
Intervju
Gojko Božović: Vreme jeste teško, ali mi imamo iskustva
Nismo birali okolnosti, ali smo birali šta ćemo i kako ćemo raditi u tim okolnostima – kaže Gojko Božović, čija izdavačka kuća „Arhipelag“ puni 18 godina
Drago Kovačević: Kundak Bože Kaurina i druge priče; Beograd, 2015
U ova „olujna“ vremena baš se nekako pojavila i ova knjiga priča bivšeg gradonačelnika Knina (u gadna vremena) Drage Kovačevića. Priče su – očigledno – pisane dugo i bez namere da se baš sad pojave. Na neki način te su priče opis konteksta iz kojega je cela ova tragična istorija i nastala. Kad čovek ovu knjigu pročita, razne mu stvari polako legnu na svoje mesto.
Severna Dalmacija je čudno mesto: Napoleon i Marmont tuda su krčili svoje puteve 1809. i dalje (kao i kroz Gorski Kotar), pa je taj kraj ostao strateški bitan zbog očuvanja tih linija komunikacija – do kraja, do današnjih dana. Knin je bio i ostao bitan u tom smislu, kasnije još bitniji kao ključni željeznički čvor i garnizon svih režima. Još za Turaka i Mlečana naseljen je Srbima (duža je to priča…), pa je takav i ostao u austrijsko doba, pa i dalje – do 1995.
Da ne ulazimo sada u priče o švercerima i finansima, lovokradicama i šumarima. Drago Kovačević, rođen i odrastao tamo, priča malo noviju i malo konkretniju istoriju. Ove su priče nekako najviše nalik na veoma uspešne novinske reportaže nego na prozu; valjda zbog činjenica i iskrenog stila. Možda je i izmislio (mada mi se ne čini), ali je dobro izmislio. Neku učeniji kritičar svrstao bi ovu prozu u neku postmodernu fiočicu i nazvao je nekako, ne smem ni da pomislim kako. Ali to ne pomaže. Ovo je iskren tekst, iz neposrednog iskustva i iz poprilične pameti. Bio, video, ispričao… Podseća na ono uputstvo nekog engleskog pisca iz valjda 17. veka: „Ako čovek sedne i iskreno napiše šta je sve doživeo i video, eto dobre proze.“
Ova proza nije pretenciozna, nema ambiciju da objasni istoriju i da nariče nad tragedijom Srbalja; utoliko je poraznija po nosioce tragične zablude o Velikoj Srbiji („Beograd se brani u Kninu“, znate već). Naslovna priča je jednostavna: čovek je divno izrezbario kundak za karabin, pa je taj karabin doneo smrt svakome ko ga je uzeo u ruke (na kraju i majstoru koga u Oluji ubijaju na kućnom pragu i u dubokoj starosti); karabin završava u rukama izvesnog hrvatskog generala, kriminalnog psihopate kojega policija ubija nakon serije zločina (očito: Ivan Korade). Pita se Drago Kovačević na kraju priče: a u koga je sada taj karabin?
Ovo je knjiga o Zlu: srpskom i hrvatskom, hvala lepo, štaviše o svakom Zlu. Na primeru izvesnog sinjskog zaseoka Kovačević povlači dobro dokumentovanu liniju o tom Zlu: prvo najavljuju pokolj; onda kolju; kad su pobili Druge, prelaze na svoje, ali pravosuđe je puno razumevanja čak i za napastvovanja i ubistva mladih devojaka, Hrvatica. To je već istraživačko novinarstvo, ali će se jednoga dana čitati kao ona priča Danila Kiša o „nožu sa drškama od ružinog drveta“: jeste da je možda istina, ali je važnije da je dobra proza; razlika se gubi – s pravom – jer je dobra proza istina. Zlo je neuništivo, pogotovo ako ga dato društvo „razume“ i odobrava, prećutno i pravosudno. Mahalski, prigradski i zatvorski prvoborci zaštićeni su i izvikani za „vitezove“ i „heroje“; kriminalni tipovi postali su oslonac vlasti i njen kriv nož u mraku u svim našim državama – bez izuzetka.
Dobro je takođe neuništivo. Ima kod Drage Kovačevića par potresnih priča i o tome; deluju nekako istinito, šta ja znam; tako mi se učinilo, valjda zbog tog njegovog novinarsko-reportažnog stila i pristupa. A možda i zato što je to dobra, iskrena, proza, pa deluje istinito. Prijatelj Hrvat, koga isteraju iz Knina, pa se 1995. vrati i u kući pripovedača pronađe deviznu ušteđevinu i preda mu je negde u Madžarskoj; kasnije umire od srca gledajući kako novonaseljeni Hrvati iz Bosne lože pripovedačeve knjige…
Precizan opis proslave Kosovske bitke 1989. na Kninskom Kosovu autentičan je potpuno i slaže se sa svime što smo tamo videli. Ono što nismo videli, to su pazovački TV-četnici u suknu i sa šubarama na plus 40 stepeni, koji mlate sve koji ne zavijaju s njima. „Odakle ovi u suknu i sa šubarama na ovom zvizdanu?“, pita neko; „Došli su oni normalno obučeni, nego su se jutros presvukli“, kaže drugi posmatrač. Jedan stariji sagovornik čudi se: pa takve su, Đujićeve, „do Austrije gonali“. Tada pripovedačev otac sklanja sliku Slobe Miloševića iz kuće. To je još jedan primer prevaspitavanja roditelja; imali smo, mnogi od nas, taj problem, a neki svoje roditelje nisu prevaspitali do danas; neki čak ni svoju decu.
Ta priča o Kninskom Kosovu meni je nekako najpotresnija: iz nje se vidi kako je polako svest o predstojećoj propasti unapred osuđene blesave avanture počela da prodire kao isprva mutna slutnja da sve to neće dobro svršiti. I nije: slutnja je rasla u brigu, pa u strah, sasvim opravdan.
Drago Kovačević je istorijske i političke aspekte cele te priče razjasnio – prilično precizno i dokumentovano – u svojim ranijim knjigama, pisanim iz perspektive gradonačelnika Knina, kao memoare. Kakav je bio – antifašista, čovek posvećen očuvanju i životu svojih sugrađana – dobro je i pretekao raznim martićima, babićima i ostalima. Dobro je da je napisao ovu knjigu priča kroz koju izbija stvarnost onakva kakva je bila. Proza je – to znamo – ponekad istinitija od suve i destilisane istorije.
Nismo birali okolnosti, ali smo birali šta ćemo i kako ćemo raditi u tim okolnostima – kaže Gojko Božović, čija izdavačka kuća „Arhipelag“ puni 18 godina
Festival u Kanu je počeo, ali se manje priča o filmovima a više o novim pravilima oblačenja, Trampovoj carini, i o protestu protiv genocida u Gazi
Pre 80 godina nastali su Mumini, simbol finskog identiteta, porodica koju je smislila Tuve Janson ne bi li se izborila sa depresijom u vreme Drugog svetskog rata
Još jedna najava otvaranja rekonstruisane Spomen kuće Nadežde i Rastka Petrović, zatim početak uređenja Galerije fresaka i osnivanje Arheološkog muzeja – planovi su ministra Nikole Selakovića koje ima za Narodni muzej, a povodom njegovog 110. rođendana
U Beogradskom dramskom pozorištu izveden je prvi od tri dela predstave „Više od igre“ realizovane po istoimenoj TV seriji. Dešava se u Gradini u kojoj ima višak prošlosti i budućnosti, a manjak sadašnjosti
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve