
Kultura sećanja
Vlada Divljan dobija bistu u Zagrebu
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Za nagradu Oskar je nominovan hrvatski kratki igrani film „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ o Tomi Buzovu koji je 1993. godine branio muslimana od paravojnika, koga glumi beogradski glumac Dragan Mićanović
Srbija će zahvaljujući reditelju iz Hrvatske ipak biti prisutna ove godine u Holivudu na takmičenju za Oskara. Naime, u hrvatskom kratkom igranom filmu Nebojše Slijepčevića „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ koji je nominovan za Oskara glumi Dragan Mićanović, beogradski glumac.
On je u filmu Tomo Buzov, penzionisani oficir Jugoslovenske armije koji se usudio da od paravojnika brani saputnika koga ne poznaje.
Tomo Buzov
Film je snimljen po istinitom događaju koji se desio 27. februara 1993. godine na maloj stanici u bosanskom mestu Štrpci. Putnički voz na liniji Beograd-Bar zaustavile su paravojne snage u akciji etničkog čišćenja, oteli su nevine civile nesrpske nacionalnosti, mučili ih i ubili. Usprotivio im se samo jedan od pet stotina putnika, Tomo Buzov, zbog čega je iubijen.
Bio je kapetan prve klase Jugoslovenske narodne armije u penziji. Tomo Buzov na Balkanu nije junak i na njega podsećaju samo jedna tabla na zgradi na Novom Beogradu gde je živeo, i ponton u rodnom Kaštelu kod Splita.
Film traje 14 minuta, koliko je trajala otmica.
Dosadašnje nagrade
Scenario za film napisao je reditelj Nebojša Slijepčević. Uloge tumače Goran Bogdan, Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Nebojša Pop Tasić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko i Robert Ugrina.
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ je već dobio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu prošle godine, i Evropsku filmsku nagradu za najbolji kratkometražni film.
Ovog vikenda reditelj Nebojša Slijepčević (1973.) dobio je nagradu „Savo Mrkalj“ koje dodeljuje Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ za posebno vredan doprinos kulturi Srba u Hrvatskoj, saopštili su iz „Prosvjete“.
„Na primjer, Srbi i Hrvati imaju mnogo više situacija gdje politika potencira razlike, a ignorira se ono što možemo prihvatiti kao zajedničko dobro. Tomo Buzov je to – jedno zajedničko dobro. Čovjek iz Kaštela, koji je živio u Beogradu i koji nas približava“, govori“, rekao je Nebojša Slijepčević za BBC.
Režirao je dva uspešna dugometražna dokumentarna filma (“Gangster te voli” i “Srbenka”), kao i brojne kratke dokumentarne i igrane filmove prikazane na svetskim festivalima, gdje su osvojili više od 40 nagrada.
Dodela Oskara održaće se 2. marta.
Srbija je za nagradu Oskar nominovala film „Ruski konzul“ Miroslava Lekića koji nije kvalifikovan ni u širi izbor.
Muzičar, autor i frontmen kultnog benda „Idoli“, Vlada Divljan, dobiće bistu u Tematskom parku rokenrola u Zagrebu
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve