Srbija tradicionalno, ni ove godine nema svoj štand na Sajmu u Bolonji, najvećem svetskom sajmu knjiga za decu. Njeno izdavaštvo predstavljaju samoinicijativno, „Kreativni centar“, „Laguna“ i „Pčelica“
Danas je otvoren 62. Međunarodni sajam knjiga za decu u Bolonji, na kome se predstavlja više od 1400 izlagača oko stotinu zemalja iz celog sveta.
Srbija nema svoj štand na ovom najvećem međunarodnom sajmu knjiga za decu. Samoinicijativno i samostalno (čitaj: bez pomoći države) na Sajmu u Bolonji iz Srbije učestvuje „Kreativni centar“ još od 2000, „Pčelica“, a od prošle godine i „Laguna“.
Kreativni centar
Ljiljana Marinković, direktorka Kreativnog centra ističe da redovno izlažu i na sajmovima knjiga u Bolonji i u Frankfurtu.
„To su veliki poslovni sajmovi na kojima možete da vidite sve što se u svetu izdaje za decu. Mogu reći da se u tom mnoštvu izdavača naša kuća dosta dobro snalazi – svakako nismo najveći, ali smo prepoznatljivi. Jezik dobrih ideja i dobrih ilustracija je univerzalan. Za trideset pet godina rada više od stotinu knjiga Kreativnog centra prevedeno je na preko trideset jezika i objavljeno u više od šezdeset zemalja“.
„Kreativni centar“ će kolegama na Sajmu knjiga u Bolonji predstaviti, između ostalih, i šest nagrađivanih romana objavljenih i na engleskom jeziku, u prevodu Nataše Srdić: Petra je stvarno otišla i Crna ptica Aleksandre Jovanović, Leto kada sam naučila da letim i Sve je u redu Jasminke Petrović, Lovac na maslačke Vesne Aleksić i Sve što (ni)sam želela Dragane Mladenović.
Laguna
„Laguna“ svoju produkciju na ovogodišnjem Sajmu u Bolonji „predstavlja u kolaboraciji sa inostranim partnerom Books Everywhere u hali u kojoj su pretežno engleski izdavači za decu, tako da imamo značajnu poziciju odmah pored poznatog svetskog izdavača Bloomsbury“, rekla je za portal „Vremena“ Nevena Milojević, književni agent „Lagune“.
Ona dodaje da je „nastup ’Lagune’ u Bolonji važan projekat koji povećava vidljivost srpskih pisaca na svetskom tržištu i njihovu interakciju sa novim čitaocima.“
Od naslova kojima se ovaj izdavač predstavlja, Nevena Milojević izdvaja nekoliko koji su već prvog dana izazvali interesovanje prisutnih u Bolonji. Kaže da su Urnebesna fizika, Urnebesna hemija, Urnebesna matematika, Urnebesna istorija i Urnebesna biologija privukli pažnju „stranim agentima zato što su u ovim knjigama snage udružili pisci i naučnici kako bi deci približili ove oblasti na zabavan i edukativan način“.
Zatim, „veliko je interesovanje i za slikovnice iz serijala Singi Lumba, našeg poznatog dizajnera Slavimira Stojanovića Futra, a na dobar prijem su naišle i knjige Tamare Lujak Rečnik slovenske mitologije (priče i legende) i Rečnik srpskih mitoloških bića (priče i legende), rekla je Milojević.
Pčelica
Iz „Pčelice“ navode da u Bolonji predstavljaju veliki broj novih naslova: dva stripa o labradorima Arčiju i Dori, ilustrovanu knjigu Hačiko: priča o vernosti, dva nova naslova iz edicije Bajke i mitovi naroda sveta: Šeherezada i Romul i Rem, i mnoge ilustrovane knjige.
A naročito izdvajaju biografsku knjigu o Hansu Kristijanu Andersenu iz edicije Male knjige o velikim ljudima, kojoj će biti posvećena posebna pažnja jer se ove godine navršava 220 godina od rođenja i 150 godina od smrti velikog danskog pisca bajki Hansa Kristijana Andersena, čiji se datum rođenja, 2. april, obeležava kao Međunarodni dan knjige za decu.
Da ponovimo: pomenuti izdavači predstavljaju svoju produkciju, ali su pre svega primer izdavaštva za decu iz Srbije iako ih ona ne sufinansira.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na poslednjem sastanku Odbora Festa izabrani su savetnik za programsku koncepciju Miroslav Mogorović i saradnik na selekciji programa Ivan Aranđelović. Nedostaje još samo da Skupština grada odluči ko će biti producent, pa da se krene u konkretnu realizaciju ovogodišnjeg Festa
Bez obzira da li će večeras biti kraj ovogodišnjeg ili celog EXIT festivala, njegovo zatvaranje će se pamtiti po uzvicima „pumpaj“ desetine hiljada ljudi na Petrovaradinskoj tvrđavi
Na ovogodišnjem Pulskom festivalu nagrada „Fabijan Šovagović“ dodeljena je legendarnom glumcu Bogdanu Dikliću, Konstraktin koncert je bio atrakcija, a na raznim programima je i desetak hrvatsko-srpskih koprodukcija
Reagovanje Evrope Nostre i njene organizacije u Srbiji, povodom dokumenta koje je objavilo "Vreme", prema kome je i direktor Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda doprineo odluci da se poruši Generalštab. Donosimo hronologiju dosadašnjih odbijanja srpske vlasti da spase Generalštab
Zaposleni Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda su iz „Vremena“ saznali da je njihov direktor Aleksandar Ivanović poslao Ministarstvu kulture nezakonit dokument kojim predlaže da se kompleksu Generalštab ukine status spomenika kulture. Sad se ograđuju od tog dokumenta
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!