Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Beth Gibbons And Rustin Man: Out of Season
Izdavač: Go! Beat, 2002
Svega nekoliko otpevanih stihova dovoljno je da vas sasvim osvoji ova
nepretenciozna, gorko-mila avantura sa one strane predvidljivih emotivnih šarada. Beth Gibbons nije samo nezaboravni glas grupe Portishead, nego i vrlo poseban umetnik, koji na ovom projektu u saradnji sa Paulom Webbom (Talk Talk), otvorenih očiju reinterpretira ostavštinu engleskog folka. Dramatični tour de force ovog izdanja, Tom The Model, stoji na samom vrhu najboljih pesama zimske sezone, a Romance, koju Gilles Peterson neumorno pušta kad god se dohvati radija, pokazuje da je faktor visokog stila uračunat u sve što Gibbonsova dotakne svojim glasom. Disk bez koga slobodno možete da živite, ali s kojim je to ipak malo lakše.
Toni Parsons: Čovek i žena
izdavač: Laguna, 2002.
prevod: Nenad Dropulić
Idiličan završetak Parsonsovog bestselera Čovek i dečak obećavao je da će nastavak, Čovek i žena, biti na granici patetičnog. Umesto toga, Parsons uspeva da napravi priču koja će razočarati sve preostale romantike. TV producent Hari Silver koji u prvom nastavku prevari ženu, posle čega ona ostavlja i njega i njihovog petogodišnjeg sina, sada je u drugom braku. Uporno pokušavajući da definiše svoju ulogu u životu svog sina, bivše supruge, sadašnje supruge i njenog deteta, Silver je ponovo na granici bračnog neverstva. Pomirivši se konačno sa činjenicom da mu je život daleko od zamišljenog ideala i razočaravši se pre svega u sebe, on prihvata kompromis kao svoj kredo i počinje da živi „kao sav normalan svet“.
Margaret Etvud: Telesna povreda
prevod: David Albahari
Izdavač: Filip Višnjić, 2002.
Da za dobru knjigu nikada nije kasno, pokazuje slučaj Margaret Etvud koja se prvi put predstavlja srpskoj čitalačkoj publici romanom napisanim pre više od dvadeset godina. Telesna povreda je briljantno napisan pikarsko-sentimentalni roman o prelomnom životnom trenutku jedne kanadske novinarke. U tom smislu, ovo je prava knjiga za one koji su „na pola svog životnog puta“, i koji su smogli snage da zakorače u „mračnu šumu“. U poetici Margaret Etvud važno mesto zauzima metafora bolesti čime se ona vezuje za nasleđe moderne, ali načinom konstituisanja građe prevazilazi prošlovekovne okvire. Pravi način da se upoznate sa delom najveće kanadske književnice i jednog od najboljih umetnika sa engleskog govornog područja.
Moloko: Statues
Izdavač: Echo, 2003.
Ovaj se album pojavio u Beogradu mesec dana pre njegove zvanične promocije što govori o ovdašnjoj popularnosti ovog plesnog pop ansambla iz Britanije. Posle nekoliko godina pauze Moloko se vraćaju sa epski inspirisanom pločom koja je u muzičkoj štampi već proglašena za jedan od događaja godine. Produkcijski smireniji, sa pesmama čiste pop orijentacije, ovaj se album nastavlja na prethodne, ali donosi čudnu epsku dimenziju ovaploćenu kroz bogate aranžmane. Pesme su odsvirane i začinjene elektronikom „taman koliko treba“, a o vokalu je izlišno govoriti. Ušavši u drugu deceniju svoga postojanja, Moloko se predstavljaju kao zreo ansambl čije najbolje ploče tek treba da dođu.
Arsen Dedić: Kinoteka
Izdavač: BK Sound, 2003
Bez konkurencije najveće ime štokavske šansone, Arsen Dedić je od krvavog raspada SFRJ objavio dva studijska albuma – Tihi obrt (1993) i odličan Ministarstvo (1997), kao i nekoliko kompilacijskih CD-ova koji su u Srbiju redom bili krijumčareni. Ovoga puta, njegov novi album pod nazivom Kinoteka dolazi redovnom linijom u izdanju BK sounda. Na Kinoteci je ukupno 13 pesama, među kojima i par starih recikliranih naslova. Ciničan i melanholičan, Arsen se kreće u okviru svoje davno postavljene poetike, a one koji je sa njim dele i prepoznaju rezignaciju i nadu u njegovim pesmama još jednom će obradovati poznati glas koji je otpevao neke od najlepših pesama na „ovom“ jeziku, a koji dolazi sa „one“ strane.
Mišel Onfre: Gurmanski um
Prevod: Miodrag Marković
Izdavač: Gradac, 2002.
Kulinarstvo jeste velika teritorija koja neprestano traži svoje estetske kartografe. U Mišelu Onfreu našlo je jednog od svojih pouzdanih vodiča. U podnaslovu Onfreove knjige stoji „Filozofija ukusa“ – a njen zaključak je da misliti hranu, vino, promišljati ukus jedan je od najvažnijih zadataka koje vreme stavlja pred čoveka. „Male stvari nam govore o velikim, ono što je beskrajno sićušno otkriva nam celinu pre nego što se ova razmota pred našim očima“, kaže Onfre, i dodaje: „Kada se stekne uvid u tragičnu prirodu postojanja, hedonistički anđeo se ukazuje kao jedina prihvatljiva mogućnost, jedino pribežište koje nam se nudi u svetu u kojem caruje entropija a ništavilo uvek ima poslednju reč“. Knjigu prepisujemo pre i posle jela.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve