Od 39 kandidata koji su se javili na konkurs Filmskog centra Srbije za sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražmih igranih filmova, Komisija je izabrala – četiri.
Uzaludno je sumnjati da je ova odluka ispravna, jer svaki žiri ima neprikosnovena prava na svoju ocenu a i ne može se promeniti, ali nemoguće je ne primetiti da su od ta četiri autora dvojica članovi SNS, da u Komisiji koja je odlučivala o filmovima dominiraju članovi ili simpatizeri SNS, i da isto to važi i za Upravni odbor koji je potvrdio predlog Komisije. U tom pravcu, nemoguće je ne pomisliti da je to bilo „ono“ zbog čega su odbijeni projekti mnogih nagrađivanih i poznatih autora.
Ristovski
Producentskoj kući Lazara Ristovskog „Zillion film“ dodeljeno je najviše sredstava, 57.040.370 dinara, za film „Vera Kroner“ čiji scenario potpisuju Zoran Solomun, Vladimir Blaževski i Dragan Marinković, koji će i režirati ovaj naslov. U pitanju je ratna storija o Veri, koja postaje svesna da je potpuno zanemarila ratnu opasnost po nju i njenu jevrejsku porodicu, da bi postala opsednuta idejom da nekuda pobegne.
Lazar Ristovski je na republičkim izborima u aprilu 2022. bio četvrti na listi „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“, i aktivno je učestvovao u svim predizbornim kampanjama SNS.
U obrazloženju komisije FCS-a, koju su činili Marko Novaković, Jovan Marković, Milorad Milinković, Nikola Pejaković i Igor Onič, navodi se da „scenaristički tim svojim iskustvom, sastavom i renomeom potpuno opravdava dinamičnu priču smeštenu u Drugi svetski rat u Novi Sad sa vrlo lepim zapletom i rešenjima situacija koje su postavljeni pred protagoniste“ i naglašava se da „budžet nije predimenzionisan s obzirom na epohu“ .
Furiozan ritam
Nešto manje sredstava – 40.000.000 dinara dodeljeno je projektu „Presuda“, čiju režiju potpisuje Vasilije Nikitović, koji je i scenarista uz Dragoljuba Stojkovića i Balšu Labovića. To je priča o 50-godišnjem sudskom referentu koji radi na pečatiranju sudskih presuda kojim one dobijaju legitimitet za izvršenje. jer ne Po oceni Komisije posredi je veoma dopadljiva i angažovana drama s elementima komedije.
Navode i da „furiozan ritam naracije u ovom scenariju najavljuje potencijalni filmski hit i osveženje domaćeg bioskopskog repertoara koje potpisuje reditelj prepoznatljivog autorskog rukopisa čiji su pređašnji radovi uneli drugačiji ugao gledanja u našu kinematografiju“.
Vasilije Nikitović je režirao filmove „Četiri ruže“ i „Kruna“ čija je premijera najavljena najesen, i jedan je od potpisnika liste za podršku Aleksandru Vučiću.
Emotivna upletenost
Nenad Ognjenović, kao scenarista i reditelj filma „Sestra“, dobiće od FCS-a 27.831.480 dinara jer s tim projektom „može da vrati publiku u bioskope“. Scenario se, obrazložila je komisija, bavi zanimljivom temom razorenih porodica, borbe za nasledstvo, ali pre svega manipulacijom, kao i čudnim dubinsko erotskim odnosima.
„Likovi su odlični, zaplet originalan, sve je izvedeno onako kako treba. Za razliku od većine drugih projekata, ovaj ima ono nešto što bismo mogli nazvati ličnom notom. Ovaj tekst ima tu emotivnu upletenost, koju će, nadamo se, publika prepoznati i nagraditi sopstvenim emocijama“.
Projektu „Virus patološke dobrote“ scenariste i reditelja Predraga Ličine dodeljeno je 25.128.150 dinara. Scenario se bavi problemom zagrebačkih urbanih Srba na početku ratova devedesetih.
Ovaj film će „biti jedna od distributerskih poslastica. Posebno što osvetljava temu kojom se do sada niko nije bavio, pogotovo ne na ovakav način“, zaključak je Komisije. Petar Ličina je o temi srpsko-hrvatskog suživota režirao film „Poslednji Srbin u Hrvatskoj“.
Odbijeni su, između ostalih projekti Srdana Golubovića, Zdravka Šotre, Ivana Ikića, Radoša Bajića, Gordana Matića, Slobodana Skerlića, Vladimira Tagića, Ivice Videnovića Filipa Čolovića, Nenada Pavlovića, Balše Đoga,, Bojana Vuka Kosovčevića, Nemanje Ćeranića, rediteljskog tandema Dušan Zorić-Matija Gluščević, i drugih.