Na sednici u četvrtak, Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a u njemu – nacionalne udžbenike.
To su udžbenici za srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, prirodu i društvo, istoriju, geografiju, muzičku kulturu i likovnu kulturu, kao i udžbenici od posebnog značaja za nacionalne manjine. Ove predmete će svi osnovci Srbije učiti iz istog udžbenika. Nacionalne udžbenike će izdavati državni izdavač Zavod za udžbenike, a oni će sukcesivno bili uvođeni počev od školske 2026/2027. godine.
Ova izmena je usmerena na „očuvanje nacionalnog identiteta, razvoj osećaja pripadnosti, poštovanje maternjeg jezika i negovanje tradicije, uz istovremeno podsticanje interkulturalnosti i očuvanje kulturne baštine“, kako je saopšteno.
postoji po jedan udžbenik iz koga bi učili svi osnovci. Nacionalne udžbenike bi izdavao državni izdavač Zavod za udžbenike, a oni bi sukcesivno bili uvođeni počev od školske 2026/2027. godine.
Šta kaže SNS
Naprednjaci su uvođenje nacionalnih udžbenika doživeli kao istorijski trenutak našeg školstva.
“Srbija više ne sme dopustiti da se školovanje naše dece pretvori u instrument tihog odnarođivanja”, te da ubuduće “udžbenici budu pisani na srpskom, za srpsku decu, sa poštovanjem prema srpskoj istini i iskustvu – onda imamo budućnost”, rekao je jedan od njih i urednik časopisa Poredak Dejan Džakula.
Rekao je da će to biti “istorijska prekretnica u borbi za očuvanje nacionalnog identiteta, obrazovnog suvereniteta i kulturne bezbednosti Srbije”, kao i da je za to zaslužan premijer Đuro Macut.
Udruženje izdavača
Udruženje izdavača udžbenika, u ime 13 članova, smatra „da je trenutna zakonodavna inicijativa doneta sa ciljem da se nasilno obustavi rad obrazovnih izdavača, i to kroz mehanizme koji ne podstiču kvalitet, konkurenciju i razvoj, a u korist potrošača i građana Republike Srbije, i naše dece, već pokušavaju da stvore zatvoren, monopolistički sistem koji otvara prostor za zapošljavanje pojedinaca koji, do sada, nisu uspeli da svojim radom i znanjem nađu svoje mesto u obrazovno-izdavačkom sistemu Srbije”.
“Nema nacionalnog interesa tamo gde se urušava slobodno tržište, guši konkurencija i poništava višedecenijski trud hiljada stručnjaka. Umesto da ukida konkurenciju, država bi trebalo da ojača mehanizme za unapređivanje kvaliteta udžbenika, kroz jasne i stroge stručne kriterijume, uključivanj prosvetne zajednice u sve faze recenzije, i razvoj digitalnih i inkluzivnih materijala”, kažu iz Udruženja.
Naglasili su da je u „navedenim izdavačkim kućama trenutno angažovano više od 2.000 srpskih autora, recenzenata i stručnih saradnika“, kao i da svi autori i izdavači stvaraju udžbenike po programu koji propisuje Ministarstvo prosvete, kao i da su svi udžbenici odobreni od komisija Ministarstva prosvete.
Smatraju da će uvođenje jedinstvenih nacionalnih udžbenika dovesti do smanjenja kvaliteta nastave, a da nastavnici neće imati mogućnost da biraju materijale koji najbolje odgovaraju njihovom odeljenju, već će biti svedeni na mehaničke prenosioce centralizovanog sadržaja.
Gde je „Riznica“
„Riznicu“, Nacionalnu čitanku br. 1 koja je navodno štampana i distribuirana đacima prvog i drugog razreda, niko ni ne pominje. Kao ni šta je uopšte bilo sa tim projektom koji je navodno uveliko bio u radu , za koji je februara 2024. Ministarstvu prosvete odvojilo 329 miliona dinara (2,7 miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve.