuterske animacije – realne, uverljive ljudske likove“, izjavio je predstavnik Drimvorksa.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve