Na današnjoj (2. april) sednici Skupštine grada Šapca imenovana je za direktora Šabačkog pozorišta Aleksandra Delić, iako su odbornici bili upoznati sa argumentima koji dokazuju da bi takav izbor bio pogrešan.
Odmah nakon sednice, zaposleni u Šabačkom pozorištu doneli su odluku da sutra u četvrtak stupe u jednočasovni štrajk od 20 časova, u vreme kad je zakazan početak predstave „Gospođa ministarka“. Tokom štrajka, glumci predstave će u kostimima biti u pozorištu sa publikom i objašnjavaće im svoje razloge zbog kojih traže smenu imenovane direktorke.
Aleksandra Delić je od februara prošle godine do danas bila v.d. direktora Šabačkog pozorišta.
Loš odnos sa zaposlenima
Od 31 zaposlenog, 21 smatra da ona ne treba da bude na čelu njihove kuće. O svojim razlozima, upozoravali su i gradonačelnika i predsednika Skupštine.
U zahtevu kojim su od Nemanje Pajića tražili da na dnevni red današnje sednice Skupštine ne uvrsti imenovanje direktora već razrešenje v.d. direktora, ukazali su na brojne netačnosti u obrazloženju Upravnog odbora kojim se ona predlaže za direktorku.
Upravni odbor navodi da se uverio u dobar odnos pomenute sa kolektivom. Zaposleni kažu da Aleksandra Delić od decembra prošle godine sa većinom kolektiva nema dobar odnos. To se ogleda u porukama koje je slala zaposlenima psujući ih, pretnjama koje je uputila zaposlenima da neće biti plaćeni ukoliko budu izražavali svoje mišljenje (ako podržavaju studentske proteste), uvredama koje je izgovarala zaposlenima u vezi sa njihovim intelektom i dvonedeljnog odbijanja da komunicira sa reprezentativnim sindikatom.
Naveli su i da sumnjaju da „gospođa Delić ispunjava uslov da bude direktor jer po našim saznanjima nema pet godina iskustva rada u kulturi, niti smo videli dokaz takvog rada“.
Dalje: iako joj je istekao mandat v.d. direktora, ona je 6.2.2025. donela izmene Pravilnika o sistematizaciji „kojim je ugasila četiri radna mesta (krojača, garderobera, dekoratera i organizatora programa) a otvorila dva nova za kojima, smatramo, ne postoji potreba u našem pozorištu (scenografa i dramaturga)“. Po tom novom Pravilniku, a pre nego što je stupio na snagu, otpustila je Jelenu Ivetić organizatora.
Materijalna šteta
Peticiju kojom traže smenu Aleksandre Delić do 1. aprila potpisalo je 2269 ljudi.
U obrazloženju peticije pozivaju se na član 39. Zakona o kulturi po kome osnivač ustanove treba da razreši direktora (a ne da ga imenuje kao što je Skupština grada danas učinila) ako prouzrokuje veću štetu ustanovi, i navode sledeće:
„Naše pozorište ima malo više od 300 mesta u gledalištu, a u februaru je v.d. direktorka kojoj je istekao mandat otkazala pet predstava, naše pozorište nije zaradilo ništa od mogućih 750.000 dinara i tom mesecu. U martu su se predstave igrale ali na, po njenim rečima, zahtev Aleksandre Delić bez marketinga (osim onog koji su glumci sami sproveli), pa je prodato manje od sto karata za svaku od šest predstava (od kojih su mnoge ulaznice bile gratis) što znači da nismo ostvarili moguć profit od 600.000 dinara u martu. Otkazana je premijera predstave koja po obimu produkcije i našoj stručnoj proceni nije mogla da košta manje od 1.500.000 dinara. Odložen je festival koji je uz dobru organizaciju donosio prihode veće od onih koje uloži osnivač, a osnivač je ove godine za festival izdvojio 6.000.000 dinara.“
Danas, prvog radnog dana kako je postala direktorka, Aleksandra Delić nije bila na radnom mestu zbog bolesti.
Zaposleni očekuju da će doći sutra, i kažu da se neće iznenaditi ako zbog jednočasovnog štrajka otkaže „Gospođu ministarku“, kao što je otkazala i prethodne predstave tokom ovih protestnih meseci.