Najnovije promene na čelu Narodne biblioteke Srbije, Narodnog pozorišta, Beogradskog sajma i NIS-a ukazuju da SNS hoće da čvrsto zavlada srpskim ustanovama
Nekako, čim je objavljeno da je Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta imenovan za predsednika Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije, bilo je jasno da će i za njenog upravnika doći neko lojalan SNS-u.
Pretpostavljalo se da će do te promene doći u novembru, nakon isteka mandata Vladimira Pištala, dojučerašnjeg upravnika NBS, jednog od najuglednijih savremenih pisaca.
Vladimir Pištalo se ne javlja na telefonske pozive, razumljivo. Nije stigao ni demati ove vesti. Zaposleni iz Narodne biblioteke Srbije kažu da je morao da podnese ostavku, da mu je rečeno da to uradi, i da je on to i učinio.
Deluje, na osnovu skorašnjih poteza SNS-a, da se vlasti žuri da što pre očisti ustanove, a naročito kulturne, od neposlušnih ili čak i manje poslušnih čelnih ljudi, i da ih zamene svojim izvršiteljima.
Foto: Privatna arhivaZaposleni Narodne biblioteke Srbije
Poslednjih osam meseci kolektiv Vladimira Pištala ni malo nije bio poslušan. Setimo se da je Plenum Narodne biblioteke Srbije štrajkovao ovog marta u vreme generalnog štrajka kulture, i da je jasno i glasno podržavao studentske zahteve i zahteve za promenom. Pištalo se tome nije protivio, barem ne javno. Zapravo, jedini zvanični znak njegove simpatije prema SNS je potpis listi Aleksandra Vučića pred izbore 2023. godine. Nije beznačajno dodati da je pristao na potpis u drugom krugu.
Narodno pozorište
Pre Narodne biblioteke Srbije, SNS je oslobodio mesta za svoje kadrove u Narodnom pozorištu.
Prvo je pre isteka mandata smenjen Upravni odbor te je izabran novi sa Dragoslavom Bokanom na čelu, a odmah zatim je i Svetislav Bule Goncić dao ostavku na mesto upravnika pre isteka mandata. Zamenio ga je Dragoljub Bajić koji je prethodno bio umetnički direktor Opere Narodnog pozorišta, pre četiri godine je postao član Srpske napredne stranke, i jedan je od potpisnika pomenute liste.
Protesti i štrajk tri sindikata Narodnog pozorišta su poznati i bili su vrlo vidljivi u javnosti. Među njima se izdvaja njihovo protivljenje da im Dragoslav Bokan, čovek sa formalnim obrazovanjem ali i jedan od glavnih desničara i krimogena ličnost, dođe u Narodno pozorište.
Neposlušni SPO
U institucijama vam kulture, prve u smenjene Danica Drašković – sa funkcije člana Odbora direktora NIS-a, i Danka Selić – direktorka Beogradskog Sajma. Obe su bile kadrovi SPO-a, stranke koja je postala neposlušna. Naime, neposredno pre toga, Vuk Drašković, osnivač i dugogodišnji predsednik Srpskog pokreta obnove, više puta je kritikovao aktuelni režim.
Mogući kandidati
U javnosti se kao mogući kandidati za upravnika Narodne biblioteke Srbije najčešće pominju Dejan Ristić, Aleksandar Gatalica i Svetlana Šeatović.
Istoričar Dejan Ristić je do skora bio ministar za kulturu, a pre toga direktor Muzeja genocida, sekretar za kulturu i direktor NBS od 2012. do 2013. Pisac Aleksandar Gatalica je sadašnji prvi savetnik ambasadora Srbije u Sloveniji na kraju mandata, a bio je umetnički direktor Opere i teatra Madlenijanum, urednik kulture u RTS i upravitelj Fondacije i načelnik odeljenja iz kulture NBS. Svetlana Šeatović je naučni savetnik Instituta za književnost i umetnost, bila je gostujući predavač na mnogim inostranim univerzitetima, autorka je više od 150 naučnih radova i niza knjiga, upravnica je Zadužbine „Desanka Maksimović“, rukovodilac je Odeljenja za poetiku moderne srpske književnosti u IКUM.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako saznaje portal „Vremena“, sednica Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije sa Čedomirom Antićem na čelu jeste održana, ali na njoj nije odlučeno o konkursu za naslednika Vladimira Pištala kao što se očekivalo. Moguće je da se čeka odluka Vlade Srbije
Uprkos vidljivom naporu da makar koliko uozbilji stvar, Džejms Gan ne odoleva nepotrebnom i usiljenom podsećanju na značaj ljudske dobrote, uvek i svugde, pa ubacuje reference na izraelsko-palestinski sukob, ali ga smešta u postjugoslovenski kontekst, te jedan od zlikovaca govori ekavicom i slepi je sledbenik zapadnog krupnog kapitala. Upravo taj momenat u priču vraća infantilizaciju na velika vrata
Iako ostaje veran poetici fragmenta, u romanu Samoubistvo Leve je bliži klasičnijem proznom govoru. Ispripovedan u drugom licu, kao obraćanje mrtvom prijatelju, ovaj roman suočava s temeljnim fenomenima ljudskog postojanja: doživljaj sveta i čovekovo mesto u njemu, potomstvo i smisao porodice, savremena umetnost, moderna država, politika itd. Priča, svakako uslovljena temom, ispripovedana je u blago povišenom tonalitetu moderne, tamne patetike, a opet i sa izvesnom vedrinom, koju nameće okolnost da se najvažniji događaj u priči, rasplet dakle, desio već na početku
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!