
Film
Festival u Kanu: Zabranjena golotinja na crvenom tepihu
Festival u Kanu je počeo, ali se manje priča o filmovima a više o novim pravilima oblačenja, Trampovoj carini, i o protestu protiv genocida u Gazi
Protekle nedelje, uživao sam u tv-ponudi Republike Srpske, koja zbog specijalnih veza s maticom podrazumeva i beogradske tv-programe. Tako zorom, TV „Simić“ prenosi jutarnji program RTS-a, pa u Banjaluci možete videti kako se odvija asfaltiranje ulica u Beogradu ili kolike su temperature u gradovima Srbije. Većina tih informacija, osim sentimentalne, nema nikakvu praktičnu vrednost, za razliku od taksi i nameta koje plaćate kad automobilom prelazite granicu. Mnogo specijalnije i komplikovanije odnose u regionu stvorio je TV Pink. Ukoliko naša zemlja treba da bude lider na Balkanu (ovde bi rekli – čuj, Juga lider), ne treba se kititi političkim prednostima. TV Pink je apsolutni autoritet na polju općenarodne muzike, s jasnom tendencijom ujedinjavanja ukusa i potpune kontrole tržišta. Možda bi neki Bošnjak imao problema da prihvati vladu u Beogradu kao ekonomski ili demokratski uzor, ali rado će se pokoriti pred Stojom, Ćanom ili Željkom. Za razliku od drugih balkanskih, ksenofobičnih medija, Pink novcem kupuje igrače i pevače na sve strane, ali uvek i samo niz dlaku svakoj ovdašnjoj vlasti.
Izbori su i ovde završeni, u toku su međupartijski pregovori oko formiranja koalicione vlade. Pobednik je SDS, Dodik je sa svojim Nezavisnim socijaldemokratama drugi, pa se čeka odluka Ivanićevog PDP-a jer kome se on priključi taj će biti na vlasti. Omiljena medijska metafora je prošnja đevojke (koju simboliše PDP), a đuvegije su SDS i Dodik. Ovo političko-ljubavno nadmudrivanje još uvek je tajanstveno jer su mladoženje alave na miraz, a ni mlada nije mutava. Ljubav je super, ali treba od nečeg i da se živi.
Bosna je uglavnom mirna, ukoliko se izuzme skandal sa Zavodom Orao u Bijeljini koji je petljao s Iračanima. Koliko sam shvatio, glavni akteri iz firme i vlade trenutno su na službenom putu van zemlje.
U medijskom smislu, novina je televizija PBS BiH, odnosno javni tv-servis. Informativni program na nivou Bosne izgleda pomalo kao nekadašnji Jutel. Po ključu gledamo priloge iz oba entiteta i sva tri naroda. Nivo profesionalnosti je zadovoljavajući, ali problem pomalo predstavlja sterilnost programa. Nema komentara (što je dobro), ali se u nastojanju da sva tri naroda budu ravnopravno zastupljena pomalo preteruje. Ako ste videli prilog o srpskoj familiji kojoj se obnavlja kuća, pa zatim porodicu Bošnjaka koja se vraća na svoje imanje, očekujte priču o ženi automehaničaru iz Gruda, naravno, hrvatske nacionalnosti.
Televizija Republike Srpske trenutno ima najveći problem s pretplatom koja se naplaćuje uz telefonski račun, prema rečima nadležnih, neće ljudi da otvaraju vrata poštarima. Onda poštar navrati popodne, u vreme pijenja kafice i tako traje jurnjava. Pojavili su se tv-spotovi s porukom „Ne odbijajte poštara!“. Trenutno, nivo naplate ne prelazi 15 odsto, što je poučno iskustvo kad je reč o budućoj pretplati u Srbiji.
Drugo polje međuentitetske saradnje je jedinstvena fudbalska liga na nivou BiH. Na prvom mestu je Leotar iz Trebinja, ali će prema najavama derbi sledećeg kola u Republici Srpskoj biti susret FK Kozara iz Gradiške i FK Sarajeva. TV Vikom (iz Gradiške), niskobudžetne Pink provenijencije, poziva publiku uz himnu domaćih koja se peva na melodiju „Lijepo ti je Druga Tita kolo“, ali sa tekstom – OLE, OLE , OLE, O – JA TE VOLIM KOZARO!
Na istoj televiziji svoje usluge nudi vidoviti Dali, jedini autorizovani naslednik Kleopatre, koja preferira Semberiju, pa je svoju ordinaciju smestila u Bijeljinu. Da li je svoje usluge prodavala Iraku u vidu specijalnog oružja, za sada nije poznato.
Na kraju, priču o medijima i međuentitetskoj saradnji dopunićemo trećom i najvažnijom temom – lepoticama. Prošlogodišnja miss BiH , Ana Mirjana Račanović, rasna crnka iz Bijeljine, odbila je da svojoj naslednici preda pobedničku krunu. U toku je sudski proces, kruna je pohranjena u trezoru suda, a problem je nastao na relaciji sponzori–misica. Ona nije dobila obećani automobil, a sponzori tvrde da nije poštovala ugovor i odbijala da se pojavljuje na određenim manifestacijama i zabavama. Ana Mirjana je tada otkrila različite nepristojne ponude koje je dobijala, potvrdile su to i druge devojke sa izbora, ali me oduševila izjava sponzora i organizatora. Navodno, putem nepristojnih ponuda oni testiraju moral devojaka jer se mnogo drži do devojačke čednosti. Da li će ljepota đevojka dobiti svoj zarađeni automobil–videćemo.
Festival u Kanu je počeo, ali se manje priča o filmovima a više o novim pravilima oblačenja, Trampovoj carini, i o protestu protiv genocida u Gazi
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Promocijom monografije „RandeLJvu sa piscima i knjigama“ Đorđa Randelja biće proslavljeno deset godina Književnog festivala na brodu. Brod je velika bela lađa Cepelin na Dunavu podno novosadske Tvrđave, a festival je kakav nigde niko nema
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve