
Obrazovanje
Šta stoji iza nacionalnih udžbenika
Zakon o udžbenicima predviđa da „Službeni glasnik“ i Zavod za udžbenike sarađuju na objavljivanju nacionalnih udžbenika. Da li je to najava njihovog spajanja o kome se priča više od dve godine
U Rači kod Bajine bašte, u čijem manastiru je bila čuvena prepisivačka škola, otvoren je Muzej ćirilice, jedinstvena nacionalna ustanova
Danas 24. maja, na Dan slovenske pismenosti, osnovan je Muzej ćirilice u Rači kod Bajine bašte. To je jedinstvena nacionalna ustanova kulture posvećena očuvanju, proučavanju i promociji ćiriličnog pisma kao temeljnog dela srpske i slovenske kulturne baštine, sa ciljem da savremenim pristupom javnosti približi bogatu istoriju ćirilice.
Nalazi se u zgradi stare škole u Rači.
Rača je pravo mesto
Siniša Spasojević, inicijator i rukovodilac ovog projekta objasnio je ranije za „Vreme“ da je Rača pravo mesto za ovakav muzej.
„Projekat je zasnovan na priči o prepisivačkoj školi u manastiru Rača za vreme Osmanlija, kad je tu boravio najveći broj monaha prepisivača koji su, prepisujući ih, sačuvali veliki broj vrednih srednjovekovnih knjiga. Čuven je Kiprijan Račanin koji je sastavio Bukvar slovenskih pismena 1717. godine i stvorio prva pravila srpske versifikacije.
Podsetio je da je za vreme Drugog svetskog rata u manastir Raču sklonjeno „Miroslavljevo jevanđelje“, rukopis najlepše srpske ćirilice, što je „takođe razlog da baš mi napravimo ovaj muzej“.
Decembra prošle godine, najavljujući da će Muzej ćirilice biti završen 2025, ministar Selaković je ukazao da je Ministarstvo kulture tokom 2023. i 2024. godine za realizaciju ideje osnivanja ovog muzeja, a kroz konkurs „Gradovi u fokusu“, opredelilo 37 miliona dinara.
Ćirilica je uporište identiteta
U saopštenju Ministarstva kulture o ovom događaju naglašeno je da „ćirilica nije samo sredstvo komunikacije – ona je uporište našeg nacionalnog i kulturnog identiteta, svedočanstvo istorije, umetnosti, duhovnosti i trajne veze među generacijama.“
Kao i da je muzej osnovan inicijativom ministra Nikole Selakovića, da je ovo pismo „opstalo kroz vekove kao simbol duhovnosti i pismenosti“ i da „Ministarstvo kulture nastavlja aktivnosti u cilju zaštite i negovanja srpskog kulturnog nasleđa.“
Zakon o udžbenicima predviđa da „Službeni glasnik“ i Zavod za udžbenike sarađuju na objavljivanju nacionalnih udžbenika. Da li je to najava njihovog spajanja o kome se priča više od dve godine
Ta Slavkina izjava da su muškarci jači fizički... Slavka bar s tim nikad nije imala problem – znala je da patosira momke koji joj dobacuju, ako smem da otkrijem porodične priče. Slavka u toj rečenici misli prvenstveno na uslove u sportu – ona se aktivno zalagala da se ženski fudbal profesionalizuje po uzoru na muški
Znam šta ste radili prošlog leta,
scenario i režija Dženifer Kejtin Robinson
Dokazujući da umetnost ne treba da bude ni sentimentalni odraz doživljaja interpretatora niti dražesna zvučna igra, već u prvom redu istinita i tačna u sublimaciji života, Brendel je koliko na koncertima, toliko i na brojnim nosačima zvuka, možda više nego bilo koji pijanista pre njega, otkrio svu kompleksnost klasične muzike kao živog ogledala evropske istorije i kulture
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve