Baština
Studenti štite Generalštab
Studenti Beogradskog Univerziteta traže od Vlade da poništi odluku kojom je Generalštabu ukinula status kulturnog dobra. Muzej Jugoslavije im se pridružuje
U Beogradskom dramskom pozorištu je premijera omnibus predstave o femicidu i porodičnom nasilju, koja je rezultat projekta Beograda, Zagreba i Maribora
Večerašnja premijera predstave „Kraj sveta u tri čina“, omnibusa na temu nasilja nad ženama, u Beogradskom dramskom, rezultat je koprodukcije tog pozorišta, Zagrebačkog kazališta mladih i festivala „Borštnikova srečanja” iz Maribora.
Autorke predstave su Kristina Kegljen, Katja Gorečan i Tijana Grumić, u režiji poznate rediteljke iz Sarajeva Selme Spahić.
Predstava je deo projekta koji je počeo 2022. godine, u sva tri grada, s idejom da se promoviše žensko dramsko pismo. Objavljen je konkurs i u sva tri grada su održani razgovori sa dramaturškinjama, pravnicama i psihološkinjama o femicidu i porodiučnom nasilju u širem društvenom kontekstu.
Od pristiglih 69 tekstova, regionalni žiri je odabrao tri najbolja: „Pod suknjom“ Kristine Kegljen, „Aktivistkinje“ Katje Gorečan i „Svet zaslužuje kraj sveta“ Tijane Grumić, uz obrazloženje da nisu stereotipni, ne pokazuju nasilje u banalnom svetlu, već obuhvataju širi spektar problema.
Prema dramaturškinji predstave Ivani Vuković „sva tri teksta imaju snažan feministički i autorski pristup zadanoj temi iskustva nasilja nad ženama u pandemiji, stvarajući aktivan u svom otporu neoliberalnom kapitalizmu i patrijarhatu. Otpor se ne odnosi samo na svet tekstova već i na njihovu, i našu, poziciju autora, kulturnih radnica, svesnih da zavisimo stalno o nekom (retkom) takmičenju, u ovom slučaju rigidnih odrednica evropskog projekta. Aspekt kulturnih radnica proširen je i dokumentarnim materijalima u dijalogu s tekstom ‘Aktivistkinje’. Otpor i ženska osveta otvaraju se kao ključna zajednička pitanja koja postaju režijska provodna nit celine“.
Prvi deo predstave, pojednostavljeno rečeno, prati porodični život, drugi društvo i poslovni kontekst, a treći civilizacijske probleme koji su tu oduvek.
Mi ne dociramo, niti smo u poziciji moralne nadmoći, već želimo da pokrenemo dijalog“, naglasila je Selma Spahić.
U velikom ansamblu sastavljenom od tri koproducesuta su Mirjana karanović, Anđela Ramljak, Špela Setničar, Katarina Bistrović Darvaš, Petja Golenc Horvat, Nina Kuclar Stiković, Rina Pleteršek, Barbara Polajnar, Milena Pučnik, Gaja Višnar, Iva Ilinčić, Bojana Stojković i Milica Stefanović.
Premijere su najavljene i u Zagrebu i Mariboru sa ukupno 11 izvođenja, kao i gostovanja u Trstu i Budimpešti.
.
Studenti Beogradskog Univerziteta traže od Vlade da poništi odluku kojom je Generalštabu ukinula status kulturnog dobra. Muzej Jugoslavije im se pridružuje
Pozorišni štrajk u znak podrške studentima FDU dobio je još jednog učesnika – Zvezdara teatar je odlučio da otkaže sve predstave, iako je prethodno planirano da se održe kao gest podrške. Odluka je doneta nakon što su studenti odbili njihovu ponudu za besplatne matine ulaznice
„Kad se pozorište zatvori poruka više nikome ne može da se pošalje", objasnio je Dušan Kovačević odluku „Zvezdara teatra“ da i tokom štrajka nastavi sa prikazivanjem zakazanih predstava
Protesti, blokade, koncert u Zagrebu – na početku su dvadesete godine Marčelove karijere. I apsolutno verovanje u srećan kraj protesta. Kaže da „uprkos crnilu rešenom da nas satre, moja zemlja odavno nije bila ovako lepa“
Zaposleni u Šabačkom pozorištu traže od Gradske vlasti da hitno ukine Pravilnik o sistematizaciji koji je donet protivzakonito i koji doživljaju kao kaznu za podršku studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve